Pierwsza dama Bruni pełni honory

Carla Bruni wzięła udział w pierwszym publicznym wydarzeniu jako żona prezydenta Sarkozy'ego. Spotkała się z rodziną francusko-kolumbijskiej polityk Ingrid Betancourt w szóstą rocznicę jej niewoli.

"Obama, wstydź się!"

Wyścig Demokratów po prezydencką nominację nabiera rumieńców. Hillary Clinton oskarżyła Baracka Obamę o "rażące kłamstwo" w kwestii jej programu opieki zdrowotnej.

Referendum w sprawie psów i samolotów

Szwajcarzy chwalą sobie swoją demokrację bezpośrednią. Tym razem w referendum opowiedzą się za lub przeciw zakazowi palenia w miejscach publicznych, zakazowi posiadania niebezpiecznych psów i zakazowi lotów samolotów bojowych nad terenami turystycznymi.

Kraj tonie, prezydent świętuje

Chociaż inflacja w rządzonym przez niego Zimbabwe przekroczyła 100 tys. procent, a bezrobocie ponad 80 proc., Robert Mugabe, prezydent od blisko 30 lat, miał świetny nastrój, gdy świętował swoje 84 urodziny.

Jan Paweł II pół kilometra od Che

Odlana z brązu statua uśmiechniętego Jana Pawła II stanęła w kubańskim mieście Santa Clara. Pomnik, stojący pół kilometra od mauzoleum Che Guevary, odsłonił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

W Niemczech zatrzęsła się ziemia

Cztery stopnie w skali Richtera - z taką siłą zatrzęsła się ziemia w sobotę w części Kraju Saary na zachodzie Niemiec. To najsilniejsze jak dotąd trzęsienie ziemii, spowodowane wydobyciem węgla.

"USA winne aktów przemocy"

"Kosowo to Serbia!", "Rosja, Władimir Putin!" – takie okrzyki słychać było w sobotę w albańsko-serbskim mieście Kosovska Mitrovica. Kolejny dzień w różnych częściach Kosowa trwają protesty Serbów przeciwko proklamowaniu niepodległości przez dotychczasową prowincję.

Prezydent Słowenii nie żyje

Były prezydent Słowenii, Janez Drnovsek, nie żyje. Polityk zmarł w wieku 57 lat. Dokładna przyczyna jego śmierci nie jest znana.

Fiat ma kłopoty z polskimi silnikami

8 milionów euro dziennie traci koncern Fiat z powodu przestoju trzech montowni samochodów. Produkcję trzeba było zatrzymać z powodu wady silników, produkowanych w zakładach w Bielsku-Białej - informuje włoski dziennik "La Repubblica".

Eksplozja w autobusie

18 osób odniosło rany po wybuchu do jakiego doszło w autobusie w stolicy Sri Lanki - Kolombo. Udało się uniknąć większej tragedii, bo pasażerowie znaleźli podejrzaną paczkę i w większości zdążyli opuścić pojazd. Paczka wybuchła podczas ewakuacji z pojazdu.

Rozbił się "niewidzialny" bombowiec

Amerykański bombowiec B-2 rozbił się tuż po starcie. Przyczyny katastrofy nie są znane. B-2 to samolot niewidzialny dla większości radarów, jego istnienie przez długi czas było najgłębszą tajemnicą.

Trzy lata za udawanie księcia w sieci

Na trzy lata więzienia sąd w Maroku skazał informatyka, który w internetowym serwisie społecznościowym Facebook dla żartu założył profil księcia Mulaja Raszida, brata obecnego władcy.

Obama bez ochrony

Służba ochrony rządu, Secret Service, zrezygnowała z kontroli uczestników środowego wiecu Baracka Obamy w Dallas. Agenci ochrony argumentowali, że "tłum był przyjazny" kandydatowi. Policja z Dallas jest zdziwiona.

Rosja straszy wojną

- To kij o dwóch końcach, i tym drugim końcem kiedyś dostaną po głowie - tak Władimir Putin ocenił decyzje państw, które uznały niepodległość Kosowa. Kilka godzin wcześniej Dmitrij Rogozin, ambasador Rosji przy NATO zasugerował, że Moskwa użyje siły, jeśli UE i NATO wejdą w konflikt z ONZ w sprawie Kosowa.

Turcja traci świecki charakter

Prezydent Turcji Abdullah Gul podpisał kontrowersyjną poprawkę konstytucyjną umożliwiającą studentkom noszenie islamskich czadorów na uniwersytetach. Ustawę przyjął blisko dwa tygodnie temu parlament kraju.

Zbrodnia wojenna w Iraku?

Brytyjscy żołnierze dokonali egzekucji na irackich jeńcach w południowym Iraku - twierdzą dwaj adwokaci grupy Irakijczyków.Na dowód swoich słów zaprezentowali relacje świadków, fotografie zwłok i świadectwa zgonu rzekomo zamordowanych jeńców.

Turecka ofensywa w Iraku

26 tureckich żołnierzy zginęło w pierwszym dniu walk z oddziałami PKK - podają źródła autonomii kurdyjskiej. Anonimowi urzędnicy w Ankarze twierdzą, że ofensywa wymierzona w bazy Partii Pracujących Kurdystanu na terytorium Iraku potrwa 15 dni. USA i ONZ apelują do Turków, by w atakach nie ucierpieli cywile.

Rosjanie dementują: Nie grozimy użyciem siły

Błąd dziennikarza z agencji Interfax wstrząsnął światową opinią publiczną. Słowa ambasador Rosji przy NATO Dmitrija Rogozina zinterpretował on tak, że wynikało z nich, że Moskwa grozi "użyciem siły" ws. Kosowa. Już kilka godzin później Interfax zdementował te informacje.

"Tymczasowe państwo" Izrael

- Obecność Izraela w naszym regionie jest tylko tymczasowa i nie może być kontynuowana - grzmiał na wiecu w Bejrucie lider libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah.

Do Kanady bez wiz?

Być może już wkrótce Polacy wyjeżdżający do Kanady nie będą potrzebowali wiz. Informację na ten temat zamieścił na swoich stronach internetowych kanadyjski dziennik "Globe and Mail".

USA: Irański atom wciąż groźny

Iran zwiększył jawność w sprawie swego programu nuklearnego, ale wciąż pozostaje wiele wątpliwości - oceniła w swym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Teheran jest z tej oceny zadowolony. Waszyngton - wręcz przeciwnie.

Wałęsa kandydatem na mędrca

Polska zaproponuje kandydaturę Lecha Wałęsy do tzw. unijnej "grupy refleksji" w sprawie przyszłości UE - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła. - Przyjmę tę nominację - komentuje były prezydent.

Polacy skazani za zmuszanie do niewolnictwa

Na od 4 do 10 lat więzienia, za handel ludźmi i zmuszanie do niewolnictwa we Włoszech skazanych zostało 16 Polaków. Za organizowanie tzw. "obozów pracy" we włoskiej Apulii za kratki trafi także pięciu obywateli innych krajów.

Więcej BOR-u w polskiej ambasadzie w Belgradzie

Biuro Ochrony Rządu wzmocni środki bezpieczeństwa w polskiej ambasadzie w Belgradzie. To reakcja na napiętą sytuację w stolicy Serbii, gdzie w czwartek grupy demonstrantów zaatakowały ambasady USA, Niemiec, Turcji i Chorwacji.

Serbowie atakują posterunki ONZ

Kolejny niespokojny dzień w Kosowie. W Mitrovicy na północy kraju ok. pięć tys. serbskich demonstrantów zaatakowało posterunki policji ONZ strzegące mostu na rzece Ibar. Funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, butelkami i petardami.

Rozejm w Iraku przedłużony

Radykalny przywódca irackich szyitów Muktada as-Sadr zadecydował o przedłużeniu na bliżej nieokreślony czas rozejmu, który obowiązuje od sześciu miesięcy oddziały jego milicji.

Belgrad: Wybiliśmy tylko parę szyb

- Cudzoziemcy rozbili nam państwo, a my wybiliśmy im parę szyb w oknach ambasad. Muszą się nauczyć, że to także jest demokracja - tak serbski minister infrastruktury Velimir Ilić skomentował czwartkowe zdemolowanie kilku ambasad w Belgradzie. Komisja Europejska potępiła ataki.

Serbowie z Bośni grożą secesją

Parlament Republiki Serbskiej zapowiedział, że gwarantuje sobie prawo do opuszczenia Bośni i Hercegowiny. Republika jest częścią państwa, powstałego w 1995 roku po rozpadzie dawnej Jugosławii i krwawej wojnie.