Świat

Ambasador pokazuje zdjęcia satelitarne z bombardowań

Świat

Aktualizacja:
ReutersW Syrii wciąż bombardowania

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro potępił rząd syryjski za kolejne ataki sił reżimowych na ludność cywilną i zażądał od Damaszku dotrzymania obietnicy wstrzymania takich operacji militarnych. Na dowód tego, że obietnica nie jest dotrzymywana, ambasada USA przedstawiła zdjęcia satelitarne, które pokazują bombardowane obszary Syrii.

Zdjęcie satelitarne konwoju militarnego w okolicach Zirdany (facebook 

W oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe sekretarza generalnego ONZ podkreślono, że Ban Ki Mun potępia napaści syryjskich sił reżimowych "na niewinnych cywilów, w tym kobiety i dzieci".

Zdjęcia przedstawiające działania w mieście Idlib 4 i 5 kwietnia (U U.S. Embassy Damascus/Facebook

Cywilna ludność jest zabijana, choć rząd Syrii zobowiązał się do zaprzestania używania ciężkiej broni w skupiskach ludności. Zdjęcia satelitarne, które dowodzą, że obietnica nie jest realizowana, opublikował ambasador Stanów Zjednoczonych w Damaszku - Robert Ford na profilu placówki na facebooku. Notka, pod którą kryją się zdjęcia nosi tytuł: "Wiadomość od ambasadora Forda".

Tylko w piątek 42 zabitych

Opozycyjne Komitety Koordynacji Lokalnej podały, że w piątek - dzień po przybyciu do Syrii grupy obserwatorów z ramienia ONZ - wskutek zmasowanych ataków armii syryjskiej z udziałem czołgów i śmigłowców zginęły w tym kraju co najmniej 42 osoby.

Na cztery dni przed upływem wyznaczonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ terminu (10 kwietnia) wycofania wojsk rządowych z większych skupisk ludności atakowały one ze wzmożoną zaciętością miasta i dzielnice uznane przez rząd za ośrodki opozycji.

Atak śmigłowców

Najwięcej ofiar było w Hims, jednym z głównych ośrodków ruchu opozycyjnego. Zginęły tam w piątek 23 osoby, głównie ofiary intensywnego ostrzału moździerzowego i snajperskiego. Natarcie na miasto Hreitan w prowincji Aleppo wojsko prowadziło z użyciem czołgów, przy wsparciu śmigłowców szturmowych.

Według Syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka w wyniku konfliktu wewnętrznego w Syrii zginęło ok. 10 tys. ludzi.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters