Austria pożegnała syna ostatniego cesarza


Tysiące ludzi, w tym koronowane głowy, uczestniczyły w sobotę w Wiedniu w uroczystości pogrzebowej Otto Habsburga, najstarszego syna ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier.

Syn cesarza zmarł 4 lipca w Niemczech, gdzie mieszkał od 1954 roku.

Msza żałobna odbyła się po południu w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Przed jej rozpoczęciem członkowie rodziny i przedstawiciele rodów królewskich w milczeniu pochylili przed trumną głowy w hołdzie dla zmarłego. Kondukt żałobny przeszedł następnie przez centrum austriackiej stolicy do miejsca pochówku w kościele kapucynów. Tysiące ludzi obserwowały uroczystość na telebimach.

Mszę żałobną - wraz z arcybiskupem Wiednia, kardynałem Christophem Schoenbornem - koncelebrowało siedmiu biskupów z krajów tworzących dawną monarchię austro-węgierską.

Spoczął obok matki

W miejscu pochówku Otto Habsburga, w krypcie cesarskiej kościoła kapucynów, spoczywa m.in. jego matka, cesarzowa Zyta. Zgodnie z wolą zmarłego jego serce ma trafić do opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalmie, w zachodnich Węgrzech.

Do krypty cesarskiej ma zostać przeniesiona także trumna zmarłej w ub. roku żony Otto Habsburga, Reginy.

"Wielki Europejczyk"

W uroczystości pogrzebowej uczestniczył m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także członkowie rodzin królewskich z Luksemburga, Liechtensteinu, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Otto Habsburg zawsze wiedział, że na europejskim kontynencie więcej nas łączy niż dzieli. To jego najważniejsze dla nas przesłanie Jerzy Buzek

Zawsze wiedział, że "łączy nas więcej niż dzieli"

Urodzony w 1912 r. Otto Habsburg miał objąć tron po swoim ojcu Karolu I, ale po rozpadzie monarchii w 1918 r. żył na emigracji. W latach 50. osiadł w Bawarii, gdzie działał jako pisarz i polityk. Po przyjęciu obywatelstwa niemieckiego został członkiem chadeckiej CSU.

Ten poliglota i wielki zwolennik integracji europejskiej od 1979 do 1999 r. zasiadał w Parlamencie Europejskim. Na całym świecie wygłaszał wykłady na temat spraw międzynarodowych.

- Otto Habsburg zawsze wiedział, że na europejskim kontynencie więcej nas łączy niż dzieli. To jego najważniejsze dla nas przesłanie - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wziął udział w ceremonii pogrzebowej. Szef PE nazwał Otto Habsburga "zaangażowanym Europejczykiem".

W ostatnich dniach austriackie czasopisma były wypełnione opowieściami o dynastii Habsburgów, okraszonymi wspomnieniami prominentnych polityków i ludzi biznesu. Jego śmierć wywołała w Austrii nostalgię za złotymi latami monarchii austro-węgierskiej, która rozpadła się w 1918 roku.

Źródło: PAP