Talibowie przyznali się do ataku na ONZ

Jesteśmy dumni z tego, że dokonaliśmy samobójczego ataku na biuro ONZ w Islamabadzie - powiedział rzecznik pakistańskich talibów Azam Tarik w rozmowie telefonicznej z agencją AP. W poniedziałek zamachowiec samobójca zabił tam pięciu pracowników Światowego Programu Żywnościowego (WFP).

Wejście podwójnego smoka

Setki chińskich bliźniaków spotkały się w Pekinie. Poza radością ze spotkania par nieodróżnialnych niemal rodzeństw, zjazd ma także implikacje polityczne.

"Nie opuszczamy Afganistanu"

Nie opuszczamy Afganistanu. Obecnie toczy się dyskusja w sprawie kolejnych kroków i prezydent (Barack Obama) ma do podjęcia pewne ważne decyzje - powiedział minister obrony USA Robert Gates w wywiadzie, który zostanie wyemitowany we wtorek przez CNN.

Obama wybrał Chiny zamiast Dalajlamy

Barack Obama nie spotka się z przebywającym w USA duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dlaczego? Zdaniem poniedziałkowego "Washington Post" prezydent USA odłożył spotkanie z Dalajlamą XIV do czasu, aż najpierw spotka się z prezydentem Chin Hu Jintao.

Amerykanie zawieszają egzekucje

Gubernator stanu Ohio Ted Strickland zawiesił wykonywanie kary śmierci trzy tygodnie po nieudanej egzekucji poprzez śmiertelny zastrzyk. 15 września Romell Broom nie został zabity w majestacie prawa, bo kat nie mógł znaleźć żyły skazańca.

Kim chce rozmawiać z Ameryką

Korea Północna zrekonstruowała niemal całkowicie ośrodek nuklearny w Jongbjon - poinformowała południowokoreańska agencja Jonhap powołując się na anonimowe źródła rządowe w Seulu. Jednocześnie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il oznajmił, że gotów jest wrócić do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, ale po uprzednich rozmowach z USA.

30 lat w więzieniu za umycie dziecka

Rafał Pietrzak mieszkał spokojnie z rodziną w Teksasie. W 1998 roku został skazany na 30 lat. Karę odbywa w ciężkim, teksańskim więzieniu. Jak się tam znalazł? Twierdzi, że tylko wykąpał dziecko. - Jestem niewinny - przekonuje. Pomimo upływu wielu lat, nadal walczy o uwolnienie.

Prawa obywatelskie przywrócone

Dekret, który zawieszał wiele praw obywatelskich i blokował działalność mediów w Hondurasie, został odwołany. Roberto Micheletti, przywódca kraju od czasu czerwcowego zamachy stanu, ustąpił przed międzynarodową presją.

Kaczyński broni Kamińskiego przed Brytyjczykami

"Antysemita" i "człowiek o neonazistowskiej przeszłości" - kto to taki? Według brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Milibanda to polski europoseł Michał Kamiński. Przeciwko takim określeniom Kamińskiego protestuje prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wniosek o zwolnienie Polańskiego w tym tygodniu

Już w tym tygodniu szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości rozpatrzy wniosek obrońców Romana Polańskiego o zwolnienie z aresztu. Tymczasem "Wall Street Journal" informuje, że z powodu wojny z terroryzmem wzrosło ryzyko ekstradycji artysty do USA.

Następny papież czarny? "To nie trudne"

Czy następny papież będzie Murzynem? "Wszystko jest jak najbardziej możliwe", uważa kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany. Tym bardziej, że czarnoskóry już został prezydentem USA - podkreśla.

Traktory rozjechały Schumana

Kilkadziesiąt traktorów zablokowało w poniedziałek ruch na rondzie Schumana w Brukseli. Maszyny stanęły pod gmachem Rady UE na nadzwyczajnym spotkaniu poświęconym kryzysowi na rynku mleka obradowali ministrowie rolnictwa "27". Komisja Europejska opiera się jednak żądaniom większej regulacji sektora.

Piloci są zmęczeni. Protestują

Załogi samolotów są "przemęczone i wyczerpane", uważają piloci ze związku zawodowego "European Cockpit Association", którzy w poniedziałek protestowali na 22 lotniskach w Unii Europejskiej przeciwko zbyt długiemu - ich zdaniem - czasowi pracy.

Putin z Łukaszenką nie będzie się kłócił

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oskarżył w piątek rosyjskiego premiera Władimira Putina o nieustające przeciwdziałanie współpracy Mokswy i Mińska. Putin nie będzie reagował na zarzuty, podało radio Echo Moskwy, powołując się na Dmitrija Pieskowa, rzecznika rosyjskiego premiera.

W stronę "czarno-żółtej" koalicji

Osiem dni po zwycięskich dla Angeli Merkel wyborach niemieccy chadecy i liberałowie rozpoczęli rozmowy koalicyjne. Łatwo nie będzie, ale termin powstania nowego rządu jest ambitny.

"Spisku na życie Sikorskiego nie było"

W aktach brytyjskiego kontrwywiadu MI5 nie ma wzmianki o domniemanym spisku na życie gen. Władysława Sikorskiego. - Takiego spisku nie było - uważa autor opublikowanej właśnie historii MI5, prof. Christopher Andrew.

Biskup zaleca prezerwatywy

Używanie prezerwatyw to w Kościele katolickim temat bardzo drażliwy. Niektórzy biskupi jednak, jak kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany, uważają, że wbrew stanowisku Watykanu użycie prezerwatywy - ale tylko w małżeństwie - jest dopuszczalne.

W Izraelu nie doceniają Edelmana

Zmarły w piątek Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, nie był w Izraelu postacią szczególnie cenioną. Przypomina o tym w izraelskim dzienniku "Haarec" były minister obrony Mosze Arens.

Związki wiedzą, dlaczego samolot spadł

Awaria czujników prędkości była główną przyczyną katastrofy Airbusa A330 lecącego z Rio de Janeiro do Paryża, który rozbił się 1 czerwca nad Atlantykiem. Tak przynajmniej uważa związek zawodowy pilotów Air France.

Naciskają na Klausa i Kaczyńskiego

By Traktat Lizboński wszedł w życie, potrzebny jest pod nim podpis prezydentów Czech i Polski. O ile podpis Lecha Kaczyńskiego jest niemal pewny, to europarlamentarzyści nie mają pewności co do pozytywnej decyzji Vaclava Klausa. Dlatego przewodniczący trzech największych frakcji w Parlamencie Europejskim apelują o jak najszybsze zakończenie procesu ratyfikacji Traktatu.

Aborcja dzieli Hiszpanów

Hiszpański socjalistyczny rząd przymierza się do głębokiej liberalizacji ustawy aborcyjnej. Zamiary gabinetu Jose Zapatero dzielą jednak Hiszpanów niemal równo na pół.

Pracownicy ONZ zginęli w zamachu

Wśród czterech osób, które zginęły w porannym zamachu samobójczym na biuro oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w stolicy Pakistanu Islamabadzie, są co najmniej trzej pracownicy ONZ.

Prezydent oskarża premiera

Aleksander Łukaszenka oskarżył Władimira Putina o szkodzenie Białorusi. Zarzuty pod adresem rosyjskiego premiera padły na piątkowej konferencji prasowej z rosyjskimi dziennikarzami. Reporterzy krytyki nie opublikowali, zrobiła to natomiast z opóźnieniem białoruska telewizja.

"Będziemy przelewać waszą krew"

Jeden z czołowych przywódców Al-Kaidy Ajman az-Zawahiri znów zabrał głos. W zamieszczonym w internecie nagraniu ostrzegł, że krew ludzi Zachodu będzie nadal przelewana, by pomścić "zbrodnie" popełnione na muzułmanach.

Medyczny Nobel za badania nad chromosomami

Znamy zdobywców Nobla w kategorii medycyny i fizjologii. Nagroda powędrowała do pracujących w Stanach Zjednoczonych naukowców: Elizabeth Blackburn, Jacka W. Szostaka oraz Carol W. Greider.

"Iran wie, jak zbudować bombę atomową"

Iran dysponuje wiedzą, jak wyprodukować bombę nuklearną i mógł już testować systemy detonacji odpowiednie dla jego pocisków średniego zasięgu - donosi brytyjski "Times". Gazeta powołuje się na tajny aneks do tegorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Sarkozy na Twitterze, Bruni z nową stroną

Francuska para prezydencka atakuje w internecie. Od teraz o każdym działaniu Nicolasa Sarkozy'ego będzie można przeczytać na Twitterze. Z kolei Carla Bruni otworzyła nową stronę internetową.

Wioski jak masowe groby. Mogą być 3 tys. ofiar trzęsienia

W mieście Padang na indonezyjskiej Sumatrze, gdzie pięć dni temu doszło do potężnego trzęsienia ziemi, życie pomału wraca do normy - otwarto targi, dzieci wróciły do szkół. Mimo to, informacje napływające z regionu są przerażające. Według ministra zdrowia Indonezji, w trzęsieniu ziemi mogło zginąć nawet 3 tys. osób.