Będą rozmowy ws. Syrii. Iran zaproszony do stołu


Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek wieczorem, że szefowie dyplomacji Rosji i USA uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że do rozwiązania kryzysu w Syrii należy włączyć wszystkie główne państwa regionu. MSZ Rosji zaznaczyło, że rozmowę zainicjował Waszyngton. Wcześniej AP poinformowała, że po raz pierwszy do rozmów o Syrii zaproszony został Iran

Szef Departamentu Stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali w ostatnich dniach w sprawie Syrii wielokrotnie, w tym osobiście w piątek w Wiedniu.

Informując o wtorkowej rozmowie, rosyjski MSZ pisze, że poruszono w niej możliwość zainicjowania "wewnątrzsyryjskiego dialogu politycznego przy wsparciu społeczności międzynarodowej".

MSZ Rosji oświadczyło, że podczas rozmowy zgodzono się co do konieczności włączenia do tych starań "wszystkich głównych państw regionu", w którym leży Syria.

AP: Iran zaproszony do rozmów

AP podaje, że do rozmów zaproszono Iran. Teheran nie odpowiedział jeszcze na to zaproszenie przekazane przez Rosję. Kolejna runda rozmów ws. Syrii rozpoczyna się w tym tygodniu w Wiedniu. Wezmą w niej udział szefowie dyplomacji USA i Rosji - John Kerry i Siergiej Ławrow - oraz kilku wysokich rangą dyplomatów z państw europejskich i arabskich.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że Ławrow i minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif omawiali we wtorek przez telefon możliwości rozwiązania kryzysu syryjskiego. Podczas rozmowy podkreślono, że należy pilnie podjąć działania mające na celu poprawę dialogu politycznego w Syrii i że wszystkie główne kraje regionu powinny być zaangażowane w ten proces.

Transformacja bez Asada

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby oświadczył we wtorek, że oczekuje się, iż Iran zostanie zaproszony do udziału w wielostronnych rozmowach w piątek, których celem będzie przedyskutowanie konfliktu w Syrii. Chodzi o znalezienie ram transformacji politycznej w Damaszku.

Kirby dodał, że Kerry przybędzie do Wiednia na te rozmowy, a następnie uda się do Azji Środkowej na dwustronne i wielostronne rozmowy z szefami dyplomacji państw tego regionu.

Według rzecznika oczekuje się, że w rozmowach na temat Syrii weźmie udział kilkanaście państw, państwa te mają nadzieję na osiągnięcie w końcu porozumienia w sprawie "wielostronnych ram pomyślnej transformacji politycznej w Syrii". - Transformacja ta ma doprowadzić do powstania rządu, któremu nie będzie przewodził Baszar el-Asad - powiedział Kirby.

Ryzyko USA

AP pisze, że Waszyngton oferuje Teheranowi miejsce przy stole rokowań po zakulisowych negocjacjach, zwłaszcza z regionalnym rywalem Iranu - Arabią Saudyjską.

Zdaniem AP Stany Zjednoczone podejmują ryzyko, zapraszając Teheran do tych rozmów. Iran wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, "walcząc ramię w ramię z syryjską armią". Agencja nie wyklucza, że syryjska opozycja sprzeciwi się włączaniu Teheranu do rozmów o tym, jak powinna wyglądać Syria "poasadowska".

Z drugiej strony - przyznaje AP - wszelkie dotychczasowe międzynarodowe wysiłki mediacyjne nie doprowadziły do wstrzymania walk w Syrii. Agencja pisze, że "Kerry próbuje zjednoczyć wszystkie strony mające wpływy w tym arabskim kraju (Syrii) wokół wspólnej wizji pokojowej, świeckiej i pluralistycznej Syrii, rządzonej za zgodą jej narodu".

Dwie wizje Syrii

AP zwraca uwagę, że nie ma pewności, czy Iran weźmie udział w tych rozmowach.

USA i ich partnerzy mówią, że Asad może uczestniczyć w "transformacji politycznej", ale będzie musiał ustąpić pod koniec tego procesu. Rosja i Iran odrzucają takie podejście.

Według AP Arabia Saudyjska najbardziej sprzeciwiała się udziałowi Iranu w rozmowach nt. Syrii, ale ostatecznie Saudyjczycy ustąpili "po dłuższej dyskusji", jak twierdzą wspomniane źródła amerykańskie.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości