Władysław Bartoszewski nie żyje

24 kwietnia 2015
Wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim
Wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim
tvn24
Pożegnanie Władysława Bartoszewskiegotvn24

24 kwietnia 2015 r. w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK.

Urodził się w 1922 r. w Warszawie. We wrześniu 1940 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 r. W 1942 r. związał się z konspiracją; wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1946 r. zatrudnił się w związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". W 1946 r. został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą odbywał do 1948 r. Kolejny raz aresztowany w grudniu 1949 r. W maju 1952 r. skazany na 8 lat więzienia za szpiegostwo. W sierpniu 1954 r. dostał roczną przerwę w karze. Po uwolnieniu Bartoszewski zajął się publicystyką, współpracował m.in. z tygodnikiem "Stolica" i "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1973-1982 i 1984-1985 wykładał historię najnowszą na KUL, prowadził także wykłady na niemieckich uczelniach. Był inwigilowany przez SB, m.in. jako "polityczny kontakt reakcyjnej emigracji". W 1965 r. został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael.

Z całego dorobku mego życia nie żałuję ani jednego napisanego zdania, choć na pewno niejedno napisałbym lepiej, precyzyjniej, mądrzej czy trafniej. Nie ma takiego zdania, a tym bardziej ustępu czy artykułu, o którym marzyłbym: oby zapadł się on pod ziemię, oby nigdy nie był napisany. Przywiązuję bardzo dużą wagę do tego stwierdzenia Władysław Bartoszewski

W 1976 r. poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64. Od 1978 r. współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany; uwolniony w kwietniu 1982 r. W latach 1990-95 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem MSZ w rządzie Józefa Oleksego. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Szefem MSZ ponownie został w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001. Od 2001 r. przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. W 2007 r. Bartoszewski stanął na czele komitetu honorowego Platformy Obywatelskiej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 r. wszedł w skład honorowego komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta. W listopadzie 2007 r. został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

"Odpocznij, Władku. Należy ci się wytchnienie"

Uroczystości pogrzebowe Władysława Bartoszewskiego odbyły się w poniedziałek w Warszawie. - Żegnamy człowieka wielkiego, wartego spiżu i marmuru, ale człowieka z krwi i kości - mówił były premier Donald Tusk.

"Sądziliśmy, że jest niezniszczalny". Pożegnaliśmy Władysława Bartoszewskiego

- Żegnamy wspaniałego człowieka, który dla całych pokoleń Polaków był, jest i będzie przykładem - tymi słowami pożegnał Władysława Bartoszewskiego prezydent Bronisław Komorowski. Profesor spoczął w Alei Zasłużonych warszawskich Powązek Wojskowych. Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, politycy oraz zagraniczne delegacje.

Izraelski parlament uczci pamięć prof. Bartoszewskiego

W poniedziałek odbędzie się uroczyste posiedzenie izraelskiego parlamentu Knesetu poświęcone pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce Michał Sobelman.

Wałęsa o Bartoszewskim: rycerz drugiej Rzeczpospolitej

- Był wielkim i wspaniałym patriotą. Ja go nazywałem rycerzem drugiej Rzeczpospolitej, bo miał rycerskie cechy. Był uczciwy, wierny i pewny siebie. To wspaniały człowiek, którego będzie nam brakować - tak Lech Wałęsa wspomina zmarłego prof. Władysława Bartoszewskiego.

"Nie śmiałbym nigdy powiedzieć, że byłem jego szefem"

- Oprócz uczucia wielkiego smutku mam w sercu wiele ciepła, bo wiem, że miałem w życiu wiele szczęścia - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jerzy Buzek. Wspominał współpracę z Władysławem Bartoszewskim, który sprawował w jego gabinecie funkcję ministra spraw zagranicznych.

4 maja pogrzeb Władysława Bartoszewskiego

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się w poniedziałek 4 maja - poinformowała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Zobacz wyjątkowy film o Władysławie Bartoszewskim

Jego życie od zawsze było podróżą. Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Także były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu. Władysław Bartoszewski, dla wielu autorytet i wzór. Ekipa TVN nakręciła w 2012 roku wyjątkowy dokument o życiu profesora.