- Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich, zabiegają o poparcie wyborców kandydatów, którzy odpadli z wyścigu o prezydenturę w pierwszej turze.
- Sławomir Mentzen, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze, zaproponował im spotkanie i zaprezentował listę z ośmioma deklaracjami, pod którymi mieliby się podpisać.
- Tusk wskazał, co jego zdaniem w tej sprawie jest "śmiertelnie niebezpieczne dla Polski".
Sławomir Menzten, który jako kandydat Konfederacji zajął w pierwszej turze wyborów prezydenckich trzecie miejsce (14,81 proc. głosów), zaprosił kandydata KO Rafała Trzaskowskiego i kandydata PiS Karola Nawrockiego do rozmowy w jego mediach społecznościowych. Zaprezentował też ośmiopunktową deklarację, którą chce dać do podpisania obu kandydatom na prezydenta. Na tej podstawie jego zwolennicy - jak mówił - będą mogli wyrobić sobie zdanie w sprawie ewentualnego poparcia w drugiej turze wyborów.
Proponowana przez Mentzena deklaracja zobowiązuje kandydatów między innymi do tego, że po objęciu urzędu prezydenta nie podpiszą ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
"Przyjmuję zaproszenie i jestem gotowy do podpisania tych propozycji. Resztę omówimy u Pana na kanale. Do zobaczenia" - odpowiedział Nawrocki na X, zwracając się do Mentzena.
We wtorek na wiecu w Sosnowcu również Rafał Trzaskowski odniósł się do zaproszenia Mentzena. - Nie gwarantuję, że cokolwiek podpiszę, ale na pewno porozmawiamy szczerze - powiedział.
Tusk: śmiertelnie niebezpieczne
W środę szef rządu podkreślił, że "pierwszym i najważniejszym żądaniem (Władimira) Putina wobec Ukrainy i Zachodu jest zakaz przystąpienia Ukrainy do NATO". "Nawrocki właśnie podpisał się ochoczo pod tym postulatem" - napisał.
"Następnym będzie kapitulacja i podział Ukrainy. Też się podpisze. Śmiertelnie niebezpieczne dla Polski" - dodał Tusk.
Poseł PiS: postulaty Mentzena w wielu aspektach zbieżne z poglądami Nawrockiego
Poseł PiS Marcin Przydacz był pytany w środę w "Rozmowie Piaseckiego", czy poważny polski polityk powinien postulaty Mentzena podpisywać w ciemno. Przydacz odparł, że treść postulatów "jest znana i w wielu aspektach zbieżna z poglądami samego Karola Nawrockiego".
Przydacz odniósł się też do postulatu dotyczącego akcesji Ukrainy do NATO. - Jeśli chodzi o Ukrainę, dzisiaj nie ma warunków do tego, aby Ukraina w tej perspektywie weszła do NATO w najbliższym czasie - powiedział.
Prowadzący program Konrad Piasecki zauważył, że od momentu kiedy Polska weszła do NATO i do Unii Europejskiej, standardem, dogmatem polskiej polityki było to, że walczymy o rozszerzenie NATO na wschód, między innymi o Ukrainę i o Gruzję. - Nagle dzisiaj Sławomir Mentzen stawia warunek i wszystko to rozdzieramy niczym jakieś nieważne postulaty? - zapytał.
- Nie, nie rozdzieramy niczego. Tym się różni Karol Nawrocki od na przykład Donalda Tuska. Donald Tusk mówi: "bezwarunkowo Ukrainę popieram w każdym aspekcie". Karol Nawrocki mówi: "warunkowo popieram". Jeżeli Ukraina wykona pewne działania i gesty w stosunku do Polski, to nasza polityka może być w tym sensie reaktywna - mówił Przydacz.
Na uwagę, że w postulatach Mentzena nie ma nic o warunkach, tylko jest zobowiązanie polskiego prezydenta, że przez pięć albo przez dziesięć lat nie zgodzi się na wejście Ukrainy do NATO, Przydacz odpowiedział: - Ale ja słyszałem głosy też posłów Konfederacji, którzy wprost mówią o warunkach dla Ukrainy. I ja częściowo z tymi warunkami stawianymi Ukrainie się zgadzam.
Autorka/Autor: sz/akw
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka