Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej odkryli, że głębinowa ryba strojnik jest ciepłokrwista. Jest to pierwsza stałocieplna ryba, jaką odkryto.
Większość ryb jest egzotermiczna, co oznacza, że potrzebują ciepła z otoczenia. Strojnik, zwany również rybą księżycową, utrzymuje swoją temperaturę nawet na głębokości prawie 400 m w oceanach strefy umiarkowanej i w tropikach.
- Wyższa temperatura przyspiesza procesy fizjologiczne w organizmie - powiedział Nicholas Wagner, prowadzący badanie biolog biorący udział w badaniach. - W rezultacie np. mięśnie mogą się szybciej kurczyć i poprawia się jakość widzenia. Ryba lepiej pływa i ma krótszy czas reakcji - dodaje.
Strojnik góruje nad innymi drapieżnikami wód głębinowych. Pozostałe ryby polują powoli, zastawiając pułapki. Ryba księżycowa działa szybko.
Ciepłokrwista
Strojnik ma czerwone, stosunkowo nieduże czerwone płetwy, zdobiące zaokrąglone ciało. Płetwy te okazują się ważne w wytwarzaniu ciepła.
- Strojnik wytwarza większość ciepła poprzez stałe machanie płetwami piersiowymi podczas pływania - powiedział Wegner.
Naukowcy zaczęli podejrzewać, że strojnik jest nietypową rybą po analizie próbki skrzeli ryby. Naczynia krwionośne ustawione są tak, że te z utlenowaną krwią (krążącą od skrzeli do ciała) są w kontakcie z naczyniami z ciepłą, odtlenowaną krwią (krążącą od ciała do skrzeli). W wyniku tego krew w naczyniach krwionośnych ogrzewa tę, która dopiero przynosi tlen. Proces ten nazywa się przeciwprądową wymianą cieplną.
- Nigdy nie widziałem czegoś takiego w rybich skrzelach - powiedział Wegner. - To jest innowacja, która daje przewagę konkurencyjną tym zwierzętom - dodaje.
Cieplejsza o 5 st. C od otoczenia
Naukowcy, by potwierdzić teorię ciepłokrwistości, monitorowali temperaturę ciała kilku strojników. Bez względu na głębokość temperatura ich ciała pozostaje o około 5 st. C wyższa od temperatury otoczenia. Ryby izolowane są również od chłodu przez złogi tłuszczu i mięśni.
Autor: mab/mk,map / Źródło: livescience.com