Grupa kontaktowa apeluje o rozejm w Donbasie


Trójstronna grupa kontaktowa obradująca w środę w Mińsku wezwała siły rządowe Ukrainy i prorosyjskich bojowników do bezwzględnego przestrzegania rozejmu w Donbasie. W ostatnich dniach obserwowana jest eskalacja konfliktu w regionie miasta Awdijiwka koło Doniecka.

"W związku z wydarzeniami w Awdijiwce (...) grupa kontaktowa wspólnie z przedstawicielami oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego wzywa do bezwzględnego i pełnego przestrzegania reżimu wstrzymania ognia, a także do wycofania uzbrojenia określonego w porozumieniach mińskich na wskazaną przez te porozumienia odległość" – powiedział po zakończeniu obrad grupy przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Martin Sajdik, cytowany przez białoruską agencję informacyjną BiełTA.

Dyplomata podkreślił, że "problemy bezpieczeństwa były głównym tematem rozmów".

Grupa wezwała strony do zapewnienia bezpiecznego dostępu dla przedstawicieli misji OBWE i umożliwienia im realizacji swoich zadań, a także do wsparcia wysiłków humanitarnych na rzecz przywrócenia zaopatrzenia w wodę, energię i ciepło, w tym przeprowadzenia prac remontowych.

Stan wyjątkowy

Wzmożone walki w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka obserwowano od niedzieli. Według armii ukraińskiej dotychczas zginęło w nich co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych. Od wtorku w mieście obowiązuje stan wyjątkowy.

Władze ukraińskie o pogorszenie sytuacji w Donbasie oskarżają prorosyjskich separatystów w tym regionie. OBWE winą za najnowszą eskalację konfliktu obarcza obie strony.

Wcześniej w środę ukraińskie siły rządowe i prorosyjscy bojownicy ogłosili przerwanie walk w rejonie Awdijiwki, dzięki czemu można było rozpocząć remont zniszczonych ostrzałami linii elektrycznych.

Trójstronna grupa kontaktowa składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Następne spotkanie grupy kontaktowej ma się odbyć w Mińsku 15 lutego.

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości