Za "pomaganie obcemu mocarstwu" siedzi już od 4 lat. Amerykanin przerwał głodówkę

Amir Hekmati jest więziony przez Iran od 2011 roku

Amir Hekmati to Amerykanin irańskiego pochodzenia, który odbywa karę więzienia w Iranie za "pomaganie obcemu mocarstwu". Były marine już drugi raz w ciągu odbywania kary zdecydował się na głodówkę, lecz w ostatni weekend zakończył ją na prośbę swojej rodziny - podał "The New York Times".

- To oczywiste, że to, co skłania go do podjęcia decyzji o głodówce, to frustracja. Bierze się ona z poczucia, że kwestia jego uwolnienia jest powiązana z porozumieniem atomowym państw Zachodu z Iranem - powiedziała siostra Amira, Sarah Hekmati.

Sprawa Hekmatiego została poruszona przez amerykańskich dyplomatów w takcie negocjacji z Teheranem, jak podał "The New York Times". Hekmati wciąż jednak pozostaje w więzieniu, choć porozumienie zostało zawarte.

Ma przyjaciół w irańskich władzach?

Siostra Hekmatiego jest jednak przekonana, że niektórzy irańscy urzędnicy są przychylni jej bratu i czynią jego życie w więzieniu bardziej znośnym.

Choć głośno zapewniał o swojej niewinności, wysyłając nawet listy do irańskich przywódców, oraz protestował przeciwko ciężkim warunkom panującym w teherańskim więzieniu Evin, to nie spotkały go za to dodatkowe represje, jak przekazała Sarah. W ostatnich miesiącach pozwolono mu także na wykonanie krótkich połączeń telefonicznych do rodziny w Stanach.

- Myślę, że istnieje frakcja w rządzie Iranu, która przychylnie patrzy na sprawę Amira. Fakt, że może domagać się o swoje tak, jak to czyni, i że może telefonować, świadczą o tym - uznała siostra Hekmatiego.

Dodała, że strajki głodowe Amira obeszły się bez dodatkowej kary dla niego. Jedna głodówka miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, a drugą Hekmati rozpoczął 4 maja i zakończył ją w zeszłym tygodniu.

Do decyzji o zakończeniu głodówki skłonił Amira jego ojciec, który jest śmiertelnie chory.

Odwiedzał babcię, został skazany na śmierć

Amir Hekmati, liczący sobie 31 lat, został zatrzymany przez irańskie władze w sierpniu 2011 roku, kiedy odwiedzał w tym kraju swoją babcię. Najpierw został skazany za szpiegostwo na karę śmierci, ale potem jego karę ograniczono do 10 lat pozbawienia wolności za "pomaganie obcemu mocarstwu".

Jest jednym z trzech Amerykanów irańskiego pochodzenia, o których wiadomo, że są przetrzymywani przez Iran. Czwarta taka osoba zaginęła w Iranie osiem lat temu.

W kongresie USA znajduje się projekt uchwały, która wzywa Iran do wypuszczenia Hekmatiego. Uchwałę wspiera kongresmen Dan Kildee, który reprezentuje rodzinny stan Amira, Michigan. Jak poinformowało biuro kongresmena, w czwartek uchwała cieszyła się poparciem 28 republikanów i 27 demokratów. Senat już ją przegłosował, więc sponsorom rezolucji pozostaje uzyskać poparcie Izby Reprezentantów.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: fil\mtom / Źródło: nytimes.com