TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Sztab generalny Ukrainy o stratach po stronie rosyjskiej

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od początku ataku Rosji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,8 tysiąca żołnierzy, a także 631 czołgów, 317 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 134 śmigłowce - przekazał w sobotnim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ponad miesiąc. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w sobotę w komunikacie najnowsze straty po stronie przeciwnika.

Poinformował, że od 24 lutego do 2 kwietnia Rosja straciła około 17,8 tysiąca żołnierzy oraz 631 czołgów, 317 systemów artyleryjskich, 143 samolot, 134 śmigłowce, 1776 pojazdów opancerzonych, 100 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1236 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 87 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 38. doba inwazji

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

Ostatnie noc w Kijowie i Czernihowie na północ od ukraińskiej stolicy minęła spokojniej niż poprzednie. Agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Północ podała w sobotę, że siły ukraińskie wyzwoliły wieś Szestowycja, leżącą 19 km od Czernihowa. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy ogłosił w piątek, że wojska ukraińskie przejęły kontrolę nad 13 miejscowościami w obwodzie czernihowskim po wycofaniu się z nich żołnierzy rosyjskich. Rosjanie wciąż blokują jednak sam Czernihów, a mieszkańcy miasta od ponad dwóch tygodni żyją bez wody, prądu, gazu i ogrzewania - alarmowała ukraińska policja.

Do ostrzałów rakietowych doszło w regionach we wschodniej części kraju: obwodzie dniepropietrowskim i połtawskim. W obwodzie dniepropietrowskim doszło do 10 ataków rakietowych. Uszkodzone są obiekty infrastruktury. W Połtawie i Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim celem ataków również były obiekty infrastruktury. Obwód połtawski leży na wschód od Dniepru, ale nie graniczy z Federacją Rosyjską.

Charków i jego dzielnice mieszkalne znajdowały się w nocy pod chaotycznym ostrzałem artyleryjskim. Nie ustały ataki w obwodach w Donbasie (ługańskim i donieckim) i w obwodzie chersońskim, przylegającym do anektowanego Krymu. Władze obwodu ługańskiego poinformowały, że w ciągu minionej doby zniszczonych bądź uszkodzonych zostało 31 budowli, w tym 27 domów mieszkalnych.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powtórzył w sobotę rano ocenę, że wojska rosyjskie na Ukrainie na niektórych kierunkach wycofują się, by wzmocnić ugrupowania przed dalszą ofensywą na wschodzie kraju: w rejonie Donbasu i Charkowa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości