Główny kontrakt na budowę systemu tarczy antyrakietowej w Redzikowie zostanie najpewniej przyznany jeszcze w lutym - poinformował Korpus Inżynierów US Army, który ma koordynować prace. Początek budowy ma mieć miejsce latem. Dwa główne kontrakty na budowę bazy mogą być warte nawet 300 mln dolarów.
Postawienie systemu AEGIS Ashore w Polsce jest "Fazą III" programu nazywanego European Phased Adaptive Approach, czyli budowy tarczy antyrakietowej w Europie według planów administracji Baracka Obamy.
W ramach Fazy II powstała w Rumunii identyczna baza jak ta, która ma teraz pojawić się w Polsce.
Polska odsłona tarczy
Podczas gdy system AEGIS Ashore w rumuńskiej bazie Deveselu jest już technicznie gotowy i czeka na testy oraz certyfikację, w polskiej bazie Redzikowo dopiero trwają przygotowania.
Najbardziej widoczny efekt prac, jaki do tej pory powstał, to nowe ogrodzenie wokół terenu, na którym ma stanąć amerykańska instalacja.
Teraz Korpus Inżynierów informuje, że przygotowuje się do przydzielenia dwóch dużych kontraktów na budowę bazy. Pierwszy, o wartości szacowanej na 100-200 mln dolarów, obejmuje postawienie systemu AEGIS Ashore, czyli systemów radarowych, elektroniki i wyrzutni rakiet. - Otrzymaliśmy już oferty i spodziewamy się przydzielić kontrakt w lutym - stwierdził Curt Heckelman, odpowiedzialny za systemy obrony antyrakietowej w Europie, zacytowany na stronie Korpusu Inżynierów.
Drugi kontrakt o wartości szacowanej na 25-100 milionów dolarów, zakłada zbudowanie infrastruktury niezbędnej do pracy i życia 300 wojskowych, którzy będą obsługiwać tarczę. - Obecnie przyjmujemy oferty. Ten kontrakt jest otwarty dla wszystkich dużych firm budowlanych - stwierdził Heckelman.
Amerykanie zakładają, że właściwie prace przy systemie antyrakietowym rozpoczną się latem tego roku. Baza ma być gotowa do akcji w 2018 roku.
Wojsko USA buduje w Polsce
Przedstawiciele Korpus Inżynierów w swojej informacji napisali też o innych, mniej widocznych, programach budowlanych prowadzonych w Polsce. W ramach kontraktu wartego dziewięć milionów dolarów polepszana jest infrastruktura na polskich poligonach. Chodzi głównie o postawienie nowych magazynów i koszarów, które ułatwią udział amerykańskiego wojska w ćwiczeniach na terenie Polski.
Ponad to w tym roku planowane jest przydzielenie kontraktu wartego 18 milionów dolarów, w ramach którego mają zostać ulepszone polskie lotniska. Nie sprecyzowano, o które konkretnie chodzi i jaki ma być zakres prac. - Ich celem jest poprawienie możliwości współdziałania lotnictwa USA i Polski - napisano w oświadczeniu.
Korpus Inżynierów nie wyklucza kolejnych programów infrastrukturalnych w Polsce. Pieniądze na nie mają pochodzić z kwoty miliarda dolarów zapisanej w European Reassurance Initiative, czyli programie wsparcia obecności wojskowej USA w Europie, ogłoszonym przez Baracka Obamę w ramach odpowiedzi na agresywną rosyjską politykę zagraniczną.
Autor: mk/gry / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US Navy