TVN24 | Świat

Austria z nowym kanclerzem. Poprzedni ustąpił po 52 dniach

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Były szef austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych Karl Nehammer został zaprzysiężony na stanowisko kanclerza Austrii. Powołano również pięciu nowych ministrów, w tym nowego szefa MSW. Zmiany nastąpiły po fali odejść z polityki liderów rządzącej Austriackiej Partii Ludowej na czele z Sebastianem Kurzem, który ustąpił ze stanowiska szefa rządu federalnego i ogłosił wycofanie się z polityki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nowi członkowie gabinetu, a przede wszystkim Karl Nehammer jako nowy kanclerz, zostali zaprzysiężeni przez prezydenta federalnego Alexandra Van der Bellena podczas poniedziałkowej uroczystości w Hofburgu.

Sześć stanowisk do obsadzenia

W wyniku fali dymisji lub odejścia ze świata polityki liderów rządzącej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z byłym kanclerzem Sebastianem Kurzem na czele, do których doszło w miniony czwartek i piątek, konieczne stało się obsadzenie na nowo sześciu stanowisk.

W czwartek o gotowości do odejścia ze stanowiska poinformował kanclerz Alexander Schallenberg (OeVP), urzędujący na tym stanowisku przez zaledwie 52 dni. Schallenberga powołano na urząd kanclerza na początku października, gdy jego poprzednik Sebastian Kurz złożył rezygnację z powodu zarzutów o korupcję i toczącego się w tej sprawie śledztwa prokuratury.

"Ze swoimi 52 dniami na tym stanowisku Schallenberg stał się najkrócej urzędującym kanclerzem w historii kraju" - komentują austriackie media. Także w czwartek rezygnację ze stanowiska złożył minister finansów Gernot Bluemel (OeVP), który jednocześnie zapowiedział - podobnie jak Kurz - całkowite wycofanie się z polityki.

Zmiany w rządzie dotyczyły tylko polityków OeVP

Jeszcze w piątek oficjalnie potwierdzono, że nowym szefem austriackiego rządu zostanie Karl Nehammer, sprawujący dotąd funkcję szefa MSW. Nehammer zastąpił także Sebastiana Kurza na stanowisku przewodniczącego OeVP.

Na stanowisko ministra spraw wewnętrznych mianowano Gerharda Karnera, nowym ministrem finansów będzie dotychczasowy sekretarz stanu Magnus Brunner. Nowym ministrem edukacji został Martin Polaschek. Przewodnicząca młodzieżówki OeVP Claudia Plakolm została mianowana sekretarzem stanu w Kancelarii Federalnej. Schallenberg powrócił na wcześniej zajmowane stanowisko szefa MSZ.

Zmiany w rządzie dotyczyły jedynie polityków OeVP. Współkoalicjant - partia Zielonych - nie dokonała żadnych zmian personalnych na stanowiskach. Wicekanclerzem nadal pozostaje Werner Kogler (szef Zielonych), a ministrem zdrowia - Wolfgang Mueckstein.

Autor:tas//now

Źródło: PAP