"Teraz nie patrz, ale to jaskinia śmierci" - taki napis nieznani sprawcy wyryli na geometrycznych wzorach sprzed ponad 20 tys. lat w jaskinii Koonalda w południowej Australii. W ten sposób zniszczeniu uległy wpisane na australijską Listę Dziedzictwa Narodowego najstarsze formy sztuki odkryte na tym kontynencie. Koonalda jest też miejscem kultu dla rdzennej ludności z grupy etnicznej Mirning.
O zniszczeniach w jaskini Koonalda położonej na nizinnym obszarze Nullarbor Plain na południu Australii lokalne władze poinformowały w środę 21 grudnia. Na wyżłobionych w ścianie geometrycznych wzorach, uważanych za najstarszą formę sztuki na terenie Australii, wandale wyryli napis: "Teraz nie patrz, ale to jaskinia śmierci" ("Don’t look now, but this is a death cave"). Sprawcy dostali się do jaskini przekopując się pod zabezpieczającym ją stalowym płotem.
Cytowany przez "The Guardian" dr Keryn Walsh, archeolog specjalizujący się w badaniu dziedzictwa rdzennych ludów Australii, uważa, że zniszczeń spowodowanych przez wandali nie da się naprawić. - Powierzchnia ścian jaskini jest bardzo miękka. Nie można usunąć graffiti bez zniszczenia grafiki znajdującej się pod spodem. To ogromna, tragiczna strata, że jaskinia została zniszczona do tego stopnia - podkreślił naukowiec.
"Wandalizm w jaskini Koonalda jest szokujący i łamiący serce" - przekazał w oświadczeniu przesłanym CNN rzecznik rządu stanu Australia Południowa. "Koonalda ma duże znaczenie dla ludu Mirning, a dziesiątki tysięcy lat jej historii dowodzą obecności Aborygenów w tej części kraju. Jeśli wandale zostaną zatrzymani, powinni ponieść nieuchronną odpowiedzialność karną" - podkreślił. Dodał, że to nie pierwszy akt wandalizmu w tej jaskini w tym roku, jednak przy poprzednim bezprawnym wtargnięciu do jej wnętrza zniszczenia nie były tak znaczące.
ZOBACZ TEŻ: Kurhany sprzed tysiąca lat rozjechane quadem. Archeolodzy stracili wiele cennych informacji
Jaskinia Koonalda w Australii
W latach 70. naukowcy odkryli w jaskini Koonalda równoległe geometryczne wzory wykonane palcami, które są najstarszą formą sztuki odnalezioną kiedykolwiek na terenie Australii. Ich wiek naukowcy oszacowali na ponad 20 tys. lat, niektóre źródła piszą o nawet 30 tys. - Odkrycie to wzbudziło sensację i na zawsze zmieniło przyjęte wcześniej wyobrażenia o tym, gdzie, kiedy i w jaki sposób Aborygeni zamieszkiwali Australię - mówił w 2014 roku Greg Hunt, ówczesny minister środowiska, gdy jaskinię wpisywano na Listę Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej uważano, że najstarsze ludy rdzenne zamieszkały australijski kontynent ok. 8 tys. lat temu.
Jaskinia Koonalda ma szczególne znaczenie dla ludności z grupy etnicznej Mirning zamieszkującej południową Australię od dziesiątek tysięcy lat. Jej członkowie uważają jaskinię za miejsce święte. Przedstawiciele Miring przekazali w oświadczeniu, że starsi członkowie ich społeczności są "zszokowani i załamani" tym, co się stało. "Jesteśmy w żałobie po naszym świętym miejscu. Koonalda jest jak nasz przodek, który pozostawił swojego ducha w ścianie" - podkreślono w komunikacie.
Źródło: CNN, Guardian, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@rheytah