Dżihadyści z Państwa Islamskiego są w posiadaniu paszportów obywateli Unii Europejskiej. Są dowody na to, że chodzi m.in. o polskie dokumenty. Dżihadyści prawdopodobnie ukradli je ludziom niepowiązanym z IS. Wyjaśniamy, co powinno się zrobić w przypadku utraty dokumentu.
Arabska telewizja Al Aan TV poinformowała, że przestępcy powiązani z Państwem Islamskim ukradli setki dokumentów obywateli państw zachodnich, w tym także Polski. Są one używane przez terrorystów do swobodnego podróżowania po Europie.
Reporterka arabskiej telewizji zrobiła kopie ponad trzydziestu paszportów, które zostały znalezione po zajęciu jednej z siedzib Państwa Islamskiego w północnej Syrii.
Paszporty prawdopodobnie zostały skradzione osobom niepowiązanym z terrorystami z Państwa Islamskiego.
Specjalny system, kontrola paszportów
Jak wyjaśniła w rozmowie z Tvn24.pl rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, st. chor. Dagmara Bielec-Janas, paszporty zgłoszone jako na przykład zgubione, trafiają do specjalnej bazy danych.
- Numer dokumentu paszportowego, który zostaje zgłoszony jako zagubiony lub skradziony zostaje uwzględniony w bazie poszukiwawczej Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) - powiedziała Bielec-Janas.
Funkcjonariusze Straży Granicznej pracujący np. na lotniskach sprawdzają każdy dokument podróży: jego ważność oraz weryfikują autentyczność przy użyciu urządzeń technicznych, czyli specjalnych skanerów. - W uzasadnionych przypadkach (funkcjonariusz SG - red.) dokonuje sprawdzenia informacji o skradzionych, przywłaszczonych, utraconych w inny sposób i unieważnionych dokumentach w odpowiednich bazach danych - dodała.
Obywatele państw członkowskich UE podróżując po krajach objętych porozumieniem z Schengen nie podlegają kontroli paszportowej. Kontroli podlega z kolei każdy podróżny, który przekracza granicę zewnętrzną UE, czyli wyjeżdża poza strefę Schengen. W przypadku podróży wewnątrz tej strefy, prowadzone są wyrywkowe kontrole "wybranych lotów wewnętrznych w ramach kontroli legalności pobytu na terytorium RP".
Oprócz tego, Straż Graniczna może skontrolować legalność pobytu cudzoziemca na terytorium Polski.
"Są możliwości, by takich osób nie wpuścić do UE"
Dariusz Rosati, europoseł i były minister spraw zagranicznych, podkreślił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat, że o każdym przypadku zagubienia paszportu należy powiadamiać. - Są możliwości techniczne, żeby osób, nawet z ważnymi paszportami, nie wpuścić do UE. Fakt zagubienia każdego paszportu powinien być meldowany i wtedy można taki paszport w systemie po prostu odznaczyć, a osobę, która się posługuje takim paszportem aresztować przy pierwszej kontroli - zauważył.
Co zrobić, jeśli stracisz paszport?
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ministerstwa spraw zagranicznych osoba, która utraciła paszport (np. na skutek kradzieży lub zgubienia), jest zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, który dokument wydał. Jeśli zgłaszający przebywa za granicą, zawiadamia organ paszportowy znajdujący się w pobliżu (konsulaty RP lub któregokolwiek z państw członkowskich UE, jeśli w danym kraju nie ma polskiego przedstawicielstwa).
Organ paszportowy, po ustaleniu tożsamości osoby zgłaszającej, wprowadza informację o utracie dokumentu do ewidencji paszportowej. Natychmiast traci on ważność. Następnie organ przekazuje informację o utracie ważności paszportu do centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.
Jeśli nawet paszport się odnajdzie, nie podlega on zwrotowi osobie, której wydano dokument.
Autor: kło,pk/ja/kwoj/sk / Źródło: tvn24.pl, msz.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | sabtom