Niemiecki rząd krytykuje separatystów

Rosjanie w dwa tygodnie postawili na Ukrainie bazę. Film z drona
Rosjanie w dwa tygodnie postawili na Ukrainie bazę. Film z drona
Batalion Dnipro-1
Separatyści na wschodniej Ukrainie są wspierani przez Rosjan. Na nagraniu: Rosjanie w dwa tygodnie postawili na Ukrainie bazęBatalion Dnipro-1

Rząd Niemiec skrytykował decyzję separatystów o przeprowadzeniu 18 października w Donbasie wbrew stanowisku centralnych władz Ukrainy wyborów do władz lokalnych. Zdaniem MSZ w Berlinie wybory są niezgodne z literą i duchem porozumienia z Mińska.

Porozumienie z Mińska przewiduje, że wybory samorządowe powinny się odbyć za zgodą władz Ukrainy i zgodnie z ukraińskim prawem - powiedział w piątek rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer. Inicjatywa separatystów "narusza zarówno literę, jak i ducha porozumień" - zaznaczył rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Wybory w październiku

Przywódca powołanej przez separatystów Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko zapowiedział w czwartek, że wybory samorządowe odbędą się 18 października. Jak podkreślił, wybory są zgodne z porozumieniem wynegocjowanym w połowie lutego w stolicy Białorusi przy współudziale przywódców Francji i Niemiec.

Zacharczenko zarzucił władzom w Kijowie opóźnianie realizacji zapisów przyjętych w Mińsku i zapowiedział, że "nie będzie dłużej czekał" - pisze agencja dpa.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek ogłosił, że wybory do władz lokalnych na obszarach Donbasu, które pozostają pod kontrolą Ukrainy, odbędą się 25 października. Prezydent nie chciał natomiast prognozować daty wyborów lokalnych na ziemiach, zajętych przez separatystów. Ppowiedział jednak, że dojdzie do nich, "gdy tylko Moskwa i bojownicy przestaną je torpedować".

Nowelizacja konstytucji

Wcześniej Poroszenko przekazał parlamentowi projekt nowelizacji konstytucji, który – jak podkreślił - przewiduje opartą na polskich doświadczeniach decentralizację, "zbliżającą władzę do zwykłego człowieka".

Ustalenia z Mińska przewidują między innymi wstrzymanie walk na wschodniej Ukrainie, wycofanie ciężkiego uzbrojenia i rosyjskich formacji wojskowych, wymianę jeńców i pomoc humanitarną, a także przywrócenie kontroli Kijowa nad opanowanymi przez separatystów odcinkami granicy z Rosją.

Walki trwają

Pomimo porozumienia walki we wschodniej Ukrainie nie ustają. Zastępca szefa misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug ocenił w zeszłym tygodniu, że od końca kwietnia sytuacja pogarsza się niemal z dnia na dzień. "Rejestrujemy rosnącą liczbę rannych i zabitych wśród ludności cywilnej" - poinformował Hug. Wzrasta także liczba zabitych bojowników po obu stronach - dodał Hug.

Obie strony - władze ukraińskie i separatyści - obarczają się wzajemnie odpowiedzialnością za łamanie porozumień.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: