Biały Dom: znalezienie szczątków zestrzelonych ostatnio obiektów latających może zająć dużo czasu

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Marcin Wrona o obiektach zestrzelonych nad USA
Marcin Wrona o obiektach zestrzelonych nad USA
Marcin Wrona o obiektach zestrzelonych nad USA

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył we wtorek, że szczątki trzech zestrzelonych w ostatnich dniach obiektów latających nadal są poszukiwane i może to zająć jeszcze dużo czasu ze względu na trudno dostępne tereny. Zasugerował jednocześnie, że obiekty mogły być komercyjnymi balonami.

Pierwszy, 4 lutego, zestrzelony został duży chiński balon, którego resztki wpadły do Atlantyku u wybrzeży Karoliny Południowej. Trzy kolejne obiekty w następnych dniach zestrzelono nad Alaską, Kanadą oraz leżącym na granicy amerykańsko-kanadyjskiej jeziorem Huron. Mimo bezprecedensowej operacji zestrzeliwania tajemniczych obiektów latających nad Ameryką Północną, jak dotąd przekazano na ich temat bardzo niewiele informacji.

Kirby: będziemy starać się zdobyć jak najwięcej szczątków

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby pytany we wtorek podczas briefingu prasowego, czy możliwe jest, że szczątki tajemniczych obiektów nigdy nie zostaną znalezione, odmówił jednoznacznej odpowiedzi, lecz przyznał, że będzie to trudne ze względu na pogodę i warunki geograficzne.

Według oficjeli Pentagonu, pierwszy z obiektów miał rozmiar małego samochodu, drugi był "metalicznym balonem", a trzeci miał ośmiokątny kształt.

- Będziemy nadal próbować i będziemy starać się zdobyć jak najwięcej szczątków, jak tylko możemy, bo to będzie najlepszy sposób, by przeprowadzić badania tych obiektów. Jesteśmy świadomi, że może to zająć trochę czasu - oznajmił Kirby.

Tajemnicze obiekty nad USA. Do czego strzelają amerykańskie myśliwce?

Jak dodał, nadal nie ma pewności, co do natury tych obiektów, choć zaznaczył, że nic nie wskazuje, aby były one częścią chińskiego lub innego programu szpiegowskiego. Rzecznik poinformował też, że choć nikt nie zgłosił się po obiekty, to Biały Dom i służby rozważają, że mogły być to "balony związane z podmiotami komercyjnymi lub naukowymi, a więc całkowicie niegroźne".

Kirby przyznał też, że pierwsza próba zestrzelenia obiektu nad jeziorem Huron w niedzielę nie powiodła się, bo wystrzelona rakieta nie trafiła w cel i spadła do jeziora.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP