TVN24 | Świat

Barbados zmienia ustrój. Wybrano pierwszego prezydenta w historii kraju

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
BBC

Mieszkańcy Barbadosu wybrali pierwszego prezydenta w historii kraju. Urząd obejmie kobieta, 72-letnia Sandra Mason, która zastąpi na stanowisku głowy państwa królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II. Wyspa, była brytyjska kolonia, wkrótce ma zostać przekształcona z monarchii w republikę.

72-letnia Sandra Mason ma zostać zaprzysiężona na prezydentkę 30 listopada, w 55. rocznicę uzyskania przez Barbados niepodległości od Wielkiej Brytanii. Mason, pierwsza kobieta, zasiadająca w Sądzie Apelacyjnym Barbadosu, od 2018 roku pełniła urząd generalnego gubernatora kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Historyczne wybory prezydenckie odbyły się po wspólnym posiedzeniu obu izb barbadoskiego parlamentu. Premier Mia Mottley nazwała głosowanie "przełomowym momentem" dla Barbadosyjczyków.

Zmiana ustroju

Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Do tej pory brytyjska królowa pozostawała konstytucyjnym monarchą i głową państwa. W 1998 roku barbadoska komisja rewizyjna ds. konstytucji zaleciła republikański status. W zeszłym roku władze wyspy ogłosiły plan zmiany ustroju kraju.

- Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą naszą kolonialną przeszłość. Chcemy barbadoskiej głowy państwa - mówiła we wrześniu ubiegłego roku generalna gubernator Sandra Mason, odczytując przemówienie premier Mii Mottley. - To ostateczne potwierdzenie wiary w to, kim jesteśmy i co jesteśmy w stanie osiągnąć. Dlatego Barbados zrobi kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką przed obchodami 55. rocznicy niepodległości - zapowiadała. Władze wyspy podkreślały wówczas, że chcą osiągnąć te cele do listopada 2021 roku.

W ślad za innymi

Barbados, zamieszkałe przez 285 tysięcy ludzi, jest jedną z najbardziej zaludnionych i najzamożniejszych wysp na Karaibach.

Nie jest to pierwsza dawna kolonia brytyjska na Karaibach, która stanie się republiką. Podobny krok wykonała Gujana w 1970 roku, niespełna cztery lata po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. Trynidad i Tobago poszły w jej ślady w 1976 roku, a Dominikana w 1978 roku. Możliwość zmiany ustroju z monarchii konstytucyjnej na republikę sygnalizowała w przeszłości także Jamajka.

Większość krajów karaibskich po uzyskaniu niepodległości utrzymuje formalne związki z brytyjską monarchią.

Autor:momo\mtom

Źródło: BBC