Król Karol III nie zastąpi królowej Elżbiety II na australijskim banknocie

Źródło:
"The Guardian", CNN
W listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w Yorku
W listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w YorkuReuters Archive
wideo 2/3
W listopadzie 2022 roku mężczyzna rzucił jajkami w kierunku pary królewskiej w YorkuReuters Archive

Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na australijskim banknocie pięciodolarowym - poinformował Bank Rezerw Australii. Zamiast brytyjskiego monarchy banknot zdobić mają twarze rdzennych Australijczyków.

Na australijskim banknocie pięciodolarowym do tej pory znajdował się wizerunek królowej Elżbiety II. Gdy po śmierci monarchini miejsce na tronie zajął jej najstarszy syn, Karol, spekulowano, że to jego podobizna pojawi się teraz na pięciodolarówce. W czwartek 2 lutego Bank Rezerw Australii ogłosił jednak, że na nowej wersji banknotu znajdzie się nie Karol III, a wizerunki rdzennych Australijczyków. "Po rozmowach z rządem zdecydowaliśmy się przeprowadzić konsultacje z Pierwszymi Australijczykami w kwestii zaprojektowania nowego banknotu pięciodolarowego" - oświadczył bank.

Jak dodano w oświadczeniu, taka decyzja ma "uhonorować" rdzenną ludność. W komunikacie zaznaczono jednocześnie, że jeszcze przez kilka lat w użyciu pozostanie banknot z wizerunkiem Elżbiety II. Podobizna Karola III pojawi się z kolei na australijskich monetach, o czym miejscowy wiceminister skarbu informował już we wrześniu. W rozmowie z ABC Radio asystent ministra przekazał, że monety z wizerunkiem nowego króla mają trafić do obiegu "w drugiej połowie roku".

Pięć dolarów australijskich, obecna wersjaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Reaktywacja Spice Girls? Według prasy, słynny girlsband może wystąpić na koronacji Karola III

Banknoty bez Karola III. Politycy podzieleni

"To zwycięstwo przedstawicieli ruchu rdzennej ludności (First Nations - red.), którzy walczą o dekolonizację tego kraju. Oni nigdy nie deklarowali podległości wobec żadnego króla czy królowej" - tak decyzję Banku Rezerw o nieumieszczaniu wizerunku Karola III na pięciodolarówce skomentowała senatorka Lidia Thorpe. We wrześniu polityk proponowała, by miejsce Elżbiety II na banknocie zajął zmarły kilka dni po niej aktor znany jako "wujek Jack Charles", potomek rdzennych Australijczyków.

Ale nie wszyscy australijscy politycy podzielają entuzjazm Thorpe. W rozmowie z radiem 2GB lider opozycji, Peter Dutton, stwierdził, że jego zdaniem to premier Anthony Albanese "był kluczowy" dla decyzji o nieumieszczaniu brytyjskiego monarchy na banknocie. - Uważam, że to kolejny atak na nasz system, nasze społeczeństwo i instytucje - podkreślił Dutton.

Decyzję potępiła również Australijska Liga Monarchistów, której przedstawiciele oskarżają Albanese o "besztanie australijskiej demokracji". - To praktycznie neokomunizm - tak ruch ogłoszony przez bank skomentował cytowany przez "The Guardian" szef organizacji, Philip Benwell.

Z sondażu opublikowanego w październiku na łamach "Sydney Morning Herald" wynika, że Australijczycy wolą jednak, by na banknocie pięciodolarowych znajdował się wizerunek obywatela ich kraju. Za taką opcją opowiedziało się 43 proc. respondentów, 34 proc. ankietowanych wolałoby zobaczyć na banknocie twarz Karola III.

Wspólnota Narodów. Czyim władcą jest Karol III?

Karol III jest królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Australii, a także 13 innych państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. W tym gronie są również Nowa Zelandia, Kanada czy Jamajka. Choć władza brytyjskiego monarchy w Australii jest w tej chwili właściwie tylko symboliczna, wielu miejscowych polityków nalega, by również formalnie odciąć się od Londynu.

ZOBACZ TEŻ: Rodzina królewska znów się powiększy. Księżniczka ogłosiła, że jest w ciąży

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: "The Guardian", CNN