Egzekucje Irańczyków w Arabii Saudyjskiej. Teheran reaguje

Źródło:
PAP
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters
wideo 2/3
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało o straceniu sześciu Irańczyków za przemyt narkotyków. W odpowiedzi irańskie MSZ wezwało ambasadora Arabii Saudyjskiej.

Sześciu Irańczyków zostało straconych w Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej za przemyt narkotyków - podało w środę saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W komunikacie resortu nie podano daty egzekucji.

Irańskie MSZ wezwało ambasadora Arabii Saudyjskiej, aby zaprotestować przeciwko śmierci swoich obywateli. Egzekucje określono jako "niedopuszczalne" i "naruszające zasady prawa międzynarodowego".

Egzekucje w Arabii Saudyjskiej

Rok 2024 był rekordowy pod względem liczby egzekucji wykonanych w Arabii Saudyjskiej - zaznaczyła AFP. Według obliczeń agencji opartych na oficjalnych statystykach w kraju wykonano w tym okresie 338 egzekucji, w tym 117 za handel narkotykami.

Wśród straconych było 129 obcokrajowców, w tym 25 Jemeńczyków, 24 Pakistańczyków, 17 Egipcjan, 16 Syryjczyków, 14 Nigeryjczyków, 13 Jordańczyków i siedmiu Etiopczyków.

Rok wcześniej wykonano 170 wyroków śmierci. Od czasu dojścia do władzy króla Salmana w 2015 r. Arabia Saudyjska przeprowadziła ponad 1000 egzekucji. W marcu 2022 r. w ciągu jednego dnia stracono 81 osób za „przestępstwa terrorystyczne”.

Pomimo rywalizacji szyickiego Iranu i sunnickiej Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie kraje wznowiły stosunki dyplomatyczne wiosną 2023 r. Do ich zerwania doszło w 2016 r., gdy po egzekucji szyickiego duchownego wściekły tłum zaatakował i podpalił saudyjską ambasadę w Teheranie.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock