Zełenski zaprasza Dudę. Rozmowa prezydentów


Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w piątek telefonicznie. Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyła niedawnego spotkania czwórki normandzkiej w sprawie konfliktu w Donbasie, a także kwestii historycznych - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda został także zaproszony przez prezydenta Ukrainy do złożenia wizyty na Ukrainie. Według Szczerskiego jest duże prawdopodobieństwo, iż dojdzie do niej w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Szef gabinetu prezydenta RP powiedział, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej, a jej głównym tematem było spotkanie przywódców państw tak zwanej czwórki normandzkiej: Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji.

Zełenski przekazał Dudzie ocenę szczytu normandzkiego

Do szczytu w tak zwanym formacie normandzkim, poświęconego kwestii uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie, doszło 9 grudnia w Paryżu. Było to pierwsze posiedzenie czwórki normandzkiej na najwyższym szczeblu od 2016 roku i pierwsza okazja do bezpośredniej rozmowy nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Gospodarzem spotkania był prezydent Francji Emmanuel Macron, a wzięła w nim udział także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Prezydent Duda chciał poznać opinię prezydenta Zełenskiego dotyczącą przebiegu obrad. Prezydent Ukrainy przekazał swoją ocenę rozmów i ich efektów, a także ocenę stanu bezpieczeństwa na wschodzie kraju - powiedział Szczerski.

Jak dodał szef gabinetu prezydenta RP, rozmowa nawiązywała też do faktu, że w 2022 roku Polska będzie przewodniczyła Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). - Od 2020 roku w ramach trójki państw będziemy już kierować pracami OBWE, więc w tym kontekście istotna była wymiana opinii na temat polskich priorytetów - powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że prezydent Zełenski podziękował też za polskie wsparcie dla "podtrzymania warunków niezbędnych do tego, by pokój był przywrócony, czyli przede wszystkim - integralności terytorialnej Ukrainy".

Szczerski zaznaczył, że obaj prezydenci podkreślili konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego.

"Pozytywne fakty" w kwestiach historycznych

Szczerski poinformował, że w czasie rozmowy prezydent Duda pozytywnie odnotował fakt odblokowania przez Ukrainę ekshumacji żołnierzy Wojska Polskiego.

- Prezydenci zgodzili się, że ważne jest, by stwarzać pozytywne fakty, jeżeli chodzi o kwestie historyczne między Polską a Ukrainą. Trzeba całego szeregu pozytywnych wydarzeń, które przywrócą normalny bieg tym sprawom - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, "należy mieć nadzieję, że odblokowanie ekshumacji będzie pierwszym krokiem w tym kierunku".

W trakcie oficjalnej wizyty w Polsce w końcu sierpnia bieżącego roku prezydent Ukrainy wyraził gotowość do odblokowania prac poszukiwawczych szczątków polskich ofiar konfliktów pogrzebanych w jego kraju. Prace te zostały zablokowane w 2017 roku po demontażu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Prezydent odwiedzi Ukrainę

Prezydencki minister poinformował ponadto, że prezydent Zełenski ponowił zaproszenie dla prezydenta Dudy do złożenia wizyty na Ukrainie. Według Szczerskiego jest duże prawdopodobieństwo, iż dojdzie do niej w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało w piątek po rozmowie obu prezydentów, że "szef państwa [ukraińskiego - przyp. red.] podziękował Andrzejowi Dudzie za aktywne stanowisko Polski na rzecz poparcia integralności i suwerenności Ukrainy".

"Prezydent Polski zaznaczył, że jego kraj nadal będzie opowiadał się za kontynuacją nacisków sankcyjnych wobec Federacji Rosyjskiej do pełnej realizacji porozumień mińskich [w sprawie Donbasu - przyp. red.] i odnowienia suwerenności Ukrainy" - poinformowało biuro Zełenskiego.

Bezpieczeństwo energetyczne i polityka zagraniczna

Prezydenci rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym. Zełenski poinformował Dudę o toczących się rozmowach na temat nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód.

Poruszono jednocześnie kwestię polskich pozwoleń transportowych dla ukraińskich przewoźników, podkreślając, że widoczne są w tej sprawie pozytywne efekty.

Jak podało biuro prezydenta Ukrainy, Zełenski i Duda rozmawiali też o współpracy w ramach inicjatyw międzynarodowych i regionalnych, priorytetach integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy oraz uzgodnili grafik działań dwustronnych w przyszłym roku.

Autor: pp//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: