TVN24 | Świat

Rosja i Białoruś przeprowadzą kolejne ćwiczenia wojskowe. "Dzisiaj widzimy, czego potrzebujemy"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Reuters, BiełTA, PAP
Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą

Rosja i Białoruś przeprowadzą w lutym wspólne ćwiczenia wojskowe – oświadczył białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka. Kraje zacieśniają współpracę militarną w obliczu rosnących napięć wokół Ukrainy i ostrzeżeń Zachodu przed nową potencjalną rosyjską inwazją na ten kraj.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Jak wiadomo, w tej trudnej sytuacji, jeszcze w grudniu ubiegłego roku prezydent Federacji Rosyjskiej i ja zgodziliśmy się wspólnie przeprowadzić nieplanowane konkretne działania na zachodnich granicach Państwa Związkowego i na południowej flance Białorusi. To także jest granica Państwa Związkowego. Dzisiaj widzimy, czego potrzebujemy w tym zachodnim i południowym regionie - powiedział w poniedziałek Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA.

- Planowaliśmy rozpoczęcie manewrów w lutym. Proszę ustalić dokładną datę i nas poinformować, żeby nas nie oskarżano ni stąd, ni zowąd o ściąganie wojsk, jakbyśmy się szykowali do wojny - zwrócił się do ministra obrony Wiktara Chrenina białoruski przywódca.

Łukaszenka mówił również, że "to powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu - państwa bałtyckie i Polska - oraz południa - Ukraina".  

W obliczu rosnących napięć

Rosja i Białoruś systematycznie przeprowadzają wspólne manewry wojskowe. Tym razem jednak ćwiczenia zostaną zorganizowane w obliczu rosnących napięć wokół Ukrainy. W pobliżu granicy z tym krajem Rosja zgromadziła dziesiątki tysięcy żołnierzy, a Zachód ostrzega przed nową potencjalną inwazją rosyjską na Ukrainę jeszcze w styczniu lub lutym.

11 stycznia odbyły się ćwiczenia wojskowe w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym na poligonach w obwodach: woroneskim, biełgorodzkim, briańskim i smoleńskim. Trzy pierwsze obwody bezpośrednio graniczą z Ukrainą, czwarty graniczy z Białorusią.

W listopadzie zeszłego roku białoruskie i rosyjskie wojska powietrznodesantowe wzięły udział w manewrach, zorganizowanych w pobliżu granicy z Polską. Jak podało wówczas rosyjskie ministerstwo obrony, ich celem było sprawdzenie gotowości wojsk sojuszniczych w związku ze "wzrostem działań wojskowych w pobliżu białoruskiej granicy". Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polianski mówił, że ćwiczenia miały związek z rzekomą koncentracją wojsk przy granicy polsko-białoruskiej.

We wrześniu 2021 roku na terytorium Rosji i Białorusi odbyły się manewry strategiczne Zapad-2021 z udziałem do 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych w nie było 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, BiełTA, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru