Interpol przeprowadził jedną z największych w skali światowej operacji. Telewizja Fox News zapłaci za kłamstwa na temat fałszerstw wyborczych. Kim Dzong Un zapowiada wysłanie w kosmos sieci satelitów szpiegowskich. Dziś 80. rocznica powstania w getcie warszawskim.
1. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Niemcy ogłosili zniszczenie dzielnicy żydowskiej 16 maja. Każdy z 28 dni walki jej obrońców był pozbawiony szans na powodzenie, ale wypełniony nadzieją, że uda się umrzeć z bronią w ręku.
Według raportów w getcie podczas powstania znajdowało się ponad 56 tysięcy Żydów. Około sześciu tysięcy zginęło w walce, na skutek pożarów i zaczadzenia. Siedem tysięcy Żydów Niemcy zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłali do obozu zagłady w Treblince. Pozostali zostali wysłani do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. Teren getta został zrównany z ziemią.
Dla upamiętnienia rocznicy o godzinie 12 na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 60 sekund.
2. Kim Dzong Un rozmieści sieć satelitów szpiegowskich
Kim Dzong Un polecił rozmieszczenie sieci satelitów szpiegowskich aby "zwiększyć możliwości wywiadowcze kraju" - poinformowała KCNA. Według agencji przywódca Korei Północnej odwiedził siedzibę północnokoreańskiej agencji badań kosmicznych.
W trakcie tej wizyty oświadczył, że "podjęcie działań w zakresie wywiadu wojskowego jest ważnym i priorytetowym zadaniem umożliwiającym zwiększenie potencjału militarnego i przeciwstawienie się zagrożeniom ze strony USA i Korei Południowej". Kim poinformował, że pierwszy satelita z tej serii przeszedł pomyślnie ostanie badania, a jego wystrzelenie planowane jest jeszcze w kwietniu.
Czytaj więcej: Kim wydał rozkaz
3. Operacja Interpolu
14 260 osób aresztowanych, konfiskata 8263 sztuk nielegalnie posiadanej broni palnej oraz ponad 300 000 sztuk amunicji - to rezultat jednej z największych w skali światowej operacji Interpolu przeprowadzonej w 15 krajach Ameryki Łacińskiej pod kryptonimem Trigger IX w dniach 12 marca - 2 kwietnia.
Komunikat mówi też o "wykryciu ścisłych powiązań między handlem bronią palną a rynkiem narkotyków". Skonfiskowano 203 tony kokainy i innych narkotyków o wartości rynkowej 5,7 miliona dolarów oraz 372 tony surowców do produkcji innych substancji narkotykowych.
Czytaj więcej: Ponad 14 tysięcy aresztowanych w bezprecedensowej operacji
4. Zawalenie się parkingu w Nowym Jorku
Na nowojorskim dolnym Manhattanie zawalił się piętrowy parking. Jak poinformował przedstawiciel nowojorskiej straży pożarnej, jedna osoba zginęła, a co najmniej pięć zostało rannych. Według telewizji CNN zawalenie się parkingu spowodowało konieczność ewakuacji kilka pobliskich budynków.
5. Podjechała pod niewłaściwy dom, została zastrzelona
20-latka, która podjechała samochodem pod niewłaściwy dom, została zastrzelona przez właściciela posesji. Do zdarzenia doszło w miasteczku Hebron w stanie Nowy Jork.
65-letni Monahan, właściciel posesji, został aresztowany i postawiono mu zarzut morderstwa drugiego stopnia. Mężczyzna nie chciał współpracować z policją i odmawiał wyjścia ze swojego domu. Nie podał też funkcjonariuszom żadnej przyczyny, dla której zaczął strzelać w stronę samochodu.
Czytaj więcej: Podjechała pod niewłaściwy dom, została zastrzelona
6. Hiszpańscy rolnicy boją się "hybrydowych królików"
W 1400 hiszpańskich gminach rolnikom i ich uprawom zagrażają "hybrydowe superkróliki". Zwierzęta mają się szybko rozmnażać, są bardzo żarłoczne i potrafią nawet chodzić po drzewach - informują tamtejsze media. Nową plagą dotkniętych jest milion hektarów pól, dotychczasowe straty szacuje się na 800 mln euro - poinformowała organizacja rolników i hodowców COAG.
Przedstawiciele COAG spotkali się z urzędnikami Ministerstwa Rolnictwa w Madrycie w celu zaradzenia sytuacji. Ministerstwo Rolnictwa zaprzeczyło jednak istnieniu "hybrydowych królików", plagi i "sytuacji nadzwyczajnej" i oskarżyło rolników o chęć uzyskania subwencji wobec strat spowodowanych suszą.
7. Telewizja Fox News przyznaje się do powielania kłamstw
Telewizja Fox News zgodziła się zapłacić 787,5 miliona dolarów i przyznać się do powielania kłamstw na temat rzekomych fałszerstw wyborczych z udziałem producenta maszyn do głosowania Dominion Voting Systems - poinformował we wtorek prawnik firmy. To wynik sądowej ugody w sprawie pozwu o zniesławienie, jaki firma Dominion wytoczyła telewizji.
"Prawda ma znaczenie. Kłamstwa mają konsekwencje. Ponad dwa lata temu, burza kłamstw zalała Dominion i urzędników wyborczych w całej Ameryce przenosząc ich w alternatywny świat spiskowych teorii, powodując dotkliwe szkody Dominion i krajowi" - oznajmił prawnik Dominion Justin Nelson podczas konferencji prasowej po uzgodnieniu warunków ugody z Fox News.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/INTERPOL_HQ