Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie planuje zrywać kontaktu z Putinem. "Nie wierzę w rozwiązania militarne"

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Biuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera ma zostać zlikwidowane. Wideo archiwalne
Biuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera ma zostać zlikwidowane. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/21
Reuters ArchiveBiuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera ma zostać zlikwidowane. Wideo archiwalne

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie zamierza zrywać kontaktów z Władimirem Putinem, mimo trwającej od ponad czterech miesięcy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem - oświadczył polityk w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Gerhard Schroeder uważa też, że niepotrzebna jest debata w sprawie dostarczenia przez Niemcy broni Ukrainie. "Dlaczego mamy koncentrować się na dostarczaniu broni? Nie wierzę w rozwiązania militarne. Wojnę można zakończyć tylko w drodze negocjacji dyplomatycznych. Los żołnierzy i ukraińskiej ludności cywilnej można poprawić tylko w drodze rozwiązania dyplomatycznego" - przekonywał w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Pojechał do Putina

Schroeder pojechał do Moskwy na początku marca, aby odbyć rozmowę z Putinem o wojnie. Teraz skomentował ten krok następująco: "O ile zrozumiałem go podczas naszej rozmowy, jest zainteresowany rozwiązaniem w drodze negocjacji". Zdaniem byłego kanclerza "wszystkie strony powinny przyczynić się do tego, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu".

Schroeder jest od miesięcy krytykowany za swoją działalność w rosyjskich koncernach energetycznych, szczególnie po wybuchu wojny na Ukrainie. Do kierownictwa jego macierzystej partii SPD wpłynęło już "kilkanaście wniosków o wykluczenie byłego kanclerza z ugrupowania".

W czwartek w okręgu SPD w Hanowerze rozpocznie się postępowanie przeciwko Schroederowi ze względu na "jego bliskie kontakty z rosyjskimi koncernami energetycznymi i Kremlem". Jak zapewnia Schroeder, jest on spokojny o wynik tego postępowania.

Schroeder w maju zdecydował się zrezygnować ze stanowiska w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft. Krótko po tym poinformował, że nie przyjął zaproponowanego mu "dawno temu" stanowiska w radzie nadzorczej Gazpromu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości