"Wolą naszych wrogów jest zaatakowanie tego, czym jest Europa"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Europejscy liderzy łączą się w bólu z Austriakami, którymi w poniedziałkowy wieczór wstrząsnął brutalny atak terrorystyczny. Zginęły cztery osoby i napastnik, a 22 inne są ranne. Wyrazy współczucia wyraził również szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. 

Co wiemy o atakach w Wiedniu:

* Pierwsze strzały padły około godziny 20 * Do ataku doszło w sześciu miejscach w 1. dzielnicy (Innere Stadt) * W czasie strzelaniny zginęła jedna osoba, a 22 zostały ranne * W szpitalu zmarły trzy osoby - dwie kobiety i mężczyzna * Jeden domniemany sprawca został zastrzelony

Odnosząc się do strzelaniny, do której doszło w poniedziałek wieczorem w centrum Wiednia, prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził we wtorek solidarność z narodem austriackim. - Wolą naszych wrogów jest zaatakowanie tego, czym jest Europa, krainą wolności, kultury i wartości - stwierdził.

Macron wpisał się we wtorek do księgi kondolencyjnej w austriackiej ambasadzie w Paryżu. Zapewnił o wsparciu, solidarności i przyjaźni z Austrią i narodem austriackim. "Pozostaniemy zjednoczeni, w radości, jak i w żałobie" - zakończył po niemiecku swój wpis.

- Jako Europejczycy zrobimy wszystko, by stanąć razem, walczyć z plagą terroryzmu i razem iść naprzód, nie rezygnując z żadnej z naszych wartości - powiedział francuski prezydent po wizycie w austriackiej ambasadzie.

Macron podkreślił, że Wiedeń był "miastem kultury emancypacji", a stolica Austrii "uosabia nasze europejskie wartości".

Francuskie media, podkreślają, że Macron był pierwszym europejskim przywódcą, który na Twitterze wyraził solidarność z narodem austriackim po zamachu. Napisał, że Francuzi dzielą z Austrią "szok i smutek, który uderzył w serce ich stolicy, Wiednia". "Nasi wrogowie muszą wiedzieć, z kim mają do czynienia. Nie poddamy się" - stwierdził.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił na Twitterze, że "Europa zdecydowanie potępia tchórzliwy czyn, który godzi w życie i nasze wartości". Wyraził empatię wobec ofiar i mieszkańców Wiednia po "przerażającym ataku". "Jesteśmy z Austrią" - dodał.

"Dosyć przemocy" - wezwał papież Franciszek i wyraził ból z powodu zamachu terrorystycznego, do jakiego doszło w Wiedniu. Przesłanie papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze. Na redagowanym w dziewięciu językach, w tym po polsku, profilu Pontifex opublikowane zostały następujące słowa Franciszka: "Wyrażam ból i przygnębienie z powodu ataku terrorystycznego w Wiedniu i modlę się za ofiary oraz ich rodziny". "Dosyć przemocy! Budujmy razem pokój i braterstwo. Tylko miłość może ugasić nienawiść" - dodał papież.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że jest wstrząśnięta i zasmucona "brutalnym atakiem", który miał miejsce w Wiedniu. "Myślami jestem z rodzinami ofiar i narodem austriackim. Europa w pełni solidaryzuje się z Austrią. Jesteśmy silniejsi niż nienawiść i terror" - napisała.

"Jestem przerażony atakami terrorystycznymi w Afganistanie i Austrii. To przypomnienie, że terroryzm ma wpływ na wszystkich i o tym, jakie znaczenie ma kontynuowanie walki z IS. Moje kondolencje dla wszystkich poszkodowanych" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W poniedziałek IS przyznało się do ataku na uniwersytet w Kabulu, w którym zginęły tego dnia co najmniej 22 osoby, w większości studenci, a 22 zostały ranne. Zaatakowany uniwersytet jest największą wyższą uczelnią w Afganistanie.

"Jestem głęboko wstrząśnięty okropnym atakiem, do którego doszło dziś w Wiedniu" – napisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. "Stoimy zjednoczeni z wami przeciwko terrorowi" – zapewnił.

"W tych straszliwych godzinach, kiedy Wiedeń stał się celem przemocy terrorystów, moje myśli są z ludźmi na miejscu i siłami bezpieczeństwa stawiającymi czoło niebezpieczeństwu" - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. "My, Niemcy, stajemy solidarnie z naszymi austriackimi przyjaciółmi. Islamistyczny terror jest naszym wspólnym wrogiem. Walka z tymi mordercami i ich podżegaczami jest naszą wspólną walką" - dodała.

Również premier Włoch Giuseppe Conte potępił atak w stolicy Austrii. "W naszym wspólnym domu nie ma miejsca na nienawiść i przemoc" – stwierdził na Twitterze.

Rosja jest gotowa wzmacniać współpracę z Austrią i z innymi krajami w walce z wszelkimi formami terroryzmu - zapewnił prezydent Rosji. Władimir Putin "stanowczo potępił tę okrutną i cyniczną zbrodnię" oraz wyraził przekonanie, że "siłom terroru nie uda się nikogo nastraszyć, zasiać waśni i wrogości pomiędzy ludźmi różnych wyznań". Prezydent Rosji potwierdził także gotowość "do wzmacniania współpracy z Austrią i innymi członkami wspólnoty międzynarodowej w walce ze wszystkimi formami i przejawami terroryzmu".

Kondolencje z Polski

Polska zawsze będzie sprzeciwiać się wszelkim przejawom terroryzmu i przemocy; zawsze będziemy stali ramię w ramię ze wszystkimi, którzy chcą bronić dorobku kulturowego naszej cywilizacji - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Austrii w związku z atakiem w Wiedniu.

Szanowny Panie Prezydencie,   proszę pozwolić mi złożyć na Pańskie ręce wyrazy głębokiego ubolewania w związku z barbarzyńskim atakiem terrorystycznym w Wiedniu. W tym trudnym czasie Polacy solidaryzują się z Austriakami, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec tchórzliwych aktów przemocy motywowanych fanatyzmem i nienawiścią.   Pragnę zapewnić Pana, że Polska zawsze będzie stanowczo sprzeciwiać się wszelkim przejawom terroryzmu i przemocy. Zawsze też będziemy stali ramię w ramię ze wszystkimi, którzy – wyznając podobne wartości – chcą bronić dorobku kulturowego naszej cywilizacji.       Łączę wyrazy szacunku i przyjaźni,

Duda złożył w depeszy "wyrazy głębokiego ubolewania w związku z barbarzyńskim atakiem terrorystycznym w Wiedniu". "W tym trudnym czasie Polacy solidaryzują się z Austriakami łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec tchórzliwych aktów przemocy motywowanych fanatyzmem i nienawiścią" - napisał prezydent w depeszy skierowanej do prezydenta Alexandra Van der Bellena. Zapewnił, "że Polska zawsze będzie stanowczo sprzeciwiać się wszelkim przejawom terroryzmu i przemocy. Zawsze też będziemy stali ramię w ramię ze wszystkimi, którzy – wyznając podobne wartości – chcą bronić dorobku kulturowego naszej cywilizacji".

"Zatrważające i dramatyczne wieści docierają do nas z Wiednia. Pozostajemy solidarni w walce z agresją, ekstremizmem i aktami terroru. Pamięci polecamy ofiary ataku i ich rodziny" - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Atak terrorystyczny w Wiedniu

W poniedziałek wieczorem w strzelaninie w Wiedniu zginęły trzy osoby i napastnik. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył, że był to "ohydny zamach terrorystyczny". Pierwsze strzały padły około godziny 20. na ulicy Seitenstettengasse. Jak oświadczyła rzeczniczka policji, na razie nie udowodniono, że miało to związek ze zlokalizowaną tam synagogą. Nie potwierdziły się też pogłoski o wzięciu zakładników.

Autor:asty, pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości