"Wstrząsające sceny destrukcji" w gruzińskich wsiach

Przebywający w Gruzji działacze Human Rights Watch (HRW) informują o "wstrząsających scenach destrukcji" w gruzińskich wsiach, położonych niedaleko administracyjnej granicy kraju z Osetią Południową. Brytyjski "Guardian" pisze o grabieżach, gwałtach i zbrodniach dokonywanych przez osetyjskie oddziały.

"Obama - muzułmanin i narkoman"

Czy kandydat demokratów do Białego Domu jest lewicowym radykałem, muzułmaninem, a może nawet narkomanem? - tak sugeruje doktor politologii Jerome R. Corsi. Jego książka "Obama Nation: leftist politics and cult of personality" ("Naród Obamy: lewicowa polityka i kult jednostki") okazała się w USA bestsellerem.

Rice w drodze do Gruzji

Przez Francję do Gruzji - taki jest plan podróży amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice do Europy, która opuściła w czwartek Waszyngton. Jeszcze przed startem Rice porównała rosyjską akcję w Gruzji do inwazji na Czechosłowację w 1968 roku.

Szef Demokratów w Arkansas zastrzelony

Przewodniczący Partii Demokratycznej w Arkansas zmarł w wyniku strzelaniny, do której doszło podczas przyjęcia lokalnych oficjeli w siedzibie partii. Zginął także zamachowiec - informuje amerykańska policja. Trwa ustalanie motywu zabójstwa polityka Demokratów.

Sikorski: jesteśmy bliżej tarczy

- Jest zbliżenie stanowisk pomiędzy Polską a USA. Nie mogę przesądzić wyniku jutrzejszych negocjacji, ale to co postuluje premier Donald Tusk, jest bliżej niż miesiąc temu - powiedział Radosław Sikorski po wstępnej rozmowie z amerykańskim negocjatorem w sprawie tarczy Johnem Roodem.

Rosja i Gruzja rozmawiają o pokoju

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow odbył w środę rozmowę telefoniczną z gruzińską minister spraw zagranicznych Eką Tkeszelaszwili na temat realizacji planu pokojowego. Wcześniej Ławrow ostro skrytykował USA za "dopuszczenie do agresywnych działań Gruzji wobec Osetii Południowej".

USA: republikanie popierają Obamę

Demokratyczny kandydat do Białego Domu zdobył poparcie trzech prominentnych działaczy... Partii Republikańskiej. Rzecz to niezwykła i niecodzienna. Czy przekonają niezdecydowanych Amerykanów do senatora z Illinois i zapewnią mu prezydenturę? - czas pokaże.

Gruzja: USA przejmą porty i lotniska

Apel prezydenta USA George'a W. Busha o wysłanie pomocy do Gruzji oznacza, że amerykańskie wojsko przejmie kontrolę nad gruzińskimi portami i lotniskami - oznajmił w środę prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, jednak Pentagon zdementował te doniesienia. Z kolei Ukraińcy wprowadzają obostrzenia dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Szykuje się starcie Gruzinów z Osetyjczykami?

Siły osetyjskie weszły głęboko na terytorium Gruzji i są niedaleko, ok. 30 km, Tbilisi - donosi wysłannik TVN24 Tomasz Kanik. Reporter jest przy gruzińskiej blokadzie, 10 km od gruzińskiej stolicy. Według niego, naprzeciw Osetyjczykom wyruszyli Gruzini i 20 km od swojej granicy tworzą linię obrony. Docierający do rogatek Tbilisi uchodźcy z Gori mówią o mordach na ludności cywilnej.

Bush: Rosja wiele ryzykuje

- Rosja wiele ryzykuje i stawia pod znakiem zapytania stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i resztą świata - ostrzegł prezydent USA. Z kolei szef rosyjskiego MSZ powiedział, że USA muszą wybrać, między prawdziwym partnerstwem z Rosją a gruzińskimi władzami, które nazwał amerykańskim "wirtualnym projektem".

"Nie plądrujemy Gori"

Moskwa zaprzecza oskarżeniom o plądrowanie miasta Gori, gdzie – jak twierdzi – jej „siły pokojowe” zabezpieczają niestrzeżony skład broni i amunicji. W tym samym czasie wojska rosyjskie wycofują się z Zugdidi, miasta w zachodniej Gruzji. Jednak zawieszenie broni jest kruche: uchodźcy donoszą bowiem o dostarczanym przez rosyjskich żołnierzy wsparciu oddziałom osetyjskim.

Angela Merkel pojedzie do Gruzji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest gotowa udać się w przyszłym tygodniu z wizytą do stolicy Gruzji Tbilisi - poinformował w środę w Berlinie Thomas Steg, rzecznik niemieckiego rządu. Dokładny termin nie jest jeszcze ustalony.

"Zestrzeliliśmy gruzińskie samoloty szpiegowskie"

Siły rosyjskie zestrzeliły dwa gruzińskie bezzałogowe samoloty szpiegowskie nad terytorium stolicy Południowej Oseti, Cchinwali - potwierdza rosyjskie ministerstwo obrony wcześniejsze doniesienia rosyjskiej agencji Interfax.

Napad na bank w hollywoodzkim stylu

Buldożer, 20 złodziei z karabinami maszynowymi i sceny jak z amerykańskiego filmu wszystko po to, by ukraść ponad osiem milionów euro. Napadu na bank na przedmieściach Kopenhagi dokonano w iście hollywoodzkim stylu.

UE wyśle do Gruzji żołnierzy i policjantów?

- Kilka krajów zaproponowało już wysłanie swoich sił pokojowych do Gruzji - ogłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według niego, Niemcy chcą wysłać na Kaukaz nawet misję policyjną. - Zaproponowałem także udział Polski w ewentualnych siłach UE, chociaż przede wszystkim powinniśmy wesprzeć te już istniejące - stwierdził.

Runął dach Europarlamentu

Część sklepienia w sali obrad w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zawaliła się w miniony czwartek, ale dopiero dzisiaj poinformował o tym rzecznik PE.

Podda się, ale nie chce przed Trybunał w Hadze

Czy poszukiwany za zbrodnie ludobójstwa Ratko Mladić trafi w końcu przed oblicze haskiego trybunału? Prasa bośniacka donosi, że ukrywający się od ponad dekady Mladić, negocjuje warunki poddania się.

"Głaskanie Hitlera nie przyniosło dobrych konsekwencji"

- Skąd się bierze przekonanie niektórych o szczególnym prawie Rosji do godności? - pytał Lech Kaczyński w Tbilisi na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Europy Wschodniej i Gruzji. Polski prezydent wezwał USA do większego zaangażowania w rozwiązanie konfliktu wokół Osetii Południowej, a razem z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem porównał obecną sytuację do atmosfery konferencji w Monachium z 1938 roku.

"Upokorzony Zachód"

Szef dyplomacji brytyjskiej David Miliband oskarżył Rosję o "jawną agresję" wymierzoną przeciwko Gruzji i ostrzegł, że narazi się na poważne polityczne konsekwencje, jeśli nie spełni swych międzynarodowych zobowiązań. Brytyjskie media przyznają jednak, że Rosja wyszła zwycięsko z konfliktu, a Zachód został upokorzony.

Ponad 240 ofiar wojny

W niedawnych walkach z siłami gruzińskimi w Osetii Południowej siły zbrojne Rosji straciły 74 poległych żołnierzy, poinformował rosyjski sztab generalny. We wtorek o stratach po swojej stronie - 175 osób, głównie cywilów - poinformowali Gruzini.

Wojna rosyjsko-gruzińska Minuta po minucie

12 sierpnia Moskwa decyduje wstrzymanie operacji wojskowych w Gruzji po pięciu dniach walk. Oba kraje znalazły się w stanie wojny w ubiegłym tygodniu, po tym jak Tbilisi przeprowadziło ofensywę mającą na celu odzyskanie kontroli nad jej prorosyjską prowincją - Osetią Południową. Jak doszło do konfliktu? Gdzie szukać jego początku? Zajrzyj do poniższej chronologii zdarzeń.

"Prezydent Gruzji wykopał sobie mogiłę"

"Przywódcy Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii najwierniejszymi przyjaciółmi prezydenta Gruzji" - piszą rosyjskie media. O samym Micheilu Saakaszwilim natomiast - że interwencją w Osetii Płd. "wykopał sobie mogiłę", a wizyta europejskich polityków jest dla niego tylko "odroczeniem".

Szewardnadze: Interwencja w Osetii, to był błąd

- Gruzińskie władze popełniły wielki błąd, interweniując w Osetii Południowej - ocenił były prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". Tym samym skrytykował decyzje swojego następcy Micheila Saakaszwilego.

Rosjanie zgadzają się na porozumienie pokojowe

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podpisze zaproponowane przez Francję porozumienie pokojowe, jednak w zmodyfikowanej, pięciopunktowej formie - poinformowali prezydenci Gruzji Micheil Saakaszwili i Francji Nicolas Sarkozy na wspólnej konferencji prasowej. Zgodził się na nie także Sergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ.

Rosja: Gruzini zaatakowali z poparciem USA

- Trudno byłoby sobie wyobrazić, by Saakaszwili chciał wplątać się w tego rodzaju ryzykowną awanturę bez poparcia - w tej czy innej formie - ze strony Stanów Zjednoczonych - tak Witalij Czurkin, rosyjski ambasador przy ONZ widzi przyczynę konfliktu wokół Osetii Południowej.

"WolnyTybet" w centrum Pekinu

"Wolny Tybet!" krzyczeli działacze amerykańskiej grupy Studenci na rzecz Wolnego Tybetu w pobliżu wioski olimpijskiej w Pekinie. Krzyczeli do momentu, gdy do akcji wkroczyła chińska policja.

Bomba w libańskim autobusie

Co najmniej 16 osób, w większości libańscy żołnierze, zginęło w zamachu na autobus na zatłoczonym placu w Trypolisie na północy Libanu. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Polacy dobrze o prezydencie

55 proc. Polaków dobrze ocenia działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Odmiennego zdania jest 29 proc. pytanych.