Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy o możliwym terminie

Źródło:
Reuters, trvi.com, meduza.io, PAP

Pogrzeb opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinien odbyć się do końca roboczych dni tego tygodnia - poinformowali jego współpracownicy, cytowani przez agencję Reutera.

Rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz przekazała we wpisie na platformie X (dawniej Twitter), że jego współpracownicy poszukują pomieszczenia, gdzie mogłoby się odbyć ostatnie pożegnanie Aleksieja Nawalnego.

"Poszukujemy pomieszczenia do publicznego ostatniego pożegnania Aleksieja. Termin: koniec tego roboczego tygodnia. Jeśli dysponujecie odpowiednim lokalem, prosimy o kontakt" - napisała Jarmysz.

Wcześniej rosyjskie kanały na Telegramie prognozowały, nie podając źródła, że pogrzeb Aleksieja Nawalnego może odbyć się 29 lutego, w dniu orędzia prezydenta Rosji Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym (połączone izby parlamentu).

Ciało Aleksieja Nawalnego, który w niejasnych okolicznościach zmarł w kolonii karnej na północy Rosji, przekazano jego matce dziewiątego dnia po jego śmierci.

Ultimatum od władz więziennych

Wcześniej matka Nawalnego, Ludmiła, miała otrzymać od władz więziennych ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej. Kobieta, jak informowały niezależne rosyjskie media, zaskarżyła te działania do miejscowego sądu.

O wydanie zwłok Nawalnego apelowali jego bliscy, prawosławni wierni i duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

Autorka/Autor:tas

Źródło: Reuters, trvi.com, meduza.io, PAP