Japoński rząd ustanowił w środę specjalny sekretariat, który będzie odpowiedzialny za organizację wszystkich procedur i ceremonii, związanych z abdykacją cesarza Japonii Akihito. Zaplanowano ją na 30 kwietnia 2019 roku.
Sekretariat został otwarty przez premiera Japonii, Shinzo Abego. Do jego głównych zadań należeć będzie nadzór nad przygotowaniem i realizacją kilku uroczystości - w tym ceremonii abdykacji cesarza Akihito, obrzędów związanych z sukcesją oraz koronacją jego najstarszego syna, księcia Naruhito.
- Mam nadzieję, że odbędą się uroczystości, które będą śledzone przez ludzi na całym świecie - powiedział urzędnikom sekretariatu premier Abe, polecając im, aby byli dobrze przygotowani.
Abdykacja i koronacja
Na czele sekretariatu składającego się z 26 członków stanie szef biura administracji lokalnej w japońskim MSW, Shigetaka Yamasaki.
W środę utworzono również w japońskim MSZ biuro mające koordynować przyjęcie zagranicznych gości, którzy wezmą udział w październikowej ceremonii.
W grudniu 2017 roku Abe oświadczył, że cesarz Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 roku. Następnego dnia, 1 maja 2019 roku, odbędzie się przekazanie regaliów cesarskich, natomiast 22 października ceremonia intronizacji księcia Naruhito.
O decyzji o abdykacji Abe poinformował po audiencji u cesarza i nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Domu Cesarskiego, w której skład wchodzą politycy, sędziowie i członkowie rodziny cesarskiej. Będzie to pierwsza abdykacja cesarza Japonii od ponad 200 lat. Następca tronu ma obecnie 58 lat.
Akihito, panujący od prawie 30 lat, wyraził wolę abdykacji w ubiegłym roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia. 23 grudnia 2018 roku cesarz skończy 85 lat. Jego zamiar wywołał szok w kraju, ponieważ współczesne japońskie ustawodawstwo nie przewidywało takiej możliwości. Parlament Japonii uchwalił jednak w czerwcu 2017 roku specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację.
Autor: jt//kg//kwoj / Źródło: PAP