Arabia Saudyjska otworzyła swoją przestrzeń powietrzną "dla wszystkich przewoźników"

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska otwiera swoją przestrzeń powietrzną "dla wszystkich przewoźników" - poinformowały w piątek władze tego kraju. Oznacza to uchylenie długoletniego zakazu korzystania z tej przestrzeni przez Izrael. Prezydent USA Joe Biden powitał z zadowoleniem tę decyzję.

Decyzję, która potencjalnie stanowi ważny krok na drodze normalizacji stosunków między długoletnimi wrogami Arabią Saudyjską i Izraelem, ogłoszono na kilka godzin przed przylotem do Rijadu prezydenta Bidena. Prezydent USA przyleci do Arabii Saudyjskiej bezpośrednio po zakończeniu wizyty w Izraelu, co również jest wydarzeniem bez precedensu.

W oświadczeniu umieszczonym na Twitterze Saudyjski Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego poinformował o decyzji "otwarcia przestrzeni powietrznej Królestwa dla wszystkich przewoźników lotniczych, którzy spełniają wymogi korzystania z niej".

"Historyczna decyzja"

Prezydent Biden powitał z zadowoleniem decyzję Rijadu określając ją jako "historyczną" - poinformował jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. W opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że decyzja "otwiera drogę do bardziej zintegrowanego, stabilnego i bezpiecznego rejonu Bliskiego Wschodu".

Associated Press zaznacza, że zarówno Izrael jak i Arabia Saudyjska są zaniepokojone wzrastającymi wpływami Iranu w regionie.

W ostatnich latach Rijad zezwalał już na loty samolotów izraelskich przez swoją przestrzeń powietrzną. W 2020 roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu miał spotkać się w Rijadzie z następcą saudyjskiego tronu i faktycznym władcą księciem Muhammaden ibn Salmanem. Rijad odwiedziło też ostatnio kilku izraelskich dziennikarzy.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock