Azyl polityczny, którego Czechy udzieliły ministrowi gospodarki w rządzie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Bohdanowi Danyłysznowi, jest oznaką korupcji w Unii Europejskiej - oświadczył deputowany rządzącej Partii Regionów Ukrainy Wadym Kołesnyczenko. Dla Julii Tymoszenko oznacza to coś zgoła innego - że na Ukrainie "prawo jest wykorzystywane do prześladowania oponentów politycznych".
Danyłyszyn, ścigany przez władze Ukrainy za zarzucane mu przestępstwa finansowe, dostał azyl polityczny w Czechach w czwartek. Wcześniej, w październiku, został aresztowany przez czeską policję przed gmachem ukraińskiej ambasady w Pradze. W piątek odzyskał wolność. Ukraińscy opozycjoniści utrzymują, że jego sprawa to jeden z elementów prześladowania opozycji politycznej w tym kraju.
Korupcyjny łańcuch dosięgnął Europy?
Deputowany partii regionów ostro zaatakował decyzję o azylu politycznym dla byłego ministra. - Jeśli taka decyzja rzeczywiście zapadła i pan Danyłyszyn dostał azyl polityczny, oznacza to, że łańcuch korupcyjny działań rządu Tymoszenko dosięgnął Europy. Ta decyzja to próba zwolnienia europejskich korupcjonistów od odpowiedzialności - powiedział w piątek Wadym Kołesnyczenko na konferencji prasowej w Kijowie.
Kołesnyczenko jest uznawany za jednego z rzeczników Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.
Sama Partia Regionów w piątkowym komunikacie oświadczyła: "Status, mandaty poselskie, legitymacje partyjne, wysokie stanowiska ani przychylność innych państw nie uratują złodziei przed odpowiedzialnością". Dodała, że rozpoczęła walkę z korupcją i nic jej w tym dziele nie powstrzyma.
"Prawo wykorzystywane do prześladowania"
W piątek Julia Tymoszenko - w której rządzie pracował Danyłyszyn - podziękowała władzom Czech oraz politykom tego kraju i Unii Europejskiej za udzielenie azylu jej współpracownikowi. Zaznaczyła w pisemnym oświadczeniu, że na Ukrainie "prawo jest wykorzystywane do prześladowania oponentów politycznych".
"Smutny zbieg okoliczności spowodował, że informacja o azylu dla Bohdana Danyłyszyna nadeszła tego samego dnia, co wiadomość o utracie przez Ukrainę statusu wolnego państwa w corocznym rankingu organizacji Freedom House" - podkreśliła Tymoszenko.
Zgodnie z opublikowanym w czwartek raportem amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House Ukraina znalazła się w grupie 25 krajów, w których w 2010 r. odnotowano spadek poziomu przestrzegania standardów demokratycznych.
Ekipa Tymoszenko za kratkami
Do piątku, gdy Danyłyszyn uzyskał azyl polityczny w Czechach, był jednym z siedmiu więzionych członków ekipy Julii Tymoszenko. Wśród sześciu pozostałych, którzy przebywają obecnie w ukraińskich aresztach, jest były minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko.
Ukraińscy komentatorzy twierdzą, że zatrzymując swych przeciwników politycznych, ekipa prezydenta Janukowycza pragnie pozbyć się konkurentów w przyszłych wyborach parlamentarnych.
Sprawa ministra gospodarki
Były minister gospodarki Ukrainy, Bohdan Danyłyszyn poszukiwany był listem gończym Interpolu za narażenie skarbu państwa na wielomilionowe straty.
Zarzuty wobec Danyłyszyna dotyczą nieprawidłowości przy wyłanianiu dostawców materiałów na budowę parkingu na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem. Zdaniem prokuratury resort, którym kierował wówczas Danyłyszyn, bez przetargu wybrał jednego dostawcę, co doprowadziło do strat w wysokości 4,5 mln hrywien. Danyłyszyn podejrzewany jest także o nieprawidłowości przy zakupie paliwa dla ukraińskiego wojska w latach 2008-2009. Suma domniemanych strat jest tu większa - 14 mln hrywien.
Zdaniem ukraińskiej opozycji sprawa ta ma wymiar polityczny. Blok Julii Tymoszenko jest największym ugrupowaniem opozycyjnym w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org