Huk i przerwane wystąpienie. Atak rakietowy talibów na pałac prezydencki


Talibowie wystrzelili we wtorek rakiety w stronę pałacu prezydenckiego w Kabulu, kiedy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani występował na żywo w telewizji z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarnego (Id al-Adha). Nie ma doniesień, by ktokolwiek ucierpiał.

Przedstawiciel policji Jan Agha powiedział, że huk rakiet był słyszalny podczas przemówienia prezydenta transmitowanego na żywo w telewizji. Ghani usłyszał huk i przerwał swoje wystąpienie, mówiąc: - Jeśli myślą, że atak rakietowy powstrzyma Afgańczyków, mylą się.

Według policji pierwsza rakieta uderzyła w pobliżu pałacu prezydenckiego, a druga niedaleko kompleksu sił NATO oraz ambasady USA w Kabulu.

Afgańskie siły zlokalizowały budynek, z którego najprawdopodobniej wystrzelono rakiety, a następnie samoloty zbombardowały ten budynek - podaje agencja informacyjna Associated Press.

Rozejm odrzucony

W poniedziałek afgańscy talibowie odrzucili złożoną dzień wcześniej przez prezydenta Ghaniego propozycję trzymiesięcznego rozejmu, który rozpocząłby się we wtorek wraz ze Świętem Ofiarnym. Święto, które nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć Ibrahim (patriarcha Abraham), przypada w trzecim dniu hadżu, czyli pielgrzymki do Mekki, gdzie urodził się i doznał objawień prorok Mahomet.

Dwaj talibscy dowódcy oświadczyli, że na propozycję rozejmu nie zgodził się ich najwyższy przywódca, mułła Hajbatullah Ahundzadeh. Jak wyjaśnił jeden z nich, przestrzeganie przez talibów rozejmu wprowadzonego w czerwcu na czas trzydniowego święta zakończenia ramadanu (Id al-Fitr) pomogło tylko stacjonującym w Afganistanie wojskom USA.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości