Mieszkańcy Barbadosu wybrali pierwszego prezydenta w historii kraju. Urząd obejmie kobieta, 72-letnia Sandra Mason, która zastąpi na stanowisku głowy państwa królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II. Wyspa, była brytyjska kolonia, wkrótce ma zostać przekształcona z monarchii w republikę.
72-letnia Sandra Mason ma zostać zaprzysiężona na prezydentkę 30 listopada, w 55. rocznicę uzyskania przez Barbados niepodległości od Wielkiej Brytanii. Mason, pierwsza kobieta, zasiadająca w Sądzie Apelacyjnym Barbadosu, od 2018 roku pełniła urząd generalnego gubernatora kraju.
Historyczne wybory prezydenckie odbyły się po wspólnym posiedzeniu obu izb barbadoskiego parlamentu. Premier Mia Mottley nazwała głosowanie "przełomowym momentem" dla Barbadosyjczyków.
Zmiana ustroju
Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Do tej pory brytyjska królowa pozostawała konstytucyjnym monarchą i głową państwa. W 1998 roku barbadoska komisja rewizyjna ds. konstytucji zaleciła republikański status. W zeszłym roku władze wyspy ogłosiły plan zmiany ustroju kraju.
- Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą naszą kolonialną przeszłość. Chcemy barbadoskiej głowy państwa - mówiła we wrześniu ubiegłego roku generalna gubernator Sandra Mason, odczytując przemówienie premier Mii Mottley. - To ostateczne potwierdzenie wiary w to, kim jesteśmy i co jesteśmy w stanie osiągnąć. Dlatego Barbados zrobi kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką przed obchodami 55. rocznicy niepodległości - zapowiadała. Władze wyspy podkreślały wówczas, że chcą osiągnąć te cele do listopada 2021 roku.
W ślad za innymi
Barbados, zamieszkałe przez 285 tysięcy ludzi, jest jedną z najbardziej zaludnionych i najzamożniejszych wysp na Karaibach.
Nie jest to pierwsza dawna kolonia brytyjska na Karaibach, która stanie się republiką. Podobny krok wykonała Gujana w 1970 roku, niespełna cztery lata po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. Trynidad i Tobago poszły w jej ślady w 1976 roku, a Dominikana w 1978 roku. Możliwość zmiany ustroju z monarchii konstytucyjnej na republikę sygnalizowała w przeszłości także Jamajka.
Większość krajów karaibskich po uzyskaniu niepodległości utrzymuje formalne związki z brytyjską monarchią.
Źródło: BBC