Saudyjski sąd skazał kobietę na 45 lat więzienia. Za "tweetowanie swoich opinii"

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP

Na 45 lat więzienia za używanie mediów społecznościowych do "naruszania porządku publicznego" skazał kobietę saudyjski sąd do spraw terroryzmu - poinformowała broniąca praw człowieka organizacja Democracy for the Arab World Now (DAWN).

Nourah bint Saeed al-Qahtani usłyszała taki wyrok za "tweetowanie swoich opinii" - przekazał Abdullah Alaoudh, dyrektor DAWN, organizacji założonej przez Dżamala Chaszodżdżiego.

DAWN przekazała, że Qahtani została skazana w Arabii Saudyjskiej "prawdopodobnie w ciągu ostatniego tygodnia" oraz że niewiele wiadomo o skazanej ani o tym, co zawierały jej posty w mediach społecznościowych. Zaznaczono przy tym, że organizacja nadal prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Kolejna kobieta skazana

Skazanie Qahtani nastąpiło kilka tygodni po tym, gdy Salma al-Shehab, matka dwójki dzieci i doktorantka na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, została skazana na 35 lat więzienia za obserwowanie kont i retweetowanie postów dysydentów i aktywistów na Twitterze.

Założyciel DAWN, Dżamal Chaszodżdżi, był krytycznym wobec władz saudyjskich niezależnym dziennikarzem piszącym między innymi dla "Washington Post". Został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, do którego poszedł 2 października 2018 roku. Władze saudyjskie przez długi czas twierdziły, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa, gdy zawiodły próby nakłonienia dziennikarza do dobrowolnego powrotu do kraju. Zwłok nigdy nie odnaleziono. Saudyjski prokurator przyznał, że zostały rozczłonkowane i wyniesione z konsulatu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrew V Marcus / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości