"Przymusowe wysiedlanie dzieci stanowi zbrodnię ludobójstwa". Organ Rady Europy wzywa Rosję w rezolucji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z Mikołajowa
Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z MikołajowaTVN24
wideo 2/24
Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z MikołajowaTVN24

Czwartek jest 428. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, w której wezwało Rosję do zaprzestania bezprawnych deportacji ukraińskich dzieci i ich repatriacji do ojczyzny - podała agencja Ukrinform. "Przymusowe wysiedlanie dzieci stanowi zbrodnię ludobójstwa, która musi być dokładnie zbadana i ścigana" - napisano w dokumencie. Wcześniej prowadzony przez ukraińską armię portal Centrum Narodowego Sprzeciwu powiadomił, że partyzanci ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz zlikwidowali pododdział rosyjskiej Rosgwardii w obwodzie chersońskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:18

    W ataku na miasto Dniepr zginęła kobieta i trzyletnie dziecko – poinformowała agencja Reutera, powołując się na burmistrza miasta Borysa Fiłatowa.

    "Znów zabili cywilów. Zginęła młoda kobieta i trzyletnie dziecko. Nie mam więcej komentarzy" – napisał urzędnik w Telegramie.

    Борис Філатов

    Півночі не сплю. «Високоточниє» під@раси знову вбили в Дніпрі цивільних людей:(( Загинула молода жінка та трирічна дитина. Більше без коментарів. … Чекаємо офіційної інформації від ВЦА.

  • 5:17

    O godzinie 5 czasu polskiego odwołano alarmy lotnicze w Ukrainie.

  • 4:54

    Podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę jeden z pocisków trafił w 8-piętrowy blok w Humaniu w centralnej części Ukrainy, całkowicie rujnując klatkę schodową budynku – poinformowano w sieciach społecznościowych, gdzie opublikowano wideo ze zdarzenia.

    Informację o uderzeniu w budynek potwierdziła Zoja Wowk z wydziału prasowego policji w obwodzie czerkaskim. "Wideo z Humania rozpowszechniane jest w sieciach społecznościowych. Wroga rakieta trafiła w budynek mieszkalnych. Informacje o poszkodowanych są ustalane" – napisała w Telegramie.

    Зоя Вовк

    Відео з Умані вже шириться соцмережами. Ворожа ракета потрапила в житловий будинок. Інформація щодо постраждалих уточнюється 🙏🏻😭

  • 3:59

    Interfax poinformował, że eksplozje odnotowano po północy w Dnieprze, Krzemieńczuku i Połtawie w centralnej Ukrainie oraz w Mikołajowie na południu, a inne źródło internetowe poinformowało o eksplozji w obwodzie kijowskim. Interfax zacytował regionalne relacje Telegrama, według których niezidentyfikowane obiekty latające leciały na zachód kraju.

  • 3:49

    O godzinie 4:20 czasu lokalnego, (3:20 w Polsce), na terytoruim całej Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy na dużą skalę - informuje Ukrinform. Administracja obwodu kijowskiego wezwała mieszkańców do ukrycia się w schronach do czasu odwołania alarmu.

  • 3:13

    Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje się przetasowywać kierownictwo organów dowodzenia związanych z generowaniem siły, utrzymaniem i logistyką – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank przekazał, że zmiany te sugerują, że dotychczasowi dowódcy nie potrafili skutecznie przeprowadzić rosyjskiej zimowej ofensywy, która zakończyła się bez znaczących korzyści.

    Instytut zastrzegł, że jest jednak mało prawdopodobne, aby zmiany skutecznie stworzyły warunki do szybkiej odpowiedzi sił rosyjskich na ukraińską kontrofensywę. Zmiany te mogą być częścią wysiłków na rzecz długoterminowej reformy i rosyjskich sił zbrojnych – podejrzewają eksperci.

  • 1:33

    Putin podpisał dekret, który przewiduje deportację obywateli Ukrainy z terytoriów okupowanych, jeśli stanowią oni "zagrożenie dla bezpieczeństwa" - poinformowała na Twitterze Nexta.

    Mieszkańcy samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie mają obywatelstwa rosyjskiego, będą uznawani za "cudzoziemców" jeśli do 1 lipca 2024 r. nie uzyskają rosyjskiego paszportu i mogą zostać deportowani - stanowi dekret.

  • 0:30

    Rosjanie przeprowadzili 27 kwietnia atak rakietowy na Mikołajów.

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Mikołajów

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Mikołajów

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Mikołajów

  • 23:50

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 22:11

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i przywódca Rosji Władimir Putin w czwartek wzięli udział online w ceremonii otwarcia pierwszej w Turcji, zbudowanej przez Rosjan elektrowni atomowej.

  • 21:35

    Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, w której wezwało Rosję do zaprzestania bezprawnych deportacji ukraińskich dzieci i ich repatriacji do ojczyzny - poinformowały na Twitterze służby prasowe RE. W kwietniu rząd Ukrainy poinformował, że co najmniej 19384 dzieci zostało deportowanych do Rosji.

    W rezolucji - informuje agencja Ukrinform - zgromadzenie podkreśliło, że deportacje są zaplanowaną i systematyczną polityką państwową. Zażądało wstrzymania toczących się "procedur adopcyjnych, zaprzestania nadawania obywatelstwa rosyjskiego oraz przywrócenia więzi dzieci z rodzicami lub opiekunami oraz ich repatriacji lub zwolnienia do bezpiecznego kraju trzeciego".

    "Przymusowe wysiedlanie dzieci stanowi zbrodnię ludobójstwa, która musi być dokładnie zbadana i ścigana" - napisano w dokumencie.

  • 21:00

    Polska i kraje bałtyckie przodują we wsparciu dla walczącej Ukrainy - powiedziała w czwartek ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja w Rydze.

  • 19:19

    USA ogłaszają nowe sankcje wobec Rosji i Iranu za przetrzymywanie Amerykanów jako zakładników w tych krajach – podało CNN, powołując się na wysokich ranga urzędników.

    Jeśli chodzi o Rosję, sankcjami została objęta Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji.

  • 18:59

    - Doświadczenie Korei pokazuje, jak ważne jest, by demokracje podtrzymały solidarność. Korea będzie solidarnie stać z wolnym światem. Będziemy aktywnie pracować, by zabezpieczyć wolność narodu ukraińskiego i wesprzemy ich wysiłki w odbudowie kraju - oświadczył w czwartek w przemówieniu przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol.

    Jego słowa zostały przyjęte owacją na stojąco przez kongresmenów i senatorów.

  • 18:32

    Bojownicy ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz zlikwidowali 23 kwietnia pododdział rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    Partyzanci zaatakowali posterunek wroga w pobliżu miasta Oleszki na okupowanych terenach obwodu chersońskiego. Posłużyli się ładunkiem wybuchowym własnej produkcji - poinformował wojskowy serwis.

    Ruch Atesz działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy.

  • 18:20

    Jednak – pisze gazeta - Ukraina ma teraz więcej pilotów niż samolotów, toteż szkolenia mogą rozpocząć się natychmiast, a myśliwce mogą być początkowo serwisowane w Polsce i Rumunii. A jeśli chodzi o obawy o eskalację napięć, to należy wziąć pod uwagę, że niewielu analityków uważa, iż dostarczenie Ukrainie F-16 "skłoni Kreml do rozpoczęcia III wojny światowej". Prędzej czy później ukraińskie siły powietrzne będą musiały zostać wzmocnione nowym sprzętem, "więc po co czekać?" – stawia pytanie tygodnik.

  • 18:13

    Ukraina potrzebuje amerykańskich F-16, a argumenty przeciw przekazaniu jej takich samolotów stają się coraz mniej przekonujące, ponieważ ukraińskie siły straciły już co najmniej 40 proc. maszyn bojowych jakimi dysponowały na początku wojny. Ponadto niemal wszystkie rosyjskie samoloty są nowsze, mają radary o większym zasięgu i wyposażone są w pociski rakietowe powietrze-powietrze - pisze w czwartek "Economist".

    Sojusznicy Kijowa uważają, że najważniejsze jest teraz wyposażenie ukraińskiej armii w systemy obrony przeciwlotniczej, a nawet gdyby Ukraina otrzymała F-16, to szkolenie pilotów i personelu technicznego zajmie co najmniej rok. Poza tym ukraińskie pasy startowe są złej jakości i nie mogłyby z nich startować amerykańskie myśliwce. Ponadto - jak argumentują - przekazanie Ukrainie F-16 zostałoby uznane przez Rosją za poważną eskalację konfliktu - wylicza brytyjski tygodnik.

  • 18:02

    W Kijowie została otwarta wystawa z pracami namalowanymi na szczątkach rosyjskich pocisków

  • 17:52

    Siły rosyjskie ostrzelały w czwartek wioskę Tokariwka w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie. Zginęła co najmniej jedna osoba, cztery zostały ranne – przekazał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

    Wioska znajduje się około 5 kilometrów od granicy z Rosją.

  • 17:42

    Korespondent włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino, który przebywał w środę w Chersoniu, miał zignorować ostrzeżenia ukraińskich żołnierzy i w konsekwencji – jak powiadomiły w czwartek władze w Kijowie - Włoch został ranny, a jego ukraiński tłumacz Bohdan Bitik zginął w rosyjskim ostrzale w Chersoniu.

    Włoch naruszył zasady postępowania dziennikarzy w warunkach konfliktu zbrojnego - oznajmiło w komunikacie na Facebooku Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego, funkcjonujące przy ukraińskim resorcie kultury.

    "Jako kierownik (ekipy dziennikarskiej) Zunino miał obowiązek zadbać o to, aby członek jego grupy nie tylko miał na sobie koszulkę z napisem 'Press', ale też kamizelkę kuloodporną" – dodała rządowa instytucja z Kijowa. Centrum zaznaczyło, że nie tłumaczy to jednak zachowania żołnierzy rosyjskich, którzy - atakując przedstawicieli mediów - dopuścili się kolejnej zbrodni wojennej.

  • 17:37

    Gen. Cavoli, odpowiadając na pytania senatorów na temat przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy i sprzętu przekazywanego przez USA, powiedział, że podczas minionej zimy Amerykanie omówili wspólnie z ukraińskimi dowódcami przyszłe działania wojenne i przeprowadzili gry wojenne symulujące te plany.

    - Kiedy doszliśmy do kluczowych kierunków działań w sprawie ofensywy, obliczyliśmy ilość sprzętu różnych typów, których będą potrzebować. I wypełniliśmy to, dostarczyliśmy na Ukrainę niemal wszystko. Jestem przekonany, że oni mają to, czego potrzebują do tej ofensywy - ocenił generał. Dodał, że Rosjanie obecnie zmagają się ze słabościami swoich wojsk, ale są to słabości tymczasowe.

  • 17:22

    - Rosja ma głębokie zasoby strategiczne, ma zasoby ludzkie i nie można ich nie doceniać, jeśli chodzi o ich zdolności do przetrwania (...) Więc tak, myślę, że mogą finansować tę wojnę przez kolejny rok - powiedział w czwartek głównodowodzący sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. sił zbrojnych.

    Odpowiedział w ten sposób na pytania amerykańskich senatorów dotyczące opisanego przez "Washington Post" tajnego dokumentu, z którego wynika, że mimo sankcji Rosja jest w stanie finansować wojnę przez kolejne 12 miesięcy.

  • 16:14

    Mołdawska prezydent Maia Sandu stwierdziła w wywiadzie dla stacji Jurnal TV, że wielu kandydatów w niedzielnych, regionalnych wyborach w Gagauzji - autonomicznym regionie, w którym dominują prorosyjskie siły polityczne - to agenci rosyjskiego wywiadu. - Nie są to niestety politycy, którzy chcieliby pracować dla dobra narodu gagauskiego – powiedziała.

    - Rosja nie szanuje i nigdy nie respektowała naszej suwerenności i niepodległości. Dziś próbuje zdestabilizować sytuację w naszym kraju, aby utrudnić nasz europejski kurs oraz wywołać chaos – dodała.

    Prezydent Mołdawii Maia Sandu

  • 15:32

    Ambasada RP w Berlinie, wspólnie z Ambasadą Ukrainy, Instytutem Polskim w Berlinie i Instytutem Pileckiego oraz w partnerstwie z nowo powstałym Biurem Instytutu Ukraińskiego w Niemczech zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego "Wymazać Naród" ukazującego brutalne niszczenie dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez rosyjskie wojska.

    Spotkanie w Instytucie Polskim zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Minutą ciszy uhonorowano dwie ofiary cywilne ostrzelanego 25.04 jednego z muzeów w Kupiańsku w ukraińskim regionie Charkowa - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej ambasady w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.

    Zniszczona w wyniku ataku rakietowego wojsk rosyjskich siedziba Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku w Ukrainie

  • 14:52

    Rosyjskie wojsko buduje nowe pozycje obronne. Większość z nich znajduje się w pobliżu frontu w południowo-wschodniej części obwodu zaporoskiego, a także w okolicach przesmyku prowadzącego na Półwysep Krymski - donosi KyivPost, powołując się na agencję Reutera.

  • 14:16

    Cały kraj biegnie maraton i trudno powiedzieć, jak daleko od mety obecnie się znajdujemy - powiedział w wywiadzie dla RBK Ukraina minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, odpowiadając na pytanie o możliwy termin zakończenia wojny.

    - Biegniemy maraton. Powiedzieć, ile jeszcze mamy do mety, nie mogę, to bardzo umowne porównanie. Ale na razie cały dotychczasowy etap przebiegliśmy dobrze - powiedział Reznikow, wskazując na dotychczasowe udane kontrofensywy, wyzwolenie okupowanych terytoriów, umiejętność przeciwstawiania się wrogowi, wzmocnienie obrony powietrznej itd.

    - To nie jest dystans sprinterski, nie 60 metrów i nie 30 metrów. Kiedy zrozumiałem, że to nie jest sprint, a maraton, wtedy powiedziałem sobie: poczekaj, żeby przebiec ostatnie 195 metrów, musisz najpierw wytrzymać 42 kilometry - mówił Reznikow o własnych odczuciach, związanych z wojną.

    Minister dodał, że jest to "bieg przełajowy" i nie wiadomo, "co jest przed nami, jaka będzie rzeźba terenu, grunt, pogoda".

    Reznikow przyznał, że wokół planowanej ukraińskiej kontrofensywy jest dużo emocji, a temat jest "podgrzewany", zarówno w kraju, jak i poza nim. Pomimo tych oczekiwań, Ukraina nie może informować o swoich planach.

    - Na tym polega sens operacji wojskowej - nikt nie powinien wiedzieć, że ona się zaczęła. Im dłużej nie wie tego przeciwnik, tym więcej szans, że będzie ona udana - powiedział minister.

  • 13:59

    Ukraiński resort obrony opublikował nagranie mające przedstawiać dzisiejszy widok na Bachmut.

  • 13:49

    Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że kolejne cztery przecznice w północno-zachodnim, zachodnim i południowo-zachodnim Bachmucie zostały zdobyte przez rosyjskie wojsko - podaje agencja Reutera, powołując się na rosyjską państwową agencję RIA.

  • 13:35

    W środę i czwartek przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu na okupowanych terenach południa Ukrainy przeprowadzili udane zamachy na rosyjskiego okupanta w Nowej Kachowce i lokalnego kolaboranta w Melitopolu - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    61-letni Rosjanin Siergiej Twietinski przybył na podbite tereny Ukrainy, by tworzyć tam struktury partii Sprawiedliwa Rosja. W środę samochód mężczyzny współpracującego z okupacyjną administracją został wysadzony w powietrze.

    Dzień później w Melitopolu zginął kolaboracyjny policjant Ołeksandr Miszczenko, pracujący jako ochroniarz namiestników z nadania Moskwy. Ucierpiał również "kolega" zdrajcy Jurij Akimow, który w ciężkim stanie trafił do szpitala - czytamy w komunikatach rządowego serwisu.

    "Po raz kolejny przypominamy - Rosjanie tymczasowo zajęli (nasze) terytoria, lecz ich nie kontrolują. Pomimo wszelkich represji lokalni mieszkańcy nadal stawiają opór" - podkreślono na łamach wojskowego portalu.

  • 13:33

    Watykan. Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala

  • 12:31

    Od początku rosyjskiej inwazji sojusznicy NATO i ich partnerzy dostarczyli Ukrainie 230 czołgów, 1550 pojazdów opancerzonych i znaczące ilości amunicji, czyli 98 proc. obiecanego sprzętu - ogłosił w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    - W sumie wyszkoliliśmy i wyposażyliśmy ponad dziewięć nowych ukraińskich brygad pancernych. To da Ukrainie silną pozycję do dalszego odbijania okupowanych terytoriów - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

    Premier Luksemburga Xavier Bettel i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

    - Przyszłość Ukrainy leży w euroatlantyckiej rodzinie, przyszłość Ukrainy jest w NATO. Jednocześnie głównym celem Sojuszu i sojuszników jest to, by zapewnić Ukrainie zwycięstwo - podkreślił sekretarz generalny.

    Stoltenberg pozytywnie odniósł się również do środowej rozmowy telefonicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Nie zmienia to jednak tego, że Chiny wciąż nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zaznaczył.

  • 12:00

    Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z Mikołajowa

    Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z Mikołajowa

  • 11:30

    Papież Franciszek spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem

  • 11:28

    Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. To pierwszy tak wysoki rangą reprezentant władz w Kijowie, odwiedzający Watykan od początku rosyjskiej inwazji 14 miesięcy temu.

    Rozmowa papieża z szefem rządu Ukrainy trwała pół godziny. Doszło do niej w przeddzień podróży Franciszka na Węgry, w trakcie której oczekuje się jego wypowiedzi na temat wojny w Europie.

    Ukraiński premier rozmawiał również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

    Szmyhal wręczył papieżowi karafkę w kształcie koguta z ceramiki, która, jak wyjaśnił, ocalala z bombardowania w Kijowie, a także kłosy ukraińskiego zboża. Dał też Franciszkowi album, przedstawiający trwającą wojnę i opór narodu ukraińskiego.

    Pełne symboliki były także prezenty, jakie premier otrzymał od papieża. To płaskorzeźba z brązu z napisem: "Pokój jest kruchem kwiatem", tegoroczne papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju, a także książkę - zbiór jego wystąpień pod tytułem "Encyklika o pokoju na Ukrainie".

  • 10:19

    We środę z Ukrainy do Polski przyjechało 24,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

    "W dniu 26.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,5 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,418 mln osób" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

    Jak dodała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 23 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,639 mln.

  • 10:02

    Ukraina - Rosja. ISW: W Rosji "wszechobecny niepokój"

  • 9:32

    Wysłannik dziennika "La Repubblica" ranny w Chersoniu, jego ukraiński tłumacz zginął

  • 9:30

    Ukraina. Media: w Rosji opracowano instrukcje na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas parady w Moskwie 9 maja

  • 9:18

    Ukraiński sztab opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. prawie 189 tys. żołnierzy (+510 ostatniej doby), 3694 czołgi (+2), 2887 systemów artyleryjskich (+10) oraz 308 samolotów.

  • 8:44

    Rosja po raz pierwszy zbudowała pozycje obronne na szczycie reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co wskazuje na to, że jest coraz bardziej zaniepokojona perspektywą dużej ukraińskiej ofensywy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie satelitarne pokazujące, że na szczycie niektórych z sześciu reaktorów umieszczono worki z piaskiem.

    Jak przypomniano, Rosja kontroluje Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy od marca 2022 roku, ale to pierwsza informacja o włączeniu przez nią właściwych budynków reaktorów do taktycznego planowania obrony, co wskazuje, że jest coraz bardziej zaniepokojona perspektywą dużej ukraińskiej ofensywy.

    "Posunięcie to z dużym prawdopodobieństwem zwiększa szanse na uszkodzenie systemów bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli dojdzie do walk wokół niej. Jednak bezpośrednie katastrofalne uszkodzenie reaktorów jest mało prawdopodobne w przypadku większości realnych scenariuszy z udziałem broni używanej przez piechotę, ponieważ konstrukcje są bardzo silnie wzmocnione" - oceniono.

  • 8:36

    Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z Mikołajowa

    Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z Mikołajowa

  • 8:35

    Minionej nocy Rosja ostrzelała cele cywilne w Mikołajowie czterema rakietami Kalibr; zginęła jedna osoba, jest co najmniej 23 rannych - poinformował w serwisie Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Państwo-okupant ani na dzień nie przestaje udowadniać, że najważniejszym celem tej wojny jest terror i zniszczenie Ukraińców oraz wszystkiego, co jest ukraińskie" - oświadczył Zełenski.

    "W nocy Rosja ostrzelała Mikołajów czterema rakietami Kalibr, wystrzelonymi z akwenu Morza Czarnego. Precyzyjna broń została skierowana na domy prywatne, historyczny budynek oraz dom wielopiętrowy" - podkreślił Zełenski.

    "Obecnie wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i 23 rannych, wśród których jest dziecko" - dodał. Zapewnił, że Rosjanie odpowiedzą za zbrodnie przeciwko ludzkości i że wszyscy winni zostaną odnalezieni.

  • 8:10

    Na kary po 15 lat pozbawienia wolności skazana została para małżeńska, która przekazywała rosyjskiej armii informacje o pozycjach ukraińskich wojsk pod Bachmutem - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Skazanym zarzucono zdradę stanu podczas wojny. Parę zatrzymano w grudniu ubiegłego roku. Mężczyzna, jak twierdzi SBU, wcześniej odbywał karę za udział w nielegalnych formacjach zbrojnych samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

    Małżeństwo z Czasiw Jaru pod Bachmutem latem ubiegłego roku miało zainicjować kontakt z rosyjskimi wojskowymi, a następnie - przez zamknięte czaty w internecie - przekazywać prawdopodobne lokalizacje ukraińskich pozycji i ważnych obiektów, w tym składów broni i amunicji.

  • 7:58

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 7:32

    Bachmut i Marjinka w obwodzie donieckim pozostają miejscami najzacieklejszych walk na froncie na Ukrainie - powiadomił sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    "Trwają ciężkie walki o miasto Bachmut. Przeciwnik prowadził nieudane ataki w kierunku Orichowo-Wasyliwki i miejscowości Iwaniwske" - podał sztab generalny w porannym komunikacie.

    Siły obrony odpierały także ataki na Marjinkę, która znajduje na południowym odcinku frontu w obwodzie donieckim. Armia agresora kontynuowała ataki w rejonie Awdijiwki, a także miejscowości Siewerne i Perwomajske.

    Ogółem kierunkami głównych rosyjskich natarć pozostają kierunki bachmucki, awdijiwski i marjinski - podał sztab. W sumie odparto tam 54 ataki przeciwnika.

    W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili siedem ataków rakietowych i 39 lotniczych, w tym na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

    Ukraińskie lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria ostrzeliwały wrogie wojska i sprzęt. Zestrzelono sześć dronów, trafione zostały dwa systemy przeciwlotnicze oraz dwa inne ważne obiekty wojskowe - podano w sztabie.

    Według strony ukraińskie ogółem straty ludzkie wroga osiągnęły już 188,9 tys., a w ciągu doby - 510 żołnierzy.

  • 7:03

    Legalny pobyt obywateli Ukrainy - i określonych członków ich rodzin - którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie, zostanie przedłużony do 4 marca przyszłego roku - przekazał PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

  • 6:22

    Papież Franciszek przyjmie w czwartek rano na audiencji w Watykanie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. To przełomowe wydarzenie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przed 14 miesiącami. Szef rządu będzie najwyższym rangą przedstawicielem ukraińskich władz odwiedzającym papieża od wybuchu wojny.

  • 5:40

    Rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Mikołajowie - poinformowały nad ranem miejscowe władze.

    "Około godziny 1 w nocy (czasu lokalnego) mieszkańcy Mikołajowa usłyszeli cztery głośne eksplozje" – podał na Telegramie burmistrz miasta Ołeksandr Senkiewicz.

    Jak dodał, "jeden z pocisków trafił w wysoki budynek. Drugi w dom jednorodzinny".

    "Mamy informacje o jednej zabitej osobie i 15 rannych" – poinformował z kolei Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajewskiego. Zarówno Kim, jak i szef regionalnej policji potwierdzili, że rakieta trafiła w budynek mieszkalny.

    Miasto Mikołajów jest bombardowane przez wojska rosyjskie od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę. To miasto portowe i ważny punkt strategiczny na południu kraju. Jest położone nad rzeką Boh, niedaleko ujścia do Morza Czarnego.

  • 4:01

    Komentarze rosyjskich urzędników i prominentnych przedstawicieli rządu wygłaszane w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej uwypuklają wszechobecny niepokój związany z potencjalnymi działaniami kontrofensywnymi Ukraińców – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  • 3:36

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła ukraińskie podały, że w środę siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych operacji ofensywnych na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały działalność rozpoznawczą na północny wschód od Kupiańska i północny zachód od miejscowości Swatowe.

  • 3:09

    Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w środę w Waszyngtonie z liderem demokratycznej większości w amerykańskim Senacie Chuckiem Schumerem. Rozmowy dotyczyły m.in. wojny na Ukrainie i zbliżających się wyborów w Polsce.

    "Bardzo dobre rozmowy na Kapitolu z liderem senackiej większości senatorem Charlesem E. Schumerem. Łączy nas wspólnota celów i wartości, poszanowanie demokracji i umiłowanie wolności. Owocny dialog o współpracy, wzajemnych relacjach i przyszłości świata" - przekazał marszałek Senatu na Twitterze.

    Podczas spotkania z dziennikarzami amerykańskich mediów w think-tanku German Marshall Fund marszałek Grodzki mówił, że niezależnie od tego, kto wygra wybory w Polsce, polityka Warszawy wobec wojny na Ukrainie nie zmieni się.

    - Mamy wiele różnic z partią rządzącą, ale dotyczą one polityki wewnętrznej (...) Ale jeśli chodzi o podejście do Ukrainy, jesteśmy wszyscy zjednoczeni. Nie ma różnic między nami i prezydentem Dudą - powiedział polityk PO.

    - Jako wolny świat, nie mamy innej opcji niż wygrać tę wojnę. Jeśli przegramy, potem będzie Tajwan i kolejne kryzysy. Putin musi zrozumieć, że agresja na niepodległe państwa skończy się dla niego katastrofą - dodał.

  • 2:35

    Instytut Studiów nad Wojną: wydaje się, że Rosja kontynuuje celową kampanię wyludniania okupowanych obszarów Ukrainy w celu ułatwienia ponownego zaludnienia terytoriów ukraińskich przez Rosjan.

  • 2:14

    Siły rosyjskie zaatakowały pięć miejscowości w obwodzie sumskim. Wystrzelono blisko 100 pocisków różnych rodzajów broni – poinformowała na Facebooku Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego.

  • 1:52

    Rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) opublikowała comiesięczny raport dotyczący produkcji przemysłowej kraju. Po raz pierwszy nie ujawniono danych o wydobyciu ropy naftowej, które uznano za informacje wrażliwe - powiadomił niezależny rosyjski portal Moscow Times.

    Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje na masową skalę ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych. Głównymi odbiorcami surowca są Chiny i Indie - powiadomił pod koniec marca hiszpański dziennik "El Mundo".

  • 1:41

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem, że wcześniej tego dnia w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem przedstawił ukraińską formułę pokojową.

    Zełenski podkreślił, że w ukraińsko-chińskich relacjach może pojawić się "nowa energia". Zaznaczył, że Chiny mają możliwość wykorzystania swojego politycznego wpływu, "by przywrócić siłę regułom i zasadom", na jakich powinien opierać się świat.

    Zapewnił, że "Ukraina i Chiny - jak i absolutna większość świata - są jednakowo zainteresowane siłą suwerenności narodu i integralności terytorialnej oraz dotrzymywaniem głównych zasad bezpieczeństwa".

    Chiny i Ukraina mają jednakowe stanowisko w sprawie tego, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne - przekazał Zełenski. Oba państwa zainteresowane są tym, by sytuacja wokół okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej była bezpieczna i by elektrownie atomowe nigdy nie były wykorzystywane w celach wojskowych - dodał.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

  • 1:05

    Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 proc. obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w środę w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli. Ocenił jednocześnie, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest "daleka od zakończenia".

    Cavoli mówił o dostawach broni Ukrainie podczas wysłuchania przed komisją Izby ds. sił zbrojnych. Zapewnił, że cały amerykański sprzęt trafi na Ukrainę przed planowaną kontrofensywą. - Jestem bardzo pewny tego, że dostarczyliśmy sprzęt, którego potrzebują i że będziemy kontynuować te dostawy, by podtrzymać ich operacje - powiedział Cavoli.

  • 0:57

    Wysłannik włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został w środę ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym "z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów" - poinformowała rzymska gazeta.

    Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: