Amerykanie pożyczyli Polakom 30 pancernych wozów

 
MaxxPro Dash na wyposażeniu polskiej armiiArtur Weber/PKW Afganistan

Ma 8,7 l pojemności silnika i 330 KM, a co najważniejsze podwozie w kształcie litery V, które chroni pasażerów przed skutkami wybuchu miny. Nowy pojazd MaxxPro Dash wspomoże polskich żołnierzy w Afganistanie. Polskie wojsko wypożyczyło od USA 30 takich pojazdów.

Są one wypożyczane na podstawie umowy ACSA (Acquisition and Cross-Servicing Agrement), która reguluje zasady przekazywania uzbrojenia pomiędzy USA a pozostałymi krajami NATO. Na jej bazie polscy żołnierze w Afganistanie otrzymali 30 pojazdów MaxxPro Dash.

Pojazd został zaprojektowany specjalnie na potrzeby misji w Afganistanie i może przewozić 2 członków załogi oraz 4 żołnierzy desantu. Na wyposażeniu MaxxPro znajdują się m. in.: system przeciwpożarowy, system umożliwiający kontynuowanie jazdy z przestrzelonymi oponami, system ochrony ABC, sterowana elektrycznie wyciągarka i sterowana elektrycznie wieża strzelca. Żołnierze podróżują nim w specjalnych wstrząsoodpornych fotelach.

 
Nowe pojazdy w Afganistanie (fot. Artur Weber/PKW Afganistan) Artur Weber/PKW Afganistan

Na pokładzie znajduje się też specjalny system zakłócający Symphony, by utrudnić zdalne odpalanie min-pułapek.

Mniejszy i lepszy

Pojazd waży 20 ton, ale to i tak mniej niż inne pojazdy klasy MRAP (mine-resistant ambush-protected - z ang. - odpornych na miny-pułapki), m.in. wykorzystywanych do tej pory pojazdów MRAP-Cougar. MaxxPro Dash jest nie tylko lżejszy, ale też bardziej mobilnym od innych pojazdów tej klasy. Ze względu na mniejszą masę i wymiary lepiej się sprawdza podczas działań wojsk poza drogami utwardzonymi oraz na terenach górskich, a mniejszy promień skręt ułatwia manewrowanie pojazdem w rejonach zurbanizowanych.

MaxxPro jest napędzany turbodieslem o pojemności 8700 cm3 i mocy 330 KM.

Dash był już w Polsce

W październiku ubiegłego roku pojazd MaxxPro Dash firmy Navistar z Chicago był prezentowany w Polsce. Podpisano wtedy umowę między producentem wozu a grupą Bumar. Przewiduje ona, że polskie zakłady mogłyby się stać ośrodkiem produkcyjno-serwisowym dla produktów Navistar w Europie.

Polski kontyngent w Afganistanie, wchodzący w skład sojuszniczych sił ISAF, liczy obecnie ok. 2,6 tys. żołnierzy; kolejnych 400 pozostaje w odwodzie strategicznym w kraju.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Weber/PKW Afganistan