TVN24 | Świat

Będą mogły pokazywać publicznie jedynie oczy. "Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Afgańskie władze wydały dekret nakazujący kobietom zakrywanie ciała od stóp do głów - poinformowała agencja Associated Press. Dokument stanowi, że afgańskie kobiety mają obowiązek nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów w miejscach publicznych. Muszą się do tego dostosować wszystkie Afganki za wyjątkiem małych dziewczynek oraz kobiet w podeszłym wieku.

- Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie - tłumaczył tę decyzję Khalid Hanafi, pełniący obowiązki ministra cnót i występków. W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi. - Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego - dodał Hanafi.

Kobiety w AfganistanieShutterstock

Krok wstecz ku poprzednim restrykcjom

Cytowany w sobotę przez Associated Press dekret zezwalający kobietom na ukazywanie w miejscach publicznych jedynie oczu przywodzi na myśl restrykcje, które obowiązywały podczas pierwszych rządów talibów w latach 1996-2001.

Podjęcie takiej decyzji spowoduje prawdopodobnie pogorszenie i tak nie najlepszych stosunków ze społecznością międzynarodową, a starania talibów mające na celu pozyskanie międzynarodowych darczyńców w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego mogą w tej sytuacji spełznąć na niczym.

Wcześniej talibowie wbrew własnym wcześniejszym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej 6 klasy, co również powoduje, że kraj jeszcze bardziej wyklucza się ze społeczności międzynarodowej.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości