Jaruzelski: pomagałem Gorbaczowowi

Przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow konsultował się ze mną, a ja pomagałem mu uspokoić nastroje wśród radzieckich dowódców, zaniepokojonych zmianami w bloku wschodnim - mówi Wojciech Jaruzelski w wywiadzie dla dziennika" La Repubblica". Były polski prezydent ocenił także, że upadek muru berlińskiego był "połowiczną niespodzianką".

Saudyjczycy przejęli kontrolę na granicy z Jemenem

Po pięciu dniach walk, saudyjskie wojsko przejęło kontrolę nad terenem górskim położonym na granicy z Jemenem i oczyściło go z szyickich rebeliantów. Zginęło trzech saudyjskich żołnierzy, a 15 zostało rannych.

Samobójczy atak to krwawa zemsta

Co najmniej 12 osób zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielę rano w zamachu samobójczym wymierzonym najprawdopodobniej w burmistrza miasta Adazai pod Peszawarem w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowała miejscowa policja. Burmistrz nie przeżył ataku.

Włoska mafia się sypie?

Kolejny cios włoskiej mafii zadała policja - w sobotę zatrzymano Luigiego Esposito, przywódcę jednego z klanów kamorry. Tydzień temu karabinierzy zatrzymali innych prominentnych członków mafii - braci Russo.

Polański traci poparcie gwiazd

Dwukrotna zdobywczyni Oscara Emma Thompson wycofała swoje poparcie dla Romana Polańskiego. Choć wcześniej złożyła podpis pod petycją o jego uwolnienie, zmieniła zdanie po prywatnej rozmowie z 19-letnią studentką Caitlin Hayward-Trapp.

Rosyjskie rakiety skończą jako żyletki

Kto przerobi na żyletki setki rosyjskich rakiet, leżących w wojskowych składach? - zastanawia się Agencja Mienia Wojskowego. Choć bez problemu sprzedają się w tym roku wycofane z armii okręty i czołgi, to trzeba coś zrobić z dziesiątkami tysięcy nabojów, min i granatów.

Zwycięstwo w Afganistanie jest niemożliwe

Prawie dwie trzecie Brytyjczyków nie wierzy w zwycięskie zakończenie wojny w Afganistanie, a 63 proc. chce jak najszybszego powrotu do domu swoich krajanów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CmRes na zlecenie BBC. Inaczej myśli rząd, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział wysłanie do Afganistanu 500 dodatkowych żołnierzy.

Iran nie odda uranu?

Przedstawiciel irańskiego parlamentu oświadczył w sobotę, że Iran nie wyśle za granicę swego uranu w celu dalszego wzbogacenia go. Zdaniem agencji Associated Press może to oznaczać całkowite fiasko projektu, który wspiera ONZ.

11 ofiar katastrofy lotniczej

Wciąż nie wiadomo co było przyczyną katastrofy rosyjskiego wojskowego Tu-142. W piątek maszyna spadła do morza w rejonie Cieśniny Tatarskiej między Krajem Chabarowskim a Sachalinem. Zginęło wszystkich 11 członków załogi samolotu.

Wesele na 10 tysięcy gości: Tak się bawią chasydzi!

Dla chasydów z całego Izraela było to bez wątpienia wesele roku. Dziesięć tysięcy gości zebrało się w Netanji, na weselnej uroczystości 19-letniego Meira Meshulama z jego kuzynką Brachą Unsdorfer. Państwo Młodzi należa do jednej z najbardziej znanych chasydzkich rodzin.

"Nidal kocha Amerykę"

Mieszkający na Zachodnim Brzegu Jordanu wuj sprawcy czwartkowej masakry w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie w USA powiedział w sobotę, że jego bratanek kocha Amerykę i chce służyć swojemu krajowi. Według niego Nidal Maik Hasan okazywał wdzięczność wobec swej ojczyzny.

Siedmiu zabitych w nalocie NATO

Czterech afgańskich żołnierzy i trzech policjantów zginęło w omyłkowym nalocie sił NATO w prowincji Badghis na zachodzie Afganistanu - poinformowało w sobotę ministerstwo obrony tego kraju. Pociski trafiły we wspólną bazę sił koalicji i afgańskich sił bezpieczeństwa.

135 ofiar grypy na Ukrainie Wprowadzą stan wyjątkowy?

- Taka liczba zmarłych mówi sama za siebie. Niewykluczone, że stan wyjątkowy pozwoliłby uratować więcej ludzi - mówi prezydencka minister, szefowa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Raisa Bohatyriowa. To kolejny głos z otoczenia prezydenta sugerujący możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Żałoba narodowa po strzelaninie w wojskowej bazie

Cały naród opłakuje 13 ofiar strzelaniny w bazie wojskowej Fort Hood, oświadczył Barack Obama w piątek. Prezydent USA nakazał opuszczenie do połowy wszystkich flag państwowych na Białym Domu i innych budynkach federalnych aż do Dnia Weterana, który przypada na 11 listopada.

Czas uczyć o seksie

- Wszyscy 15-latkowie będą obowiązkowo uczyć się o seksie - zapowiedział brytyjski minister ds. dzieci, szkół i rodzin. Jednak jak pisze dziennik "Polska - The Times" nowej zasady nie będzie łatwo wprowadzić. Larum podniosły już bowiem grupy wyznaniowe.

Czekał 230 lat na obywatelstwo

Generał Kazimierz Pułaski, bohater dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego - po 230 latach, otrzymał w piątek honorowe amerykańskie obywatelstwo. To w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Grypa przełoży wybory prezydenckie?

Nieporadność władz wobec epidemii grypy na Ukrainie może doprowadzić do konieczności wprowadzenia stanu wyjątkowego i przełożenia daty wyborów prezydenckich - oświadczył w piątek przedstawiciel prezydenta Wiktora Juszczenki w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ihor Popow.

25 lat więzienia za rolexa

Miłość do zegarków może kosztować go 25 lat wolności. Taka kara grozi bowiem złodziejowi z Florydy, który ukradł 8 luksusowych zegarków rolex.

Strzelanina w biurowcu. Napastnik zabił bo miał długi

- Pozostawili mnie abym zgnił - powiedział dziennikarzom sprawca strzelaniny w Orlando na Florydzie. 40-letni Jason Rodriguez, który w piątek zastrzelił w jedną osobę i ranił pięć innych w jednym z biurowców, powiedział policji, że dopuścił się tego czynu ponieważ po zwolnieniu go z pracy wpadł w długi i nie widział wyjścia z tej sytuacji.

"Szczyt zachorowań na grypę minął"

- Szczyt zachorowań na grypę na zachodniej Ukrainie minął - powiedział prezydent Ukrainy w Iwano-Frankowsku, jednym z najbardziej dotkniętych przez epidemię miast. Wiktor Juszczenko przyleciał tam wraz z prezydentem Białorusi.

Niemcy i Francja będą mieć wspólnego ministra?

Już od stycznia przyszłego roku Niemcy i Francja mogą mieć wspólnego ministra, który zasiądzie w rządach obu krajów - poinformował w piątek sekretarz stanu we francuskim ministerstwie spraw zagranicznych Pierre Lellouche. Władze obu krajów wciąż jednak rozważają pomysł.

Tajemniczy agent pozwał księcia Monako

Książę Monako Albert II chciał utworzyć służbę wywiadowczą i choć ostatecznie porzucił projekt, nie zapłacił za przygotowania - twierdzi podający się za byłego agenta FBI niejaki Robert Eringer i żąda odszkodowania przed sądem w Kalifornii.

Talibowie: mamy ciała żołnierzy NATO

Talibowie utrzymują, że mają ciała dwóch żołnierzy NATO, którzy zaginęli w środę Afganistanie - podała agencja Reutera. Wcześniej w piątek Sojusz podał, że wojskowi, nieznanej narodowości, nie wrócili z rutynowej misji zaopatrzeniowej w zachodniej części kraju.

Ukraina: zmarło już 109 osób

Już 109 osób zmarło na Ukrainie z powodu pogrypowego zapalenia płuc - oto najnowszy bilans epidemii, z którą od tygodnia walczą nasi wschodni sąsiedzi. W czwartek wiceminister zdrowia Zinowij Mytnyk mówił o 95 ofiarach. Szybko rośnie też liczba chorych.

KE: szczepienia są najlepszą ochroną. Polskie władze nie wierzą

- Komisja Europejska uważa, że szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i ochrony obywateli UE - powiedziała w piątek rzeczniczka KE ds. zdrowia Nina Papadulaki. Premiera Donalda Tuska to nie przekonuje, a minister zdrowia Ewa Kopacz twierdzi wprost, że szczepionki nie są bezpieczne.

Krzyże zostaną w klasach

Mimo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, według którego krzyże w szkołach to naruszenie "wolności religijnej uczniów", premier Włoch Silvio Berlusconi nie zamierza nakazywać zdjęcia krzyży.

Są przypadki ciężkich powikłań po szczepieniu

W Szwecji trwa akcja masowych szczepień przeciwko wirusowi grypy. Nie każdy dobrze reaguje jednak na lek. Jak dowiedziała się TVN24 w sztokholskim Zarządzie Głównym ds. Zdrowia i Opieki Społecznej, w całym kraju wystąpiło wiele powikłań po przyjęciu szczepionki, w tym cztery wstrząsy.

W rosyjskich mediach zawrzało po wypowiedzi Sikorskiego

W rosyjskich mediach huczy po wystąpieniu Radosława Sikorskiego w Waszyngtonie. "Ocieplenie między Moskwą i Warszawą (...) może zakończyć się nową spiralą konfrontacji" - ocenia "Kommiersant". Komentator radia Echo Moskwy uznał je za "połączenie manii prześladowczej z manią wielkości". "Komsomolskaja Prawda" widzi w nim przejaw "starej, antyrosyjskiej polityki Polski".

Polska przeciwko potępieniu Izraela

Polska, Niemcy, Ukraina, Włochy, USA i Izrael - między innymi te kraje były przeciwko przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ raportu misji informacyjnej ONZ na temat naruszania praw człowieka w trakcie działań wojennych w Strefie Gazy na przełomie ubiegłego i obecnego roku, tzw. raportu Goldstone'a.