Mateusz Morawiecki spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. "Sojusznicy i przyjaciele"

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor OrbanEBS, TVN24
wideo 2/3
EBS, TVN24Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyr Zełenskim. Rozmowa polityków miała miejsce na marginesie nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. "Sojusznicy i przyjaciele" - napisał szef polskiego rządu informując o spotkaniu.

Premier przebywa w czwartek w Brukseli, gdzie odbywa się nadzwyczajny szczyt UE. Gościem szczytu był prezydent Ukrainy. Szef rządu w mediach społecznościowych poinformował, że rozmawiał z Zełenskim. "Sojusznicy i przyjaciele" - napisał Morawiecki.

Kancelaria premiera we wpisie na Twitterze informującym o spotkaniu podkreśliła: "Rosja jest agresorem. Przez lata ostrzegaliśmy przed jej imperializmem. Dlatego Polska jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy i pokazała, że to wojna o przyszłość Europy i wolność świata".

Wcześniej premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu grupy państw: Hiszpanii, Rumunii, Holandii, Szwecji i Włoch z prezydentem Zełenskim. Odbył też spotkanie bilateralne między innymi z premierem Holandii Markiem Rutte.

Wołodymyr Zełenski w Brukseli

Wołodymyr Zełenski, który w środę odwiedził Londyn i Paryż, przybył do Brukseli w czwartek wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Na płycie lotniska w belgijskiej stolicy powitali ich szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel, a także premier Belgii Alexander De Croo. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski przytulił dziennikarkę, oklaskiwał go brytyjski premier. "Nie zastrzelą mnie?"

"Witaj w Brukseli, drogi Wołodymyrze Zełenski. W sercu europejskiej rodziny, do której należy Ukraina. Będziemy wspierać Ukrainę na każdym jej kroku w drodze do naszej Unii" - zapewniła von der Leyen.

Z lotniska Zełenski udał się do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie spotkał się z jego przewodniczącą Robertą Mestolą. "To historyczny dzień dla Europy" - pisała wcześniej szefowa PE, ogłaszając, że ukraiński prezydent "zwróci się do obywateli Europy z domu europejskiej demokracji"

Wołodymyr Zełenski rozpoczął przemówienie w Parlamencie Europejskim od słów: "Sława Ukrajini". W odpowiedzi eurodeputowani odkrzyknęli: "Herojam sława".

Wołodymyr Zełenski i Roberta Metsola odsłuchali hymnów Ukrainy i Unii Europejskiej
Wołodymyr Zełenski i Roberta Metsola odsłuchali hymnów Ukrainy i Unii EuropejskiejEBS

CZYTAJ WIĘCEJ: "Sława Ukrajini. Herojam sława!". Wzruszony Zełenski w Parlamencie Europejskim >>>

- Wracając do Europy, wracamy do siebie do domu. Staję przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólną europejską historię - mówił.

Prezydent Ukrainy w czwartek wziął także udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Po spotkaniu z szefem polskiego rządu spotkał się z królem Belgów Filipem I.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: https://twitter.com/MorawieckiM

Pozostałe wiadomości