Nie na lotnisku, a w pokoju hotelowym. Zespół Nawalnego: ślady trucizny na butelce wody

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, Instagram/@Nawalny, PAP
Nagranie z pokoju hotelowego Aleksieja Nawalnego
Nagranie z pokoju hotelowego Aleksieja NawalnegoInstagram/@Nawalny
wideo 2/4
Instagram/@NawalnyNagranie z pokoju hotelowego Aleksieja Nawalnego

Aleksieja Nawalnego otruto przy pomocy wody butelkowanej, którą spożywał w pokoju hotelowym - oświadczyli współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniejsza wersja wydarzeń z 20 sierpnia mówiła o tym, że do zatrucia miało dojść na lotnisku w Tomsku, gdzie Nawalny pił herbatę. 

Aleksiej Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom i intensywnemu leczeniu. W zeszłym tygodniu został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

Na początku września kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że laboratorium Bundeswehry, badające pobrane próbki od Nawalnego, wykryło, że otruto go bojowym środkiem chemicznym z grupy nowiczoków. Niemcy i Francja zażądały od Moskwy śledztwa w tej sprawie i postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za atak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Aleksiej Nawalny w pierwszym wpisie po atakuInstagram/navalny

Nie na lotnisku, a w pokoju hotelowym

Pierwsze przypuszczenia współpracowników Aleksieja Nawalnego sugerowały, że truciznę miano podać opozycjoniście na lotnisku w Tomsku, gdzie zaraz przed wylotem pił herbatę.

Jak jednak wynika z informacji przekazanych przez zespół polityka na Instagramie, Nawalnego otruto przy pomocy wody butelkowanej, którą pił w pokoju hotelowym w Tomsku. Wersję taką miało potwierdzić niemieckie laboratorium.

Wpis na Instagramie opatrzony został materiałem wideo, na którym widać, jak współpracownicy i prawnik polityka pakują do plastikowych torebek butelki z wodą. Materiał, jak wynika z informacji przekazanych przez zespół opozycjonisty, został zrealizowany 20 sierpnia, zaraz po tym, jak część przebywających nadal w Tomsku ludzi z otoczenia Nawalnego dowiedziała się o zajściu na pokładzie samolotu. Natychmiast udali się do pokoju hotelowego, by zabezpieczyć ewentualne ślady.

Niemcy proszą o pomoc w śledztwie

W czwartek Niemcy zwróciły się o pomoc do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w zbadaniu sprawy otrucia Nawalnego - podała w oświadczeniu ta organizacja z siedzibą w Hadze.

"Sekretariat Techniczny OPCW otrzymał od RFN prośbę o pomoc techniczną", a eksperci organizacji "pobrali próbki biomedyczne od pana Nawalnego do analizy w laboratoriach OPCW" - przekazano.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, Instagram/@Nawalny, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości