- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Boris Tadić. A premier Vojislav Kosztunica określił Kosowo mianem "fałszywego państwa". To reakcja na ogłoszenie niepodległości przez dawną serbska prowincję. Belgrad odmówił też współpracy z misją UE w Kosowie.

Pontyfikat Benedykta XVI pełen jest sprzeczności. Z jednej strony papież chce prowadzić dialog ze współczesnością, a z drugiej nawiązuje do "najbardziej autorytarnych" doświadczeń Kościoła - pisze włoski dziennik "La Repubblica".

Przywódca serbskiej cerkwi prawosławnej w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" stwierdził, że serbska armia powinna uznać niepodległe Kosowo za teren okupowany i zmobilizować się, aby je odzyskać siłą.

My mamy orkiestrowe "światełko do nieba", a mieszkańcy Tajwanu swoje "podniebne modlitwy". Na wyspie wejście w nowy rok świętuje się bowiem nie tylko puszczeniem sztucznych ogni. Co roku, kiedy przychodzi pierwsza pełnia, Tajwańczycy wysyłają w niebo małe "latarnie", które mają dać im szczęście.

Lider bułgarskich nacjonalistów Wolen Siderow ostro skrytykował plany ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Jego zdaniem, przywódcy Kosowa są przestępcami.

Prezydent George Bush poparł niepodległość Kosowa pod międzynarodowym nadzorem. Przebywający z wizytą w Tanzanii przywodca USA zaapelował również o wolne i uczciwe wybory prezydenckie w Zimbabwe.

80 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych na skutek zamachu przeprowadzonego w niedzielę podczas walki psów w mieście Kandahar na południu Afganistanu - poinformował gubernator prowincji Kandahar Asadullah Chalid. Według władz prowincji, był to zamach samobójczy.

- W przypadku Kosowa nie ma rozwiązania idealnego. Cierpią Serbowie, wcześniej bardzo cierpieli Kosowarzy. Sądzę, że perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej Serbii i Kosowa mogłaby oba kraje pogodzić - mówił w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Przed ambasadą Słowenii w Belgradzie demonstrowano przeciwko spodziewanemu w niedziele ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo. Słowenia przewodzi w tym półroczu Unii Europejskiej, którą Belgrad uważa za stronnika Albańczyków dążących do oderwania Kosowa od Serbii.

Trudne warunki pogodowe w Brazylii. Padające od kilku dni ulewne deszcze powodują osunięcia ziemi i błotne lawiny. Zginęły już trzy osoby.

Siódmą noc z rzędu trwały w Danii zamieszki wywołane przez młodocianych emigrantów. W Kopenhadze, Aarhus, Ringsted, Slagelse i innych miastach podpalano samochody, kosze na śmieci i niszczono budynki szkół. Policja aresztowała 11 osób za wzniecanie pożarów i obrzucanie policjantów kamieniami.

Liczba śmiertelnych ofiar samobójczego zamachu w Parachinar w północno-zachodnim Pakistanie wzrosła do 46 osób. Blisko sto osób zostało rannych. Celem terrorystów było biuro kandydata w wyborach powszechnych popieranego przez Pakistańską Partię Ludową nieżyjącej już, byłej premier Benazir Bhutto.

Albańscy mieszkańcy Kosowa są powszechnie przekonani, że niedziela będzie dniem ogłoszenia niepodległości. Premier Hashim Thaci późnym wieczorem jednak zapowiedział jedynie, że tego dnia zapadnie decyzja, kiedy dokładnie to się stanie.

Największa afera finansowa w historii Niemiec zatacza coraz szersze kręgi. O oszustwa podatkowe podejrzewane są osoby z pierwszych stron gazet. Budżet mógł stracić na malwersacjach ponad trzy miliardy euro. Sprawę wyjaśniają służby specjalne.

Większość palaczy porzuciłaby nałóg, gdyby utrudniono im zakup papierosów, nakładając na nich wymóg uzyskania specjalnej licencji - uważa Julian Le Grand doradca rządu brytyjskiego, szef wpływowej organizacji Health England. Taki dokument trzeba by odnawiać i płacić co roku 10 funtów.

Amerykański plan zestrzelenia uszkodzonego satelity, może być przykrywką dla przetestowania przez USA nowej broni kosmicznej - czytamy w oświadczeniu ministerstwa obrony narodowej Rosji. Według ministerstwa wątpliwe jest wytłumaczenie Amerykanów, że chcą zestrzelić satelitę ze względu na trujące paliwo pojazdu.

Cztery nagie modelki pomalowane farbami przechadzały się w sobotę po centrum Florencji, aby na koniec zasiąść w słynnej kawiarni "Le giubbe rosse". Taki niecodzienny happening był wyrazem protestu przeciw tramwajom, które mogą zacząć jeździć po centrum historycznym miasta.

"Odpływ. Polacy kończą wielką emigrację" - ogłosił londyński "The Times". Gazeta twierdzi, że po raz pierwszy od czterech lat liczba Polaków wracających do kraju przewyższa liczbę imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii.

Jeśli ktoś ma wrażenie, że polskie sądy działają za wolno, powinien czasem zajrzeć do Włoch. Proces, który trwa na Sycylii, byłby świetnym tematem dla Fredry. Polski romantyk go nie opisał, a mógł, bowiem postępowanie rozpoczęło się w... 1816 roku. A chodzi o 30 hektarów ziemi, która pewna rodzina kupiła za zaniżoną cenę.

Już w przyszłym roku obywatele prawie wszystkich krajów Europy Środkowej będą jeździć do USA bez wiz. Ale nie Polacy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Korea Północna świętuje w sobotę 66. urodziny "Drogiego Przywódcy" Kim Dzong Ila. Seria "atrakcji" ma przynieść wymęczonej biedą ludności chwilę radości.

Premier Kosowa Hashim Thaci potwierdził w sobotę, że niepodległość tej prowincji zostanie proklamowana w niedzielę. Kosowarzy są już gotowi do wielkiej fety.

Steve Fossett, 63-letni milioner ze Stanów Zjednoczonych, znany z wielokrotnego bicia rekordu Guinnessa w różnych dziedzinach, został uznany przez sąd w Chicago za zmarłego - informują amerykańskie media.

Szósta ofiara strzelaniny w podchicagowskim Uniwersytecie Northern Illinois zmarła w szpitalu. Policja ujawniła, że zamachowiec to Stephen Kazmierczak, 27-letni były student tej uczelni.

W autokarze wiozącym polskich turystów do włoskiego kurortu narciarskiego Val di Sole, funkcjonariusze gwardii finansowej przechwycili ponad 100 kilogramów nielegalnie przewożonych papierosów - poinformowała włoska agencja prasowa Ansa.

Eksplozja wewnątrz dwupiętrowego domu w Gazie zabiła w piątek siedem osób, wśród nich przywódcę zbrojnych oddziałów Dżihadu Islamskiego Ajmana Abu Fajeda oraz zraniła około 40 ludzi - poinformowało ministerstwo zdrowia w Gazie.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a co najmniej trzy są ranne w wyniku eksplozji w centrum Meksyku. Do wybuchu doszło w pobliżu gmachu ministerstwa bezpieczeństwa. Policja nie wyklucza, że za zamachem stoi któryś z gangów narkotykowych.

John McCain, niemal pewny kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich ostro skrytykował zamiar objęcia przez Władimira Putina funkcji premiera, po zakończeniu prezydentury i określił takie działanie jako tworzenie "teatrzyku kukiełkowego".

Kenijski rząd i opozycja zgodziły się na niezależną inspekcję grudniowych wyborów prezydenckich, lecz muszą jeszcze dojść do porozumienia w sprawie terminu podziału władzy - poinformował w piątek Kofi Annan, mediator Unii Afrykańskiej(UA),

Władze kubańskie uwolnią 7 więźniów politycznych spośród 59 dysydentów odbywających długoletnie wyroki od 2003 roku - poinformował hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos. Czy jednak nie jest to zasłona dymna mająca zbudować bardziej przyjazny obraz wyspy.