"Od dawna łączą ich ciepłe relacje". Światowe media o spotkaniu Duda-Trump

Źródło:
CNN, Politico, The Guardian
Zagraniczne media o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Zagraniczne media o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
wideo 2/6
ZAGRANICZNE_MEDIA

Światowe media komentują spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy i walczącego o reelekcję byłego prezydent USA Donalda Trumpa. "Trumpa i Dudę od dawna łączą ciepłe relacje" - pisze portal Politico, wskazując jednak na potencjalne źródło konfliktu pomiędzy politykami.

  • W środę w Nowym Jorku odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem.
  • "Trumpa i Dudę od dawna łączą ciepłe relacje" - komentuje spotkanie portal Politico.
  • "Stosunki z USA są dla Polski niezwykle ważne" - podkreśla brytyjski "The Guardian".

Prezydent Polski spotkał się w środę z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych w Trump Tower w Nowym Jorku. - To było przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze - powiedział Andrzej Duda po kolacji z Donaldem Trumpem. - Długa, prawie dwuipółgodzinna, rozmowa przebiegała w znakomitej atmosferze - powiedział po spotkaniu prezydencki minister Wojciech Kolarski oceniając, że "było znakomite". Jak relacjonował, Donald Trump w czasie spotkania "podkreślał sympatię do Polski i uznanie wobec Polaków".

W ciągu kilku następnych godzin spotkanie polityków odnotowały światowe media. Portal amerykańskiej stacji CNN przypomniał, iż zaledwie tydzień wcześniej informował, że europejscy dyplomaci w Waszyngtonie "gorączkowo pracują nad zorganizowaniem spotkań z sojusznikami byłego prezydenta Donalda Trumpa w ramach przygotowań do jego możliwego powrotu do Białego Domu, próbując zapewnić ochronę NATO i starając się zapewnić trwałe wsparcie dla Ukrainy w jej wojnie z Rosją". W kwietniu posiadłość Trumpa na Florydzie odwiedził szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron, a w marcu były prezydent USA przyjmował tam premiera Węgier Viktora Orbana.

ZOBACZ TEŻ: O tym rozmawiali Duda z Trumpem. Komunikat sztabu

Politico o "ciepłych relacjach" Dudy i Trumpa

"Trumpa i Dudę od dawna łączą ciepłe relacje" - napisał portal Politico po ich środowym spotkaniu, przypominając, że polski prezydent przed kilkoma laty zapowiedział utworzenie stałej bazy wojsk USA nazwanej "Fort Trump" oraz odwiedził Biały Dom w 2020 roku, gdy Trump ubiegał się o reelekcję.

Donald Trump i Andrzej DudaTVN24

Jednocześnie Politico zauważa, że Duda "naciska na administrację Bidena, aby zapewniła większą pomoc Ukrainie". "Takie stanowisko potencjalnie stawia go w konflikcie z Trumpem" - ocenia portal. I przypomina, jak Trump chwalił działania prezydenta Rosji Władimira Putina.

ZOBACZ TEŻ: Schetyna: Trump chce wrócić do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi

"Guardian" o powodzie spotkania Dudy z Trumpem

Brytyjski "Guardian" w czwartek cytuje "osobę blisko związaną z PiS", która zgodziła się na wypowiedź na temat spotkania Duda-Trump pod warunkiem zachowania anonimowości. Oceniła ona, że Duda zdecydował się spotkać z Trumpem, "ponieważ dobrze im się współpracowało, gdy Trump był prezydentem oraz ponieważ jest on jednym z dwóch poważnych kandydatów (na prezydenta USA - red.), ale - co najważniejsze - ponieważ stosunki z USA są dla Polski niezwykle ważne".

RFI (Radio France Internationale) również informuje o spotkaniu polityków przedstawiając Andrzeja Dudę jako konserwatystę, który nazwał Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą". Pokazuje jednak wizytę w szerszym kontekście - innych spotkań byłego prezydenta USA, z Davidem Cameronem, czy Wiktorem Orbanem. "Przyjmując dygnitarzy (...) i zabiegając o względy przywódców unikanych gdzie indziej jako autokratycznych, Donald Trump w coraz większym stopniu przewodzi dyplomacji cieni, diametralnie przeciwnej prezydentowi USA Joe Bidenowi" - pisze RFI. 

Niemiecki Spiegel zauważa, że spotkanie Dudy z Trumpem spotkało się z niechęcią dużej części polskiego społeczeństwa. "Wywodzący się z narodowo-konserwatywnego PiS prezydent nigdy nie ukrywał swojego podziwu dla Trumpa. Jednocześnie Polska, członek UE i NATO, jest bliskim sojusznikiem Ukrainy atakowanej przez Rosję i ważnym ośrodkiem zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa. Podobnie jak w innych krajach europejskich, również i w Polsce istnieją obawy, że jeśli Trump ponownie zostanie prezydentem Stany Zjednoczone zmniejszą wsparcie dla Ukrainy" - czytamy.

ZOBACZ TEŻ: Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: CNN, Politico, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: TVN24