Rosjanie uderzyli w "punkt niezłomności" w obwodzie donieckim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 541 dni. Rosyjscy okupanci dokonali ostrzału artyleryjskiego "punkt niezłomności" w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - poinformowała ukraińska prokuratura. Czterech cywilów zostało rannych. W "punkcie niezłomności" mieszkańcy otrzymywali pomoc humanitarną i mogli skorzystać z dostępu do energii elektrycznej, np. ładując telefony komórkowe. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:29
  • 5:29

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Przygotowujemy nowe, potężne decyzje dla Ukrainy. Takie, które wzmocnią nasz kraj i naszych wojowników. To jest główne zadanie na dziś i na ten tydzień. Broń dla naszych wojowników. Nowe zdolności obronne. Nowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa od naszych partnerów.

  • 4:53

    ISW przekazał również, że "Kreml zintensyfikował swoje wysiłki w celu zwiększenia długoterminowej kontroli nad rosyjską przestrzenią informacyjną, zagrażając wiarygodności rosyjskich źródeł, które dostarczają szerszych relacji z pola bitwy w Ukrainie".

  • 4:50

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przekazał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.

  • 3:50

    Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z wysokimi rangą dowódcami wojskowymi w sztabie wojennym w mieście Rostów nad Donem na południu Rosji - podał Reuters za rosyjskimi mediami państwowymi.

    Agencja informacyjna RIA, powołując się na oświadczenie Kremla, nie podała powodu spotkania.

    W Rostowie nad Donem znajduje się kwatera główna dowództwa wojsk rosyjskich prowadzących napastniczą wojnę przeciwko Ukrainie.

  • 2:12

    Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że dostarczając broń Ukrainie "USA i ich sojusznicy z NATO ryzykują bezpośrednią konfrontacją mocarstw nuklearnych" - przekazał Reuters, który zacytował wywiad, jakiego szef MSZ Rosji udzielił magazynowi "The International Affairs". Publikacja ukazała się w sobotę na stronie rosyjskiego resortu.

    Ławrow oświadczył też, że "posiadanie broni nuklearnej jest jedyną możliwą odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju".

    "Uważamy, że takiemu rozwojowi sytuacji należy zapobiegać. Dlatego właśnie musimy przypominać o wysokim ryzyku militarnym i politycznym oraz wysyłać naszym oponentom wstrzemięźliwe sygnały" - zacytował słowa Ławrowa Reuters.

    Agencja przypomniała, że prezydent USA Joe Biden ocenił niedawno, że groźba użycia przez Rosję taktycznej broni nuklearnej w związku z konfliktem z Ukrainą "jest realna". Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w tym tygodniu, że Sojusz nie wykrył żadnych zmian w rosyjskich siłach nuklearnych.

  • 22:37

    Zgoda USA na przekazanie Ukrainie przez Danię i Holandię myśliwców F-16 po tym, gdy skończy się szkolenie ukraińskich pilotów to wspaniała wiadomość, która pokazuje, że niemożliwe stało się możliwym, a zwycięstwo nad Rosją jest pewne - przekazał w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

    "Ukraina udowodniła, że to co niemożliwe jest w rzeczywistości możliwe. Nasza armia dowiodła jak szybko uczą się jej żołnierze. Niedługo pokażemy, że zwycięstwo Ukrainy jest pewne" - napisał Reznikow na platformie X, dawnym Twitterze. "Dziękuję naszym partnerom i przyjaciołom w USA, Holandii i Danii. Kroczymy ku zwycięstwu"- dodał ukraiński minister.

  • 21:34

    Amerykański wywiad uważa, że wojska ukraińskie nie zdołają odbić okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola na południu kraju i osiągnąć tym samym głównego celu trwającej kontrofensywy - informuje dziennik "Washington Post" i agencja Reutera, powołujące się na amerykańskich urzędników, którzy mieli dostęp do raportów wywiadowczych.

    Prognozy wywiadu przekazane przez anonimowego amerykańskiego urzędnika generalnie zgadzają się z wcześniejszymi ocenami przedstawicieli rządu USA, że ukraińska kontrofensywa posuwa się wolniej, niż zakładano - pisze w piątek Reuters. Źródło tej agencji zaznacza jednak, że mimo pesymistycznej oceny wywiadu, urzędnicy w Waszyngtonie wierzą, że ta perspektywa wciąż może się zmienić.

    O przewidywaniach wywiadu USA jako pierwszy poinformował za swoimi źródłami w czwartek dziennik "Washington Post".

    Jeżeli Ukraińcy nie zdobędą leżącego w obwodzie zaporoskim w pobliżu wybrzeża Morza Azowskiego Melitopola, nie uda im się przerwać rosyjskiego korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym od 2014 roku Krymem, co jest głównym celem trwającej od czerwca kontrofensywy - podkreśliła gazeta. Zaznaczono, że odbicie tego strategicznie położonego miasta pozwoli kontrolować szlaki drogowe i kolejowe prowadzące na Krym.

  • 20:35

    Rosyjscy okupanci ostrzelali z artylerii "punkt niezłomności" w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - poinformowała ukraińska prokuratura. Czterech cywilów zostało rannych.

    W "punkcie niezłomności" mieszkańcy otrzymywali pomoc humanitarną i mogli skorzystać z dostępu do energii elektrycznej, np. ładując telefony komórkowe - podała prokuratura.

    Ostrzelany budynek w mieście Czasiw Jar

    Ostrzelany budynek w mieście Czasiw Jar

  • 19:02

    Rumunia będzie transportowała do 60 procent ukraińskiego zboża - zapowiedział premier Marcel Ciolacu po podpisaniu umowy o współpracy w eksporcie ukraińskiej żywności z goszczącym w Bukareszcie premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała agencja AP.

    Przed miesiącem Rosja jednostronnie wycofała się z umowy zbożowej, zawartej rok wcześniej przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. W jej ramach z ukraińskich czarnomorskich portów mimo wojny mogły wychodzić statki transportujące żywność i nawozy. Jednak Rosja odmówiła przedłużenia umowy. Od tygodni - podkreśliła Associated Press - trwają też rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie magazyny zboża i obiekty portowe wzdłuż Dunaju.

    Kontenerowiec płynący z Odessy korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu

  • 18:54

    Łączna liczba zabitych i rannych żołnierzy w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie zbliża się do 500 tysięcy - podał dziennik "New York Times", powołując się na przedstawicieli władz USA.

    Według amerykańskich szacunków rosyjskie straty sięgają 300 tysięcy, zaś ukraińskie - 170-190 tysięcy żołnierzy.

  • 18:12

    Mer Melitopola Iwan Fedorow poinformował, że w okupowanym mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim doszło do eksplozji.

    Urzędnik przekazał, że w budynku, gdzie doszło do wybuchu, mieści się katownia, w której przetrzymywani są cywile.

    Ukraiński wywiad wojskowy sprecyzował, że eksplozja nastąpiła podczas narady policji rosyjskiej i wielu funkcjonariuszy okupacyjnej formacji zostało rannych.

    "Liczne rany odniósł naczelnik oddziału miejskiego, pułkownik MSW Rosji Paweł Czesanow z Republiki Czuwaskiej" - poinformował wywiad. Wśród rannych jest też zastępca Czesanowa ds. pracy operacyjnej i kilku szefów wydziałów. Ich nazwisk nie podano.

    Poszkodowani - według ukraińskich służb - zostali przewiezieni do Melitopola, a stamtąd mają być przetransportowani śmigłowcem wojskowym do Rosji.

    Budynek w Enerhodarze, gdzie doszło do eksplozji

  • 16:56

    Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził w piątek informacje, że władze amerykańskie poprą przekazanie samolotów F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. Odnosząc się do pesymistycznych ocen wywiadu USA dotyczących ukraińskiej kontrofensywy, Sullivan stwierdził, że wiele analiz do tej pory było błędnych i dlatego nie będzie próbował przewidywać jej przebiegu ukraińskiej kontrofensywy.

    - Z powodów, których w pełni nie rozumiem, były wątpliwości co do tego, czy faktycznie to zrobimy. A więc by uciąć wszystkie te pytania: tak, po szkoleniu pilotów nastąpi transfer (samolotów). Pracujemy z Kongresem i z sojusznikami, by to zrealizować - powiedział Sullivan na konferencji prasowej przed szczytem przywódców USA, Japonii i Korei Południowej w Camp David.

    Myśliwce F-16. Wideo archiwalne

  • 15:44

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow oświadczył, że Kijów mógłby rozważyć wymianę Rosjan skazanych w Ukrainie na obywateli rosyjskich, którzy w swym kraju otrzymali długoletnie wyroki, bo protestowali przeciwko wojnie.

    - Możemy rozmawiać o wymianie rosyjskich więźniów politycznych i Ukraina jest gotowa na taki krok. Choć większość społeczeństwa rosyjskiego jest otumaniona propagandą i popiera ludobójstwo Ukraińców, to są ludzie, którzy się nie bali i wystąpili przeciwko wojnie. Dostali drakońskie wyroki i siedzą w więzieniach. A ponieważ jesteśmy krajem europejskim i demokratycznym, to naszym obowiązkiem jest pomóc tym ludziom i przypomnieć wszystkim, że terror odbywa się również w samej Rosji - powiedział Jusow.

  • 15:43

    Po krytyce ze strony Ukrainy, organizacji humanitarnych, a także środowym orzeczeniu sądu, który stwierdził, że decyzja władz Izraela o zaprzestaniu finansowania ubezpieczenia zdrowotnego i innych usług socjalnych dla ukraińskich uchodźców wojennych stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej, biuro premiera Benjamina Netanjahu ogłosiło w piątek, że świadczenia zostaną przedłużone do końca roku.

    "Zgodnie z dyrektywą premiera Benjamina Netanjahu i w porozumieniu z ministrem finansów Bezalelem Smotriczem (...) "pomoc socjalna i zdrowotna" zostanie przedłużona do końca roku dla "tych, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie" - brzmi oświadczenie kancelarii premiera.

  • 15:41

    Usuwanie niewybuchów na terenie obwodu charkowskiego

    Usuwanie niewybuchów na terenie obwodu charkowskiego

    Usuwanie niewybuchów na terenie obwodu charkowskiego

  • 15:20

    Z dzielnicy biznesowej Moscow City w Moskwie ewakuowano w piątek około 2 tys. pracowników. Przyczyną był fałszywy alarm o grupie dronów rzekomo nadlatujących od strony miasta Sierpuchow - poinformowały rosyjskie media i kanały na Telegramie.

    W piątek nad ranem w Moskwie odnotowano kolejny w ostatnich tygodniach atak z użyciem drona. Maszynę zestrzelono, a jej odłamki spadły na budynek centrum kongresowego Ekspocentr na terenie Moscow City. Uszkodzona została jedna ze ścian budynku. Nikt nie zginął ani nie został ranny - poinformowały władze stolicy, cytowane przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

    Odłamki zestrzelonego drona spadły na budynek centrum kongresowego w Moskwie

  • 15:16

    Sąd wojskowy na Kamczatce skazał 30-letniego Dmitrija Ogienkę na dwa lata i sześć miesięcy pobytu w kolonii karnej, ponieważ nie chciał walczyć w Ukrainie - podały niezależne rosyjskie media.

    Mężczyzna mieszka w Kraju Kamczackim, ma troje dzieci, służył w batalionie desantowo-szturmowym.

    Według stanu na koniec kwietnia bieżącego roku rosyjskie sądy wojskowe otrzymały 1064 sprawy przeciwko żołnierzom, którzy samowolnie opuścili miejsce służby, odmówili wykonania rozkazu lub zdezerterowali - podał niezależny rosyjski portal Mediazona.

  • 14:52

    Na okupowanym przez Rosję Krymie szefowie komisji wojskowych żądają wysokich opłat za wydanie ciał zabitych żołnierzy ich rodzinom - podała niezależna organizacja KrymSOS. Choć ciała są w kostnicy, wojskowi twierdzą, że należy je sprowadzić z frontu i rodziny muszą pokryć koszty.

    Szefowie komisji żądają kwot rzędu 100-150 tysięcy rubli (ok. 1000-1500 dol.) jako opłat za rzekome sprowadzenie ciał. Jak podaje KrymSOS, powołując się na swoje źródła, odnotowano kilka przypadków, gdy wojskowi zażądali tych opłat. Ciała żołnierzy zostały przywiezione z frontu do kostnicy w Symferopolu, ale szefowie komisji mówią rodzinom, że należy je dopiero sprowadzić.

    "Rosyjscy komisarze wojskowi są zbrodniarzami wojennymi, którzy od początku okupacji półwyspu nielegalnie wzywają i mobilizują miejscowych mieszkańców do armii rosyjskiej" - podkreślili działacze KrymSOS.

  • 14:45

    Rosyjskie wojsko ostrzelało Zaporoże - poinformował szef obwodowych władz Jurij Małaszko.

    "Skala zniszczeń i liczba ofiar jest ustalana" - przekazał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.

    Po godz. 11.30 (godz. 10.30 w Polsce) w obwodzie zaporoskim został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

  • 13:43

    W okupowanym Mariupolu zauważono duży ruch rosyjskiego sprzętu wojskowego - poinformował doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera tego miasta Petro Andriuszczenko. Jak podał, sprzęt zmierza w kierunku miasta Berdiańsk w obwodzie zaporoskim.

  • 13:26

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 460 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

    Minionej doby w walkach z siłami ukraińskimi Rosjanie stracili także trzy czołgi, 12 pojazdów opancerzonych, 24 systemy artyleryjskie i cztery drony.

    Straty rosyjskiej armii w Ukrainie w ciągu ostaniej doby

  • 13:13

    Siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę na odcinku bachmuckim i i zajęły południową flankę Bachmutu - poinformował sztab generalny w Kijowie.

    Dowódcy raportują, że wojska rosyjskie przeprowadziły nieskuteczne działania ofensywne w rejonie Bohdaniwki, położonej siedem kilometrów na północny zachód od Bachmutu i Białej Hory, oddalonej o 14 kilometrów od tego miasta.

    Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona

  • 12:41

    Wojna z Rosją oznacza nie tylko zniszczenia miejscowości oraz śmierć żołnierzy i cywilów, ale także dewastację naszych czarnoziemów, czyli jednych z najżyźniejszych gleb świata; niewykluczone, że na części gruntów rolnych trzeba będzie utworzyć strefy wykluczenia - zaalarmował portal Ukraińska Prawda.

  • 12:40

    W Rosji nadal trwa mobilizacja do armii, co miesiąc mobilizowanych jest około 20 tysięcy ludzi - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Z danych tych wynika, że średnio codziennie mobilizowanych jest około 666 ludzi.

  • 12:13

    Z relacji Amerykanów biorących udział w walkach w Ukrainie wynika, że armia ukraińska ponosi ciężkie straty podczas kontrofensywy - podała stacja telewizyjna ABC. Rozmawiała ona z dwoma byłymi żołnierzami USA, którzy zostali ranni w Donbasie i są w szpitalu w Kijowie.

    Ukraińska kontrofensywa posuwa się bardzo powoli. W Kijowie na tarczy Matki Ojczyzny zawisł trójząb

  • 12:13

    Flota statków-duchów, opłacona przez firmy tureckie, pomaga Rosji omijać sankcje i kontynuować wojnę przeciwko Ukrainie - informuje amerykański dziennik "Wall Street Journal".

  • 10:16

    Pod koniec stycznia, gdy doszło do ataku bezzałogowców na zakłady produkujące drony bojowe w irańskim Isfahanie, na terytorium Iranu przebywali rosyjscy inżynierowie; goście z Rosji musieli wówczas schronić się w hotelu w Teheranie - ujawnił dziennik "Washington Post".

  • 10:16

    Rosja tworzy prokremlowską przestrzeń informacyjną na okupowanych terenach Ukrainy, między innymi poprzez integrowanie szkół ze swoim systemem edukacji i zatrudnianie w mediach dziennikarzy przysyłanych z kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 10:15

    Prawdopodobne przełamanie przez ukraińską armię pierwszej linii rosyjskiej obrony w pobliżu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim może oznaczać, że walki przeniosą się na tereny mniej zaminowane, a zatem bardziej sprzyjające osiąganiu szybkich postępów - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 8:04

    To proroctwo, ostrzeżenie przed rosyjskimi planami ujarzmienia sąsiadów, o których przed tysiącami Gruzinów mówił śp. prezydent Lech Kaczyński, zaczęło się niemal natychmiast spełniać, odsłaniając światu prawdziwe oblicze Rosji – powiedział Polskiej Agencji Prasowej były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

  • 7:44

    Infrastruktura krytyczna odpowiedzialna za ogrzewanie ukraińskich domostw jest obecnie przygotowana w 60 procentach – powiedziała Pap.pl wiceminister infrastruktury wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Azarkhina. "Mamy czas do zimy, by przygotować się w 100 procentach" – podkreśliła.

  • 7:13

    Jeżeli Rosja poczuje, że przegrała wojnę, to będzie napędzana żądzą zemsty. Będzie chciała następnej wojny – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nowy prezydent Łotwy Edgars Rinkevičs.

  • 6:15

    "Potężna eksplozja" w centrum Moskwy. Rosjanie: to atak ukraińskiego drona

    W centrum Moskwy doszło w piątek nad ranem do ataku drona - przekazał Reuters, powołując się na przedstawicieli rosyjskich władz. Według strony rosyjskiej za atakiem stoi Ukraina. Władze Ukrainy nie komentowały tych doniesień.

  • 6:08

    Mer Moskwy Siergiej Sobianin przekazał, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły drona, a jego szczątki spadły na Centrum Expo. To duży obiekt wykorzystywany do organizowania ogromnych wystaw, znajdujący się mniej niż 5 kilometrów od Kremla.

  • 4:50

    Instytut Studiów nad Wojną: Dowódca rosyjskiego batalionu "Wostok" Aleksander Chodakowski zasugerował, aby Rosja zamroziła wojnę w Ukrainie wzdłuż obecnych linii frontu, przywracając narrację, która była w dużej mierze uśpiona od czasu zbrojnej rebelii Jewgienija Prigożyna.

  • 4:44

    Okręty rosyjskiej i chińskiej marynarki wojennej wspólnie patrolują Ocean Spokojny i przeprowadzają ćwiczenia morskie na Morzu Wschodniochińskim - poinformował Reuters za rosyjskim resortem obrony.

  • 3:35

    Atak drona uszkodził budynek w centrum Moskwy, powodując wybuch - podał Reuters za rosyjskimi urzędnikami. Świadek agencji, który był w okolicy, opisał to jako "potężną eksplozję". Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że za atakiem drona stoi Ukraina. Kijów nie udzielił natychmiastowego komentarza.

  • 0:51

    Duńskie myśliwce F-16

  • 0:43

    Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 do Ukrainy z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów - podał Reuters, powołując się na amerykańskie władze.

    "Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 do Ukrainy, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, którego kopię widział Reuters.

    Waszyngton oficjalnie zapewnił Danię i Holandię, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o transfer F-16 do Ukrainy, tak aby Kijów otrzymał myśliwce po przeszkoleniu pilotów.

    "Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności" - dodał Blinken.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura w obwodzie donieckim

Tagi:
Raporty: