Wtorek jest 496. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosja użyła pocisku balistycznego Iskander do ataku na miasto Perwomajski w obwodzie charkowskim - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. We wtorek wieczorem agencja Ukrinform poinformowała, że liczba rannych w wyniku ostrzału, do którego doszło po godzinie 13. czasu ukraińskiego (godz. 12 w Polsce), wzrosła do 43, w tym 12 dzieci. Wcześniej informowano, że poszkodowanych zostało 31 osób, w tym 10 dzieci. Dziewięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, spłonęły cztery samochody. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:41
Unia Europejska i społeczność światowa powinny wyciągnąć lekcję z próby puczu wojskowego, która wstrząsnęła Rosją - napisał na swoim blogu szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Jego zdaniem agresywna wojna z Ukrainą osłabiła reżim Władimira Putina znacznie bardziej, niż sądziło wielu obserwatorów.
- 4:24
Instytut Studiów nad Wojną: wydaje się, że siły ukraińskie koncentrują się na stworzeniu asymetrycznego stopnia wyniszczenia, który chroni ukraińskie siły kosztem wolniejszego tempa zdobyczy terytorialnych, z jednoczesnym stopniowym wyczerpywaniem rosyjskich sił i sprzętu.
- 3:10
Brytyjskie myśliwce Typhoon stacjonujące w Estonii zostały poderwane, a następnie przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214 - poinformowały Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii na Twitterze. Dodano, że rosyjski samolot leciał między Rosją kontynentalną a obwodem królewieckim w towarzystwie dwóch myśliwców Su-30M.
- 1:15
W sześciu obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z wtorku na środę alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Na przedmieściach Charkowa miały miejsce dwie eksplozje.
Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach sumskim, połtawskim, charkowskim, donieckim, zaporoskim i dniepropietrowskim.
- 0:43
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:08
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że ostrzegł prezydenta Francji Emmanuela Macrona przed "niebezpiecznymi prowokacjami", do których, według niego, Rosja przygotowuje się w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. - Uzgodniliśmy, że z MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) będziemy kontrolować sytuację w jak największym stopniu – dodał.
- 22:59
Świat widzi, że jedynym źródłem zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest Rosja, nikt inny - oznajmił we wtorek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
"Obecnie cały świat musi być świadomy tego, że wspólne bezpieczeństwo w całości zależy od globalnej uwagi wobec działań okupantów w elektrowni" - powiedział Zełenski w opublikowanym nagraniu.
Jak stwierdził, Rosja powinna zdawać sobie sprawę, że "świat widzi, do jakich scenariuszy przygotowują się terroryści i że świat jest gotowy do reagowania".
- 22:37
Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które obradowało w kanadyjskim Vancouver, przyjęło deklarację końcową, w której uznało Rosję za państwowego sponsora Grupy Wagnera, będącej "organizacją terrorystyczną".
Dokument końcowy, nazwany Deklaracją z Vancouver, podkreśla, że działania Grupy Wagnera na rzecz rosyjskiego rządu mogą być "określone jako terrorystyczne", a państwa należące do OBWE powinny podjąć kroki przeciw Grupie Wagnera oraz strukturom z nią powiązanym lub stanowiącym jej kontynuację, uznając je również za organizacje terrorystyczne.
- 22:34
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek wieczorem, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmowy była sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Zełenski przekazał, że ostrzegł Macrona przed "przygotowaniem niebezpiecznych prowokacji przez rosyjskie siły okupacyjne w elektrowni".
- 21:53
W okupowanych przez Rosjan miastach Makiejewka i Donieck na wschodniej Ukrainie doszło do serii wybuchów - poinformowały ukraińskie media, powołując się na doniesienia na kanałach Telegram i portalach społecznościowych.
Nad Makiejewką zaczął się unosić potężny słup dymu - napisał portal tsn.ua.
Ukraińska armia, odnosząc się do tych doniesień, przekazała, że w okupowanej Makiejewce został zniszczony rosyjski magazyn wojskowy. Według agnecji Interfax-Ukraina, przechowywano w nim amunicję.
Ukraina. Głośna eksplozja w okupowanej Makiejewce. Ukraińcy informują o wysadzeniu rosyjskiego magazynu
- 21:19
Rosyjscy śledczy zmienili zdanie i oddali Jewgienijowi Prigożynowi, szefowi najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera, 10 miliardów rubli (ponad 100 mln dolarów) - napisał petersburski portal Fontanka.
Pieniądze zostały skonfiskowane podczas próby buntu zbrojnego Prigożyna i wagnerowców przeciwko resortowi obrony.
Rosja. Portal Fontanka: Jewgienij Prigożyn odzyskał swoje 10 miliardów rubli
- 21:07
Rosja użyła pocisku Iskander do wtorkowego ataku na miasto Perwomajski w obwodzie charkowskim - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.
We wtorek wieczorem agencja Ukrinform poinformowała, że liczba rannych w wyniku ostrzału, do którego doszło po godzinie 13. czasu ukraińskiego (godz. 12 w Polsce), wzrosła do 43, w tym 12 dzieci.
Wcześniej informowano, że poszkodowanych zostało 31 osób, w tym 10 dzieci.
Dziewięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, spłonęły cztery samochody.
Mieszkańcy miasta Perwomajski zaatakowanego przez Rosjan
Mieszkańcy miasta Perwomajski zaatakowanego przez Rosjan
Rosyjskie pociski spadły na miasto Perwomajski
- 20:24
W okupowanych miastach Enerhodar i Mariupol zauważono mobilne laboratoria monitorujące poziom promieniowania - przekazał na kanale Telegram ukraiński działacz społeczny Andrij Smolij.
"Zdjęcie jest prawdziwe i samochód jest prawdziwy. Rosjanie szykują zatem albo prawdziwe prowokacje, albo operację informacyjno-psychologiczną. Foto zrobili nasi partyzanci" - napisał Smolij.
Zdjęcie, udostępnione przez ukraińskiego aktywistę Andrija Smolija
- 20:02
Na odcinku bachmuckim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie coraz częściej używają przeciwko wojsku ukraińskiemu broni chemicznej - poinformował przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.
Jak uzupełnił, według wstępnych ustaleń siły rosyjskie wykorzystują do ostrzałów artyleryjskich substancji o nazwie luizyt. Jest to gaz parzący.
Dmytraszkiwski przekazał, że są już poszkodowani, którzy ucierpieli w atakach chemicznych Rosjan. Objawy zatrucia gazem to nudności, wymioty i utrata przytomności - dodał.
- 19:32
Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że Rosjanie przygotowują prowokacje w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W komunikacie podano, że "według operacyjnej informacji na dachu trzeciego i czwartego reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zostały rozmieszczone przedmioty, przypominające ładunki wybuchowe". Zdaniem sztabu "ich detonacja nie uszkodzi bloków, stworzy natomiast wrażenie, że elektrownia została ostrzelana przez Ukraińców".
Teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
- 19:31
Ukraińskie wojsko nie straciło dotychczas żadnego amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS, mimo że "polują" na nie Rosjanie - zapewniła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Wiceszefowa resortu obrony podziękowała USA za wsparcie dla jej kraju, którego częścią są systemy HIMARS. Jak zaznaczyła, pojawienie się tego uzbrojenia w Ukrainie było "nieprzyjemną niespodzianką dla rosyjskich wojskowych".
Po pierwszych dużych stratach siły przeciwnika zaczęły polowanie na HIMARS-y, ale do tej pory żadnego z systemów nie "upolowano" - dodała.
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS
- 18:51
W związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Ukraina wzmacnia północną granicę ludźmi i sprzętem - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.
Generał przekazał, że działania na tym odcinku trwają, od kiedy ukraińskie siły odparły przeciwnika na północy. Budowane są zabezpieczenia przeciwpancerne, tworzone pola minowe i wzmacniana jest cała linia obrony.
Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosjanie mogą doprowadzić do niebezpiecznego incydentu w zaporoskiej elektrowni, by zamrozić działania wojenne. Według Zełenskiego jednym ze scenariuszy rozpatrywanych przez wroga jest dokonanie zdalnej detonacji w siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan
- 18:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył we wtorek życzenia Amerykanom z okazji Dnia Niepodległości i podkreślił, że bycie sojusznikiem USA jest zaszczytem dla Kijowa.
"Tylko odważni zdobywają niepodległość i tylko najbardziej odważni mogą przekazywać wolność z pokolenia na pokolenie" - mówił Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
"To dla nas wielki honor - być sojusznikiem tego marzenia, odwagi i wolności" - dodał.
- 17:07
Nie ma obecnie powodu, aby usunąć węgierski bank OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny – poinformowała przedstawicielka ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji Ołena Konoplia, cytowana przez węgierski portal HVG.
Dodała przy tym, że w tej sprawie planowane są konsultacje ze stroną węgierską.
- Według danych finansowych, w 2020 roku rosyjski oddział banku OTP wypracował 113 mln rubli (51 mln zł) zysku i zapłacił około 190 mln rubli (85 mln zł) do budżetu państwa-agresora z tytułu samego podatku dochodowego – oznajmiła Konoplia.
Jak podkreśla portal HVG, chociaż Budapeszt traktuje kwestię banku bardzo poważnie, to nie przeszkodziła mu ona w poparciu 11. pakietu sankcji na Rosję.
Pod koniec czerwca Węgry po raz kolejny nie poparły jednak wypłaty Kijowowi transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie przez Ukraińców na czarnej liście banku OTP.
Węgry blokują kolejną transzę pozabudżetowego wsparcia UE dla Ukrainy
- 15:47
W Soborze Michajłowskim w Kijowie odbyło się pożegnanie ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny, która zginęła w wyniku ostrzału Kramatorska.
Amelina zostanie pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
27 czerwca, w dniu ostrzału przez Rosjan miasta Kramatorsk w obwodzie donieckim Amelina przebywała wraz z delegacją dziennikarzy i pisarzy z Kolumbii. Została ciężko ranna. Zmarła 1 lipca w szpitalu Miecznikowa w Dnieprze.
Uroczystości pożegnalne pisarki Wiktorii Ameliny
Uroczystości pożegnalne pisarki Wiktorii Ameliny
Uroczystości pożegnalne pisarki Wiktorii Ameliny
- 15:25
Rosyjskie wojska ostrzelały miasto Perwomajski w obwodzie charkowskim. Rannych zostało 31 osób, w tym dziesięcioro niepełnoletnich. Najmłodszymi ofiarami są dzieci w wieku 10 miesięcy i jednego roku - powiadomił szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.
Okupanci uderzyli w obiekty cywilne w środku dnia. Uszkodzono osiem wielopiętrowych budynków mieszkalnych i cztery samochody. Atak, prawdopodobnie przeprowadzony przy użyciu pocisku balistycznego średniego zasięgu Iskander, nastąpił w momencie, gdy w Perwomajskim trwały uroczystości pogrzebowe żołnierza poległego na froncie pod Bachmutem - czytamy w opublikowanych na kanale Telegram komunikatach Syniehubowa i policji obwodu charkowskiego.
Miasto Perwomajski po rosyjskim ataku
Miasto Perwomajski po rosyjski ataku
Miasto Perwomajski po rosyjskim ataku
- 14:41
Agencja UNIAN powiadomiła za analizą ukraińskiej organizacji pozarządowej Niezależna Komisja Antykorupcyjna (NAKO), że w wykorzystywanych przez rosyjskie wojska dronach kamikadze produkcji irańskiej, takich jak Shahed-136, odnaleziono podzespoły wyprodukowane przez 14 firm ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Szwajcarii. Wśród wytwórców tych komponentów są m.in. Texas Instruments, Hitec USA Group i japońska Murata Manufacturing.
Doniesienia o nielegalnym stosowaniu przez Rosję i Iran zachodnich podzespołów do produkcji uzbrojenia pojawiają się niemal od początku agresji Kremla na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku.
Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie komponenty elektroniczne. Dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji i zarejestrowanych m.in. w Turcji, Chinach oraz Hongkongu - informował w styczniu 2023 roku niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.
- 14:41
W rosyjskim uzbrojeniu wykorzystywanym podczas wojny z Ukrainą zidentyfikowano 1057 zachodnich podzespołów. Komponenty te pochodziły głównie z USA - ujawnił ukraiński portal Militarny, powołując się na dane z raportu grupy eksperckiej Jermak-McFaul.
Moskwa wypracowała system pozyskiwania zachodnich podzespołów objętych sankcjami, wykorzystując w tym celu kraje trzecie i omijając w ten sposób ograniczenia handlowe. Komponenty do produkcji broni trafiają do Rosji głównie przez Chiny, ale niewielka część dostaw jest realizowana również przez państwa UE, Koreę Południową, Wietnam i Turcję. W 2022 roku Kreml nabył tą drogą zagraniczne podzespoły o wartości około 2,9 mld dolarów - czytamy na łamach serwisu.
Jak poinformowano, komponenty takie jak mikroprocesory czy tranzystory są używane do produkcji m.in. pocisków rakietowych Iskander-K i Kalibr, zmodernizowanych czołgów T-72, pojazdów opancerzonych, dział artyleryjskich i śmigłowców. Większość części składowych to produkty amerykańskich firm Analog Devices, Texas Instruments, Microchip Technology, Intel Corporation i AMD, niemieckiej Infineon Technologies oraz południowokoreańskiego Samsunga.
Jermak-McFaul to międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pracujących nad wdrożeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Powstała z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na jej czele stoją szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych Freeman Spogli (FSI) Michael McFaul, który był w przeszłości ambasadorem USA w Rosji. Grupa zajmuje się monitorowaniem wdrażania sankcji, analizowaniem ich skuteczności i przygotowywaniem dokumentów analitycznych dotyczących potrzeby wprowadzenia nowych ograniczeń dla rosyjskiej gospodarki.
- 13:57
Na berdiańskim odcinku frontu w obwodzie zaporoskim nasze wojska przesunęły się o 2 km w głąb pozycji zajmowanych dotąd przez rosyjskich okupantów i umacniają się na zdobytym terytorium - poinformował Wałerij Szerszeń, rzecznik sił obrony na kierunku taurydzkim na południu Ukrainy.
Prowadzimy tam rozpoznanie lotnicze, ostrzeliwujemy przeciwnika ze stanowisk artyleryjskich, a także rozminowujemy wyzwolone obszary. Agresorzy stawiają silny opór, lecz skutecznie powstrzymujemy ich zamiary - dodał Szerszeń, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Według niego, w ciągu ostatniej doby wróg stracił 72 żołnierzy, zaś 166 zostało rannych. Zniszczono także 2 czołgi, 9 bojowych pojazdów opancerzonych, 1 punkt kontrolny wroga i 2 składy amunicji wroga. Szerszen powiedział także, że Siły Zbrojne Ukrainy odparły 15 ataków wroga w kierunku Maryńskim.
Ponadto, według niego, wróg przeprowadził nieudane działania ofensywne w okręgu rówieńskim obwodu donieckiego.
Aktualna sytuacja na tym odcinku według Instytutu Badań nad Wojną:
- 13:43
"Zniszczenie Prigożyna tak szybko, jak to możliwe, jest dla niego sprawą osobistą"
- 13:40
W okupowanym Mariupolu "w niewyjaśnionych okolicznościach" giną rosyjscy żołnierze - poinformowały rosyjskie kanały na Telegramie, cytowane przez władze miasta lojalne wobec Kijowa.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w różnych rejonach Mariupola w obwodzie donieckim znaleziono ciała ośmiu rosyjskich żołnierzy. Okupanci podejrzewają, że wojskowych mogli zabić lokalni mieszkańcy.
Na zwłokach sześciu żołnierzy zidentyfikowano rany cięte, a dwóch innych zginęło w wyniku strzału w potylicę. Okupacyjna administracja miasta z nadania Moskwy stara się za wszelką cenę ukryć tę informację, żeby nie wzbudzać paniki wśród wojskowych - przekazali mariupolscy radni.
Według okupantów morderstw mogli dokonać Ukraińcy z lokalnego ruchu oporu.
- 13:32
Informacja o przedłużeniu kadencji Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO to wspaniała wiadomość. Trudne czasy wymagają silnego przywództwa, a Stoltenberg zademonstrował właśnie takie zdolności - ocenił na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
"Nie mogę doczekać się dalszego rozwoju naszej współpracy" - dodał minister.
- 12:33
Dwoje cywilów, którzy w poniedziałek zginęli w gminie Szałyhyne w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy, to ofiary rosyjskich dywersantów; grupa najeźdźców próbowała wedrzeć się na terytorium naszego państwa i otworzyła ogień do lokalnych mieszkańców - powiadomiło we wtorek dowództwo operacyjne Północ ukraińskiej armii.
- 11:20
Podczas szczytu NATO w Wilnie, zaplanowanego na 11-12 lipca, Ukraina powinna otrzymać zapewnienie, że dołączy do Sojuszu w najbliższym możliwym terminie po wojnie z Rosją; taka deklaracja pomogłaby ukraińskiej armii na froncie, natomiast nasze wahania zostałyby odebrane przez Kreml jako słabość Zachodu - uważa prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
"Nie powinniśmy obawiać się podejmowania odważniejszych decyzji, bowiem w przeciwnym razie reżim Putina uzna, że zachodni sojusznicy są słabi, (powinni) zostać zepchnięci do narożnika i poddadzą się. Nasze mocniejsze sformułowania dotyczące perspektywy (członkostwa) Ukrainy (w NATO) z pewnością wzmocniłyby ducha walki ukraińskich żołnierzy na polu bitwy. A to jest bardzo ważne" - zaznaczył Nauseda w rozmowie z agencją Reutera.
- 10:36
W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 770 żołnierzy, co zwiększyło łączne straty Rosji od początku wojny do 231030 ludzi – przekazało ukraińskie dowództwo.
W walkach ostatniej doby rosyjskie wojsko straciło również między innymi dwa czołgi, dziewięć wozów bojowych piechoty, 38 systemów artyleryjskich (w tym wyrzutni wieloprowadnicowych) oraz 29 dronów.
- 9:23
W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło łącznie sześć osób, w tym trzy w mieście Sumy; wcześniejsze doniesienia mówiły o dwóch ofiarach śmiertelnych - poinformowały w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek rano władze Sum i regionu sumskiego.
Wieczorem w poniedziałek administracja obwodu sumskiego powiadomiła, że rosyjskie wojska zaatakowały przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny w Sumach. Jak wówczas przekazano, zginęły dwie osoby, a 19 zostało rannych.
We wtorek rano mer Sum Ołeksandr Łysenko oznajmił na Telegramie, że liczba ofiar śmiertelnych w mieście wzrosła do trzech, a poszkodowanych - do 21. Wtorek ogłoszono w Sumach dniem żałoby.
Siły agresora najechały obwód sumski 24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu inwazji na Ukrainę, a następnie zostały stamtąd wyparte na początku kwietnia. Od tamtego czasu miejscowości w regionie sumskim, szczególnie wsie położone w pobliżu granicy, są regularnie ostrzeliwane przez rosyjskie wojska. Dotychczas te ataki rzadko jednak skutkowały ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów.
- 8:57
Dwoje cywilów zginęło we wtorek rano w rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy. Informacje na temat liczby osób rannych są wciąż ustalane - powiadomiła na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
Siły agresora zaatakowały miasto z dział artyleryjskich około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce). Uszkodzono prywatne domy. Dwoje mieszkańców, kobieta i mężczyzna, doznało obrażeń, które okazały się śmiertelne - czytamy w komunikacie prokuratury.
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale Chersonia
- 8:36
W ostatnich tygodniach Rosja nadała priorytet i udoskonaliła taktykę mającą na celu spowolnienie ukraińskiej kontrofensywy pancernej w południowej Ukrainie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, podstawą tego podejścia stało się bardzo intensywne wykorzystywanie przez Rosję min przeciwczołgowych. W niektórych obszarach gęstość pól minowych wskazuje, że Rosja prawdopodobnie użyła znacznie więcej min niż określono w jej doktrynie wojskowej.
Spowolniwszy ukraińskie natarcie, Rosja podejmowała próbę zaatakowania ukraińskich pojazdów opancerzonych za pomocą jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych, śmigłowców szturmowych i artylerii.
"Chociaż Rosja osiągnęła pewne sukcesy w tym podejściu na wczesnych etapach ukraińskiej kontrofensywy, jej siły nadal cierpią z powodu kluczowych słabości, zwłaszcza przeciążonych jednostek i niedoboru amunicji artyleryjskiej" - stwierdza brytyjski resort obrony.
- 7:39
Lotnisko Wnukowo w Moskwie wznowiło działanie po tym, jak we wtorek rano ograniczono starty i lądowania z "technicznych przyczyn leżących poza kontrolą portu" - poinformowały rosyjskie władze lotnicze Rosawiacja, cytowane przez agencję Reutera.
Według agencji Reutera nie jest znana przyczyna decyzji władz lotniska, jednak burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin oskarżył Ukrainę o atak dronami na rosyjską stolicę i jej okolice. Zaznaczył, że uderzenie miało zostać odparte.
Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że Ukraińcy próbowali uderzyć na infrastrukturę cywilną.
- 6:43
Polskie armatohaubice Krab odegrały jedną z głównych ról w walkach z Rosjanami w Bachmucie i na kierunku chersońskim. Są to precyzyjne i skuteczne maszyny i mogę oceniać je tylko pozytywnie - powiedział PAP dowódca oddziału w 61. Brygadzie Zmechanizowanej "Stepowa" Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Na kierunku bachmuckim i kierunku chersońskim polskie Kraby odegrały jedną z kluczowych ról w utrzymaniu pozycji i kontratakach na przeciwnika. Byłem świadkiem ich działania, bo bezpośrednio uczestniczyłem w korygowaniu ognia z użyciem tych maszyn. Mogę oceniać je wyłącznie pozytywnie" – wyjaśnił oficer o pseudonimie "Rym".
Polskie Kraby ćwiczą w Danii
- 4:46
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odnotował w wywiadzie telewizyjnym opóźnienie realizacji harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, przez co prawdopodobnie przesunięty zostanie również termin przekazania myśliwców Ukrainie - informuje Ukrinform.
- Założyłem, że szkolenie pilotów na F-16 rozpocznie się w czerwcu, tak jak nam to pierwotnie obiecano. Jednak nie rozpoczęło się. Oznacza to, że zaczyna się opóźniać cały harmonogram szkolenia. Pracujemy teraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, ze wszystkimi krajami zaangażowanymi w koalicję lotniczą, aby maksymalnie przyspieszyć ten proces - dodał Kułeba.
- 3:46
Rosyjskie ministerstwo obrony po raz kolejny zdecydowało się skrytykować większość blogerów prowojennych w związku z ich wypowiedziami na temat rosyjskich wysiłków, których celem było odparcie ukraińskich ataków w pobliżu Mostu Antoniwskiego – poinformowała analityczka Instytutu Studiów nad Wojną Kateryny Stepanenko.
- 3:15
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:53
Niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował o opublikowaniu w Telegramie zdjęcia z rzekomego obozu polowego grupy Wagnera. Z informacji źródła wynika, że zdjęcia zostały wykonane przez okolicznych mieszkańców. Na nich widać namioty, a wewnątrz nich drewniane prycze i pomosty.
- 2:42
Ukraińskie wojsko pod Donieckiem
Ukraińskie wojsko pod Donieckiem
Ukraińskie wojsko pod Donieckiem
- 1:48
Żołnierze oddziałów przeciwlotniczych sił powietrznych Ukrainy zestrzelili już ponad trzy tysiące rosyjskich celów, co uratowało życie tysiącom Ukraińców - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Wojsk Rakietowych ukraińskich Sił Powietrznych.
- Przede wszystkim gratuluję naszym wojskom przeciwlotniczym – żołnierzom rakietowych sił przeciwlotniczych Sił Powietrznych Ukrainy, którzy dzisiaj obchodzą swój dzień. Dziękuję wam za każdy trafiony cel, wojownicy! Zestrzelono już ponad trzy tysiące takich celów: ponad 180 samolotów, ponad 130 helikopterów, prawie 40 pocisków balistycznych i ponad tysiąc rosyjskich pocisków manewrujących, ponad 1600 dronów różnego typu... To tysiące uratowanych przez was istnień ludzkich, setki uratowanych przez was obiektów infrastruktury krytycznej – mówił Zełenski.
Podkreślił, że podczas tej wojny osiem brygad przeciwlotniczych otrzymało honorowy medal "Za odwagę". Ponadto, według ukraińskiego prezydenta, ponad 1100 żołnierzy oddziałów przeciwlotniczych otrzymało odznaczenia państwowe, a ośmiu z nich - najwyższy tytuł - Bohatera Ukrainy. - 1:29
Evan Gershkovich. Ambasador USA odwiedziła więzionego w Rosji dziennikarza
- 1:03
Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w poniedziałek w mieście Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed - powiadomiły na Telegramie władze obwodu sumskiego.
W szpitalach wciąż przebywa czworo poszkodowanych. Stan zdrowia dwojga spośród nich jest oceniany jako ciężki. Wśród cywilów, którzy doznali niegroźnych obrażeń jest dziecko w wieku pięciu lat - czytamy w komunikacie regionalnej administracji.
Wcześniej w poniedziałek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w wyniku ostrzału budynku mieszkalnego w Sumach zginęła jedna osoba.
Autorka/Autor:pqv
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu