Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że uczestnicy konferencji darczyńców w Kuwejcie zobowiązali się do przekazania ogarniętej wojną Syrii pomocy w łącznej wysokości 3,8 mld dolarów. Zobowiązania te ocenił jako "bardzo szczodre".
Do podwojenia pomocy dla Syryjczyków zobowiązała się Unia Europejska, która w tym roku ma przekazać na ten cel 1,1 mld euro (wobec 550 mln euro w 2014 roku). Z kolei Stany Zjednoczone zapowiedziały 507 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Syrii.
Zobowiązania padły na konferencji w Kuwejcie z udziałem blisko 80 państw i kilkudziesięciu organizacji pomocowych, współorganizowanej przez władze kuwejckie i ONZ.
"Potrzebny nadzwyczajny wysiłek"
- Skala syryjskiego kryzysu wystawia na próbę możliwości całego systemu pomocy humanitarnej - oświadczył unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides. Podkreślił, że w obliczu wielkich potrzeb "niezbędny jest nadzwyczajny wysiłek".
500 mln euro ma pochodzić bezpośrednio z budżetu UE, to kwota prawie trzy razy wyższa niż w 2014 roku.
Pozostała część kwoty zadeklarowanej przez UE, stanowiącej dwukrotność pomocy zgłoszonej na tej samej konferencji w 2014 roku, uwzględnia szacowane wkłady 28 krajów członkowskich. Jeszcze przed rozpoczęciem kuwejckiej konferencji 255 mln euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków zapowiedziały władze Niemiec.
Z kolei nienależąca do Unii Europejskie Norwegia zaoferowała przekazanie 93 mln dolarów.
W ciągu czterech lat konfliktu w Syrii Unia Europejska odblokowała już 3,35 mld euro pomocy.
Pomoc z Zatoki Perskiej
Wcześniej Kuwejt, który jest gospodarzem konferencji darczyńców, zapowiedział przekazanie na pomoc mieszkańcom Syrii 500 mln dolarów.
Delegaci krajów Zatoki Perskiej uczestniczący w konferencji poinformowali, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązały się do przekazania 100 milionów dolarów; Arabia Saudyjska chce przeznaczyć na ten cel 60 mln dolarów.
ONZ apelował, by suma zobowiązań sięgnęła w tym roku 8,4 mld dolarów. Wyszczególniono, że 2,9 mld dolarów jest potrzebne Syryjczykom pozostającym w granicach kraju, a 5,5 mld dolarów tym, którzy uciekli do sąsiednich krajów.
220 tys. ofiar, 4 mln uchodźców
Podczas zeszłorocznej konferencji darczyńcy zobowiązali się do wpłaty 2,4 mld dolarów, choć ONZ wzywał do zebrania 6,5 mld dolarów. W 2013 roku udało się zebrać 1,5 mld dolarów, mniej niż połowę kwoty 4,4 mld dolarów, o co apelowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Wojna domowa w Syrii, która rozpoczęła się w 2011 roku od protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, kosztowała życie co najmniej 220 tys. ludzi - wynika z danych ONZ. Do opuszczenia domów zmuszonych zostało 11,5 mln Syryjczyków, prawie 4 mln znalazły schronienie w krajach takich jak Liban, Turcja, Jordania czy Egipt.
Autor: mm / Źródło: PAP