Eksperci: Rosjanie wywieźli uzbrojenie z bazy wojskowej na Krymie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Środa jest 427. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. Jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował w środę Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI). W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:30

    Komentarze rosyjskich urzędników i prominentnych przedstawicieli rządu wygłaszane w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej uwypuklają wszechobecny niepokój związany z potencjalnymi działaniami kontrofensywnymi Ukraińców – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  • 4:24

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła ukraińskie podały, że w środę siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych operacji ofensywnych na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały działalność rozpoznawczą na północny wschód od Kupiańska i północny zachód od miejscowości Swatowe.

  • 3:20

    Warunkiem rozejmu na Ukrainie i przystąpienia do rozmów pokojowych musi być poszanowanie integralności terytorialnej tego kraju - powiedział król Hiszpanii Filip VI podczas spotkania z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lula da Silvą.

  • 2:16

    Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w środę w Waszyngtonie z liderem demokratycznej większości w amerykańskim Senacie Chuckiem Schumerem. Rozmowy dotyczyły m.in. wojny na Ukrainie i zbliżających się wyborów w Polsce.

    "Bardzo dobre rozmowy na Kapitolu z liderem senackiej większości senatorem Charlesem E. Schumerem. Łączy nas wspólnota celów i wartości, poszanowanie demokracji i umiłowanie wolności. Owocny dialog o współpracy, wzajemnych relacjach i przyszłości świata" - przekazał marszałek Senatu na Twitterze.

    Podczas spotkania z dziennikarzami amerykańskich mediów w think-tanku German Marshall Fund marszałek Grodzki mówił, że niezależnie od tego, kto wygra wybory w Polsce, polityka Warszawy wobec wojny na Ukrainie nie zmieni się.

    - Mamy wiele różnic z partią rządzącą, ale dotyczą one polityki wewnętrznej (...) Ale jeśli chodzi o podejście do Ukrainy, jesteśmy wszyscy zjednoczeni. Nie ma różnic między nami i prezydentem Dudą - powiedział polityk PO.

    - Jako wolny świat, nie mamy innej opcji niż wygrać tę wojnę. Jeśli przegramy, potem będzie Tajwan i kolejne kryzysy. Putin musi zrozumieć, że agresja na niepodległe państwa skończy się dla niego katastrofą - dodał.

  • 1:22

    Instytut Studiów nad Wojną: wydaje się, że Rosja kontynuuje celową kampanię wyludniania okupowanych obszarów Ukrainy w celu ułatwienia ponownego zaludnienia terytoriów ukraińskich przez Rosjan.

  • 0:47

    Siły rosyjskie zaatakowały pięć miejscowości w obwodzie sumskim. Wystrzelono blisko 100 pocisków różnych rodzajów broni – poinformowała na Facebooku Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego.

  • 0:09

    Rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) opublikowała comiesięczny raport dotyczący produkcji przemysłowej kraju. Po raz pierwszy nie ujawniono danych o wydobyciu ropy naftowej, które uznano za informacje wrażliwe - powiadomił niezależny rosyjski portal Moscow Times.

    Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje na masową skalę ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych. Głównymi odbiorcami surowca są Chiny i Indie - powiadomił pod koniec marca hiszpański dziennik "El Mundo".

  • 22:03

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem, że wcześniej tego dnia w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem przedstawił ukraińską formułę pokojową.

    Zełenski podkreślił, że w ukraińsko-chińskich relacjach może pojawić się "nowa energia". Zaznaczył, że Chiny mają możliwość wykorzystania swojego politycznego wpływu, "by przywrócić siłę regułom i zasadom", na jakich powinien opierać się świat.

    Zapewnił, że "Ukraina i Chiny - jak i absolutna większość świata - są jednakowo zainteresowane siłą suwerenności narodu i integralności terytorialnej oraz dotrzymywaniem głównych zasad bezpieczeństwa".

    Chiny i Ukraina mają jednakowe stanowisko w sprawie tego, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne - przekazał Zełenski. Oba państwa zainteresowane są tym, by sytuacja wokół okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej była bezpieczna i by elektrownie atomowe nigdy nie były wykorzystywane w celach wojskowych - dodał.

    Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Xi Jinpingiem

  • 21:44

    Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 proc. obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w środę w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli. Ocenił jednocześnie, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest "daleka od zakończenia".

    Cavoli mówił o dostawach broni Ukrainie podczas wysłuchania przed komisją Izby ds. sił zbrojnych. Zapewnił, że cały amerykański sprzęt trafi na Ukrainę przed planowaną kontrofensywą. - Jestem bardzo pewny tego, że dostarczyliśmy sprzęt, którego potrzebują i że będziemy kontynuować te dostawy, by podtrzymać ich operacje - powiedział Cavoli.

  • 21:30

    Wysłannik włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został w środę ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym "z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów" - poinformowała rzymska gazeta.

    Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.

  • 19:51

    Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.

    Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.

  • 19:33

    Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, wiele zagranicznych firm ogłosiło zakończenie działalności w Rosji, ale całkowicie wycofało się stamtąd tylko 20 proc. takich przedsiębiorstw - ujawnił w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

    Liczba podmiotów figurujących w rosyjskim rejestrze osób prawnych, których właścicielami byli obywatele państw "nieprzyjaznych" wobec Rosji (przede wszystkim USA, krajów UE i Wielkiej Brytanii), zmniejszyła się w ciągu ostatnich 14 miesięcy o ponad 2,6 tys. Firmy te zmieniły właścicieli, zostały zlikwidowane lub znajdują w trakcie likwidacji.

  • 17:37

    Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. Jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował w środę Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).

  • 15:53

    44 Ukraińców, w tym dwóch cywilów, zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Do domów wraca 36 szeregowych i sierżantów oraz sześciu oficerów - przekazał Jermak. Jak dodał, są to wojskowi, funkcjonariusze straży granicznej, Gwardii Narodowej i marynarze. Są wśród nich obrońcy Mariupola i zakładów Azowstal, obwodu chersońskiego oraz wschodu kraju. Wymiana objęła też dwie osoby cywilne.

    Jermak poinformował, że niektórzy uwolnieni są ranni, ponieważ byli torturowani w niewoli.

  • 15:34

    Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – oświadczył szef MAEA Rafael Grossi po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Siłownia jądrowa na południu Ukrainy jest okupowana przez wojska rosyjskie.

    "Jestem zaszczycony możliwością rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w związku z 37. rocznicą katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i poinformowania go o programie pomocy medycznej MAEA dla personelu wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych. Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" – napisał Grossi na Twitterze w środę.

  • 14:47

    131 wojskowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli podczas okupacji Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wciąż pozostaje w rękach Rosjan – przekazało ukraińskie ministerstwo środowiska i zasobów naturalnych.

  • 14:02

    Nawet jedna trzecia personelu ambasady Rosji w Helsinkach prowadzi w rzeczywistości działania wywiadowcze – podało w środę radio Yle, powołując się na szacunki fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (Supo). Problemem również przerośnięty gmach rosyjskiej ambasady oraz duża liczebność personelu - twierdzą komentatorzy w Finlandii.

  • 13:59

    Przeszkoliliśmy dotąd w Estonii co najmniej tysiąc żołnierzy Ukrainy. Szkolenia okazały się prawdziwym sukcesem - powiedział płk Mart Vendla z Sił Obronnych Estonii, cytowany w środę przez portal ERR.

    - Szkolenie Ukraińców dzieli się na cztery kategorie: indywidualne, zawodowe, zbiorowe i przywódcze. Estonia wnosi wkład w zakresie dwóch pierwszych, tj. podstawowego szkolenia żołnierzy i niektórych kursów specjalistycznych. Szkoliliśmy na przykład medyków i uczyliśmy Ukraińców, jak używać haubic FH-70 - wyjaśnił płk Wiktor Kalnicki, szef wydziału szkolenia estońskich sił zbrojnych.

  • 13:57

    "Wszelkie groźby (Rosji- red.) o użyciu broni jądrowej, to przejaw bezsilności i strachu. Im gorsza jest sytuacja na froncie, tym częściej słychać histeryczne deklaracje 'jądrowe', które pokazują, że Kreml zdaje sobie sprawę z nieodwracalności porażki i nieuchronności odwetu" - napisał w środę na Twitterze Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

    Portal Ukrainska Prawda przypomina, że we wtorek wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew po raz kolejny groził użyciem broni jądrowej przez Rosję.

  • 13:50

    Xi Jinping zapowiedział, że Chiny wyślą na Ukrainę specjalnych przedstawicieli, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją - poinformował Reuters powołując się na chińskie media państwowe.

  • 13:40

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że odbył "długą i znaczącą" rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. "Wierzę, że ta rozmowa, jak również powołanie ambasadora Ukrainy w Chinach, da potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych" - napisał.

  • 13:13

    Co najmniej pięć eksplozji wstrząsnęło w środę przemysłowym miastem Zaporoże na południu Ukrainy. Ich przyczyna nie została natychmiast wyjaśniona. Eksplozje nastąpiły kilka sekund po ogłoszeniu alarmów lotniczych.

    "Pozostańcie w bezpiecznym miejscu do końca alarmu powietrznego" - napisał przed południem w Telegramie Jurij Małaszko, szef obwodowej administracji wojskowej Zaporoża. "Zachowajcie spokój i wierzcie w ukraińskie siły zbrojne" - dodał.

    Według stanu na godzinę 13.10 czasu polskiego, obwód zaporoski nie był objęty alarmem przeciwlotniczym.

  • 12:58

    10 maja w Brukseli spotkają się dowódcy wojskowi państw NATO. Szefowie sztabów 31 krajów Sojuszu i Szwecji będą rozmawiać m.in. o sytuacji na polu walki w Ukrainie oraz dalszym wsparciu dla tego kraju.

  • 12:54

    MSZ Norwegii: Rosja uznała 10 norweskich dyplomatów za osoby niepożądane.

  • 12:44

    Hiszpania z zadowoleniem przyjmuje zainteresowanie Brazylii dążeniem do mediacji w rozmowach pokojowych między Ukrainą a Rosją - powiedział premier Pedro Sanchez na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą.

  • 12:21

    Około południa w warszawskich Łazienkach Królewskich rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tilvara. Ma dotyczyć bezpieczeństwa międzynarodowego i wsparcia Ukrainy.

  • 11:45

    Konsul generalny Rosji na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard Andriej Czemieriło jest powiązany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU - ujawnił norweski nadawca publiczny NRK.

  • 10:50

    W czasie audiencji na placu Świętego Piotra Franciszek prosił wiernych, by nie zapominali modlić się za "udręczoną Ukrainę".

  • 10:45

    Słowenia wysłała Ukrainie 20 lekkich transporterów opancerzonych, aby wesprzeć jej walkę z Rosją - podała słoweńska agencja STA.

    Dostawa została przygotowana w tajemnicy i jest to najnowsze wsparcie wojskowe ze strony Lublany, która przekazała Kijowowi jak dotąd czołgi, haubice i inny sprzęt. Pojazdy zostały wysłane na Ukrainę samolotami transportowymi. Operacja zakończyła się w tym tygodniu.

  • 9:07

    Mongolia może wnieść istotny wkład w wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz ochrony prawa międzynarodowego oraz pomóc w doprowadzeniu rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiar sprawiedliwości - oświadczył na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda.

  • 8:54

    Wojska ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że trwają ciężkie walki na krótkim dystansie w zachodnich dzielnicach Bachmutu, a kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia były walki na obrzeżach miasta, zwłaszcza w pobliżu wsi Chromowe. Ukraina stara się tam utrzymać kontrolę nad pozwalającą na zaopatrywanie miasta drogą 0506, gdyż inne ukraińskie opcje zaopatrywania Bachmutu są prawdopodobnie skomplikowane przez błotniste warunki na nieutwardzonych drogach.

    Dodano, że ponieważ miasto jest atakowane od ponad 11 miesięcy, ukraińska obrona Bachmutu została włączona jako jeden z elementów znacznie głębszej strefy obronnej, która obejmuje miasto Czasiw Jar na zachodzie.

  • 8:39

    Ukraina współpracuje z FBI i amerykańskimi firmami, aby zebrać dowody na zbrodnie wojenne Rosjan, takie jak geolokalizacja i dane z telefonów komórkowych.

    "Zbieranie takich danych i ich analiza to coś, w czym FBI ma doświadczenie" - powiedział Alex Kobzanets, agent specjalny FBI, który wcześniej pracował jako attache prawny agencji w Ukrainie, na konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu w San Francisco.

    Jak dodał, ukraińskie władze zbierają cyfrowe informacje z pól bitewnych i ukraińskich miast spustoszonych przez wojnę.

  • 8:35

    Pomimo liczebnej przewagi wroga i zmasowanych ataków Siły Operacji Specjalnych uderzają w przeciwnika na kluczowych odcinkach – powiadomiły służby prasowe tych wojsk, informując o wizycie na froncie dowódcy gen. Wiktora Chorenki.

    - Sytuacja w Bachmucie rzeczywiście jest trudna, ale kto, jeśli nie wy, wie, co trzeba robić i jak działać w obecnych warunkach. Wasza praca tutaj dowodzi po raz kolejny, że Siły Operacji Specjalnych to przede wszystkim przewaga jakości nad ilością – mówił do żołnierzy Chorenko.

  • 8:28

    We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 25,2 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 22,5 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 6:00

    Odbudowa Ukrainy to temat środowej dwustronnej konferencji w Rzymie, zorganizowanej przez rząd Włoch. Wezmą w niej udział premierzy obu krajów - Giorgia Meloni oraz Denys Szmyhal, a w obradach uczestniczyć będą przedstawiciele setek włoskich firm.

    Jak podkreślono, celem jest przedstawienie konkretnej oferty ich udziału w odtworzeniu infrastruktury i wielu sektorów w zaatakowanym przez Rosję kraju.

  • 5:51

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:13

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wzdłuż linii od Awdijiwki do Doniecka. Siły rosyjskie posuwały się na wschód w kierunku miejscowości Newelskie.

  • 3:42

    Instytut Studiów nad Wojną: wysokiej rangi urzędnicy USA i UE oceniają, że w przypadku udanej ukraińskiej kontrofensywy, prezydent Rosji Władimir Putin nadal nie będzie skłonny do negocjacji.

  • 3:21

    - Nikt i nigdzie na świecie nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie jest pokonany. Tego dowodzi każdy dzień na Ukrainie, wszystko to, co rosyjskie wojska i służby specjalne okupanta robią na naszej ziemi wobec naszych ludzi - powiedział Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

    Jak ocenił, rosyjskie siły marzą, by "przenieść to na ziemie innych narodów". - Wie to cały świat - dodał. Podkreślił, że "cały świat wie też, że Rosję można powstrzymać": siłą ukraińskich obrońców, bronią, prawem, sankcjami i pracą na rzecz sprawiedliwości.

    - Rosja ma przegrać. Świat nie może mieć innego celu - powiedział prezydent. - Każdy przejaw rosyjskiego terroru, każdy dzień agresji to dodatkowe argumenty, że wszystko ma zakończyć się przed trybunałem - w nowej Norymberdze w sprawie raszyzmu, w sprawie tych, którzy niszczą życie i ludzi, którzy mają rakiety przeciwko muzeom i kierowane bomby lotnicze przeciwko cerkwiom - oznajmił Zełenski.

    We wtorek rosyjskie wojsko ostrzelało muzeum w Kupiańsku, zabijając dwie osoby i raniąc 10. W obwodzie chersońskim w miejscowości Kizomys rosyjska armia ostrzelała i zrujnowała cerkiew.

  • 3:11

    Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym wyraźnie potępił rosyjską agresję, ale jednocześnie nie zapomina o narodzie rosyjskim - powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak w wywiadzie opublikowanym na katolickim portalu Magyar Kurir przed wizytą papieża Franciszka na Węgrzech.

    Prezydent podkreśliła, że wojna na Ukrainie "nie może zakończyć się osiągnięciem przez Rosję jej celów, nawet jeśli w rzeczywistości nie wyznaczyła ona sobie konkretnego celu wojennego", a wojska rosyjskie muszą opuścić okupowane terytoria.

  • 2:55

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

  • 2:22

    Zdecydowana większość obywateli Niemiec (66 procent) nie wierzy, że Chiny mogłyby pomóc w zakończeniu wojny jako mediator między Rosją a Ukrainą - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Forsa na zlecenie czasopisma "Internationale Politik".

    Tylko niespełna jedna trzecia (31 procent) uważa, że jest to możliwe. Trzy procent odpowiedziało "nie wiem" - pisze we wtorek portal telewizji ARD.

  • 1:13

    RPA. Prezydent Cyril Ramaphosa chce wycofać kraj z Międzynarodowego Trybunału Karnego, by uniknąć zatrzymania Władimira Putina

  • 0:54

    Ukraina planuje wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Iranu, który wspomaga Rosję dostawami broni, przede wszystkim dronami Shahed. Miałyby obowiązywać przez 50 lat - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, cytowana przez portal Kyiv Independent.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrij Jermak/telegram

Tagi:
Raporty: