TVN24 | Świat

47 skazanych za atak na konwój z obecną premier Bangladeszu

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

W Bangladeszu zapadł wyrok w sprawie ataku na konwój w 2002 roku na ówczesną opozycjonistkę, a obecną premier Bangladeszu Hasinę Wazed. Dziennik "Dhaka Tribune" podał, że wśród 47 skazanych znalazł się między innymi były poseł Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP), burmistrz, adwokat Sądu Najwyższego i trzech wójtów.

Sąd w Satkhira w zachodnim Bangladeszu skazał posła Habibula Islama Habibiego na 10 lat więzienia za zorganizowanie ataku w 2002 roku na konwój samochodowy liderki Ligi Ludowej (AL) Hasiny Wazed. Obecna premier Bangladeszu, która była wtedy w opozycji, w okręgu Satkhira odwiedzała żonę jednego z bojowników o wolność kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dziennik "Dhaka Tribune" zwrócił uwagę, że z ataku bombowego, w którym użyto też broni palnej, premier wyszła bez szwanku, za to rany odniosło wielu działaczy AL.

Z 47 polityków i działaczy BNP oskarżonych o atak, 16 osób skazano zaocznie – policja wciąż ich poszukuje.

Sheikh Hasina Wazed - premier BangadeszuWikipedia

Do zamachu na życie Wazed doszło też w 1994 roku

To nie pierwszy proces za zamach na premier Wazed. W lipcu 2019 roku sąd w Pabnie skazał 9 osób na śmierć i 25 na dożywocie za zamach na życie liderki Ligi Ludowej w 1994 roku. Wazed prowadziła wtedy kampanię wyborczą przeciw rządzącemu BNP. Do ataku bombami domowej produkcji doszło na stacji w Ishwardi.

Zdaniem BNP wyroki na członków tej partii są próbą zniszczenia opozycji. W 2018 r. liderka BNP Begum Chaleda Zia została skazana na 17 lat więzienia za korupcję. W wyborach z tamtego roku AL zdobyła 80 procent głosów, lecz ich uczciwość jest kwestionowana przez obserwatorów.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia