Obama rozmawiał z Castro. Dzisiaj papież Franciszek przylatuje na Kubę


Prezydent Kuby Raul Castro oraz USA Barack Obama przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną. Jak przekazał rząd w Hawanie, rozmowa dotyczyła rozpoczynającej się w sobotę pielgrzymki papieża Franciszka na Kubie oraz poluzowania amerykańskiego embarga nałożonego na wyspę. Obszerne relacje z wizyty Franciszka na Kubie w TVN24 Biznes i Świat.

Prezydenci rozmawiali również o niedawnym ponowieniu relacji dyplomatycznych między oboma krajami, które wcześniej, przez ponad 50 lat były zawieszone. Mieli poruszyć także temat wystąpień podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbędzie się 28 września, i w której udział wezmą obaj przywódcy.

Sankcje i papież

"Prezydent Raul Castro podkreślił potrzebę pogłębienia stosunków handlowych (wraz z wejściem w życie nowych regulacji) oraz ostatecznego zlikwidowania embarga z korzyścią dla obu krajów" - czytamy w oświadczeniu. Nowe regulacje amerykańskie ułatwiają wymianę handlową, ruch turystyczny oraz inwestowanie na Kubie.

Prezydenci "mówili również o wizycie papieża Franciszka na Kubie i w USA, uznając jego wkład w nawiązanie nowych relacji w stosunkach dwustronnych".

Papież odegrał kluczową rolę w ponownym nawiązaniu relacji dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi. W 2014 roku wysłał listy zarówno do Castro, jak i do Obamy, które zainicjowały zbliżenie obu państw.

"Społeczne czystki"

Tymczasem Kubańska Komisja Praw Człowieka i Pojednania Narodowego wyraziła w piątek swoje "głębokie oburzenie" operacją policyjną, która - według niej - prowadzona jest w Hawanie, Holguin i Santiago - czyli miastach, które znajdą się na trasie trwającej od soboty do wtorku papieskiej pielgrzymki.

"Według naszych ocen spowodowało to internowanie tysięcy żebraków, włóczęgów, chorych umysłowo i innych upośledzonych osób, w większości bezdomnych" - głosi oświadczenie Komisji Praw Człowieka.

Komisja poprosiła papieża Franciszka o interwencję i pomoc w ich uwolnieniu. Monitoruje ona aresztowania bądź zatrzymania politycznych przeciwników reżimu. Według jej najnowszego corocznego raportu, z przyczyn politycznych więzionych jest na Kubie 60 osób, a 11 innych warunkowo przebywa na wolności i nie może opuszczać wyspy.

Wizyta papieża

Pielgrzymka Franciszka na Kubę i do Stanów Zjednoczonych będzie trwała do 28 września. W sobotę wieczorem, około godziny 22 polskiego czasu papież wyląduje na lotnisku w Hawanie, gdzie odbędzie się ceremonia powitania. Będzie to jedyny punkt programu pierwszego dnia jego wizyty na Kubie.

ŚLEDŹ OBSZERNE RELACJE Z WIZYTY FRANCISZKA NA KUBIE NA ANTENIE TVN24 BIZNES I ŚWIAT

Autor: fil / Źródło: reuters, pap

Raporty: