Watykan podał datę pogrzebu i miejsce pochówku Benedykta XVI

Źródło:
PAP, Reuters
Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki wspomina Benedykta XVI
Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki wspomina Benedykta XVITVN24
wideo 2/13
Nie żyje Benedykt XVI

Benedykt XVI nie żyje. Rzecznik Watykanu przekazał, że msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra. Rozpocznie się o godzinie 9.30. Wcześniej poinformowano, że ciało emerytowanego papieża będzie wystawione od poniedziałku w Bazylice Świętego Piotra.

Najważniejsze informacje po śmierci Benedykta XVI. Relacja tvn24.pl >>>

Benedykt XVI zmarł w sobotę przed południem w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.

Jak przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, śmierć emerytowanego papieża nastąpiła o godzinie 9.34.

Msza pogrzebowa odbędzie się 5 stycznia o 9.30

Po godzinie 12 dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni przekazał, że msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował również podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że w środę po południu Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych na zakończenie mszy odprawionej w jego domu, dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 9.30. Jak dodał rzecznik, zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża, zmarłego w sobotę rano, uroczystości odbędą się "pod znakiem prostoty". Zaznaczył, że pogrzeb będzie "uroczysty, ale skromny". Watykan poinformował, że nie są potrzebne karty wstępu na mszę.

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich - podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II - poinformował Watykan w wydanym komunikacie. Ceremonia ta odbędzie się po mszy pogrzebowej.

Wcześniej Watykan przekazał, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia, by wierni mogli oddać mu hołd. Bazylika będzie otwarta 2 stycznia do godz. 19.00, a we wtorek i w środę - od godz. 7 do 19.

Do 2 stycznia ciało pozostanie w domu byłego papieża w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Nie są przewidziane oficjalne wizyty czy publiczne modlitwy - dodano.

Ludzie gromadzą się na placu Świętego Piotra

W sobotnie przedpołudnie na placu Świętego Piotra gromadzi się coraz więcej osób. Wierni i turyści stoją w kolejce do kontroli, by móc wejść bazyliki watykańskiej. Inni modlą się na placu.

W Rzymie w ostatnim dniu roku przebywają dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Sytuacja bez precedensu

Sytuacja w Watykanie, jaka nastąpiła po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI jest tak samo niecodzienna, jaka była od chwili jego historycznego ustąpienia w 2013 roku. Za pontyfikatu Franciszka zmarł jego poprzednik i to obecny papież po raz pierwszy w dziejach będzie przewodniczyć jego uroczystościom pogrzebowym.

Wiele z tego, co wydarzy się w Watykanie, będzie całkowitą nowością, bo nie ma - jak podkreślają watykaniści - absolutnie żadnego precedensu.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: