Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Interfax-Ukraina

Trwa siedemnasta doba inwazji Rosji na Ukrainę. W nocy ostrzelany został Mikołajów w południowej części kraju. Rannych zostało osiem osób. Rosjanie uszkodzili 167 budynków. W ciągu dnia szef donieckiej obwodowej administracji informował, że znajdujące się w tym obwodzie miasto Wołnowacha "przestało istnieć z powodu wojny". Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie i meczet w Mariupolu, w którym schroniło się kilkadziesiąt osób. Ukraiński sztab generalny informował, że wokół Kijowa trwa rosyjskie natarcie od strony północnej granicy miasta. W raporcie ukraińskiego sztabu podano również, że rosyjskie bombowce strategiczne zrzuciły bomby w miastach Łuck, Dnipro i Iwano-Frankowsk. Naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych przekazał, że Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski punkt dowodzenia pod Kijowem. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. Siedemnasta doba

> Ukraiński sztab generalny poinformował w nocy, że wokół Kijowa trwało rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Rano w sobotę podano jednak, że "ukraińskie siły zbrojne powstrzymują ofensywę rosyjską na wszystkich kierunkach". Z informacji sztabu generalnego wynika, że próbując zablokować miasto Czernihów, wojska rosyjskie usiłowały zająć oddalone o kilkanaście kilometrów wsie Mychajło-Kozyubińske i Szestowica.

W raporcie ukraińskiego sztabu podano również, że rosyjskie bombowce strategiczne zrzuciły bomby w miastach Łuck, Dnipro i Iwano-Frankowsk, miasta położone na północ i na południe od Lwowa, niedaleko granicy z Polską.

> W nocy z piątku na sobotę w kilku ukraińskich miastach doszło do wznowienia działań zbrojnych i ostrzałów - podała niemiecka agencja informacyjna dpa. - Dranie, nie dają nam spać - napisał gubernator południowoukraińskiego obwodu mikołajowskiego Witalij Kim na portalu Telegram. Kilka godzin wcześniej przekazał on ukraińskiej stacji telewizyjnej, że w mieście Mikołajów zginęła co najmniej jedna osoba. W mieście wybuchły też dwa pożary spowodowane ostrzałem rakietowym.

> Około północy rosyjskie lotnictwo zbombardowało hotel "Ukraina" w centrum Czernihowa. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

> W nocy ostrzelany został Mikołajów w południowej części kraju. Rannych zostało osiem osób. Rosjanie uszkodzili 167 budynków.

> Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski punkt dowodzenia pod Kijowem - poinformował naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych, który na opublikowanym nagraniu pokazał uderzenie z drona Bayraktar.

> Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował za pośrednictwem Telegrama, że "w Melitopolu 10-osobowa grupa okupantów porwała mera miasta Iwana Fedorowa, który odmówił współpracy z wrogiem". Opisał, że podczas porwania nałożono mu na głowę plastikową torbę.

> Na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Technologies widoczne są domy mieszkalne i budynki ogarnięte płomieniami, a w mieście Moszun, na północny zachód od Kijowa, widać było rozległe zniszczenia i kratery po uderzeniach. Na zdjęciach widać było również długie kolumny samochodów przewożących ludzi próbujących uciec z Kijowa, a na jeszcze innym - pożary na lotnisku Antonowa. Maxar twierdzi, że na jednym ze zdjęć widać rosyjski batalion artyleryjski prowadzące aktywny ostrzał w kierunku południowo-wschodnim.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał matki rosyjskich żołnierzy, by nie wysyłały swoich synów na wojnę i zaprosił na Ukrainę matki żołnierzy, którzy trafili do ukraińskiej niewoli. Przekazał, że w sumie 7144 osoby zostały ewakuowane z czterech oblężonych ukraińskich miast i wsi w piątek.

> Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi przekazał, że ukraińscy technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z kolei sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm oskarżyła Rosję o łamanie zasad bezpieczeństwa jądrowego, wyrażając zaniepokojenie "ciągłym rosyjskim ostrzałem obiektów jądrowych" na Ukrainie.

> W sobotę wczesnym rankiem w większości ukraińskich miast rozległy się syreny przeciwlotnicze, wzywające ludzi do szukania schronienia, podały lokalne media cytowane przez agencje Reutera .Syreny były słyszalne w stolicy kraju Kijowie, Lwowie, Odessie, Charkowie, Czerkasach, a także w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

> W okolice wojskowego lotniska w Wasylkowie pod Kijowem Rosjanie zrzucili w sobotę rano co najmniej sześć pocisków - podała policja obwodu kijowskiego. Wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko zostało całkowicie zniszczone - powiedziała mer miasta Natalia Bałasynowycz. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy.

> W Kijowie na Podole doszło do eksplozji, wybuchł pożar w budynku mieszczącym Oszczadbank - napisał w sobotę w Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wstępnie ustalono, że został tam zestrzelony dron - dodał.

Pożar budynku w Kijowie Facebook/Головне управління ДСНС України у м.Києві

> Rosjanie ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej części Ukrainy - przekazał w sobotę szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Nie ma informacji o poszkodowanych.

> Większość rosyjskich sił lądowych jest około 25 kilometrów od centrum Kijowa, a rosyjska kolumna rozproszyła się, prawdopodobnie w celu okrążenia miasta - napisało w sobotę rano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

> Przed południem ukraińskie MSZ doniosło, że rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, w którym przed atakami schroniło się ponad 80 osób, w tym obywatele Turcji i dzieci.

> Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie na południu Ukrainy, ale nie spowodowało to poważnych zniszczeń - poinformował szef obwodowej służby zdrowia Maksym Beznosenko. W nocnym ostrzale tego miasta rannych zostało osiem osób. Rosjanie uszkodzili 167 budynków.

> Szef donieckiej obwodowej administracji Pawło Kyryłenko informował, że znajdujące się w tym obwodzie miasto Wołnowacha "przestało istnieć z powodu wojny". Opisał, że większość mieszkańców została ewakuowana, a infrastruktura została całkowicie zniszczona.

> Ukraiński wywiad wojskowy informował, że siły rosyjskie ostrzelały w piątek kobiety oraz dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem. Podano, że zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko.

> Władze obwodu zaporoskiego przekazały, że żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy.

> Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała o kolejnym ostrzale Siewierodoniecka i Rubiżnego w obwodzie ługańskim.

> Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował wieczorem, że rozmowy pokojowe z Rosją toczą się obecnie w formacie wideo. Zostały stworzone specjalne podgrupy zadaniowe w zespołach negocjacyjnych.

Autorka/Autor:asty, momo, akw/dap

Źródło: PAP, Reuters, Interfax-Ukraina

Tagi:
Raporty: