Ambasador RP w Moskwie dostała notę od Rosjan. W sprawie Nocnych Wilków

28.04.2015 | „Nocne Wilki” mówią, że i tak przejadą i wypominają Polakom rusofobię
28.04.2015 | „Nocne Wilki” mówią, że i tak przejadą i wypominają Polakom rusofobię
Fakty TVN
Fakty TVNMotocykliści z klubu Nocne Wilki nie wjechali na terytorium Polski

"Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała notę dyplomatyczną z powodu odmowy Warszawy wydania pozwolenia na przeprowadzenie przejazdu motocyklowego poświęconego 70. rocznicy Zwycięstwa" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że przekaże notę polskiemu resortowi dyplomacji.

"28 kwietnia w MSZ Rosji nadzwyczajnemu pełnomocnemu ambasadorowi Rzeczpospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz została wręczona nota dyplomatyczna dotycząca odmowy wydania przez polskie władze zgody na przeprowadzenie na terytorium Polski przejazdu motocyklowego, poświęconego 70-lwciu zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej" - czytamy w notce prasowej opublikowanej na portalu resortu rosyjskiej dyplomacji.

"Urąganie pamięci"

"Ambasador została poinformowana, że strona rosyjska wciąż oczekuje wyczerpujących wyjaśnień w związku z bezpodstawnymi i wyzywającymi działaniami Warszawy, których nie można określić inaczej niż urąganiem pamięci poległych w imię wyzwolenia Europy od faszyzmu" - napisano w notce prasowej rosyjskiego MSZ.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że strona polska zostanie poinformowana o nocie dyplomatycznej.

Polska nie wpuszcza

W miniony piątek polskie MSZ przekazało ambasadzie Rosji w Warszawie notę dyplomatyczną z informacją o odmowie wjazdu na terytorium Polski motocyklistom z klubu "Nocne Wilki". Rzecznik resortu Marcin Wojciechowski wyjaśnił wówczas, że "podstawą do podjęcia takiej decyzji był brak niezbędnych, precyzyjnych informacji dotyczących harmonogramu pobytu grupy w Polsce, dokładnych tras przejazdów oraz wskazania miejsc noclegów członków klubu". Dane te - zaznaczył Wojciechowski - były niezbędne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

W poniedziałek rano grupa motocyklistów pojawiła się na przejściu granicznym w Terespolu. Jak informowała Straż Graniczna, grupa deklarowała, że jest z Memoriału Drogami Chwały. Po godz. 13 Straż Graniczna poinformowała, że grupa nie wjedzie do Polski, a każdy motocyklista dostanie indywidualnie decyzję o odmowie wjazdu. Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki wyjaśnił, że "osoby te nie spełniły warunków wjazdu i pobytu na terenie RP".

[object Object]
Nocne Wilki w Warszawietvn24
wideo 2/23

Autor: asz/mtom / Źródło: RT.com, mid.ru, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości