Rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa (OSK) zadeklarowała, że jest zainteresowana współpracą z krajami Ameryki Łacińskiej w budowie okrętów wojennych na ich terytorium.
- Wobec dążenia większości krajów Ameryki Łacińskiej do rozwijania własnego przemysłu stoczniowego za priorytetowy kierunek współpracy w średniej i długoterminowej perspektywie można uznać wspólną budowę okrętów wojennych w krajowych stoczniach - oświadczył w rozmowie z agencją RIA Nowosti członek kierownictwa OSK Aleksiej Dikij.
Odnowić siły morskie
Jak powiedział, analiza rynku latynoamerykańskiego wskazuje na to, że praktycznie rzecz biorąc wszystkie kraje regionu zainteresowane są odnowieniem swych sił morskich.
Według niego eksperci przewidują, że wcielenie w życie ambitnych planów Brazylii, aby wyposażyć marynarkę wojenną w nowe okręty wymaga zainwestowania ok. 10 mld dolarów. Trzeba je będzie wydać na budowę nowych stoczni.
Na liście sankcji
OSK, które realizują 95 proc. zamówień rządu na nowe okręty wojenne, zostały umieszczone przed rokiem na amerykańskiej liście rosyjskich przedsiębiorstw objętych sankcjami w związku z rolą, jaką Rosja odgrywa w konflikcie ukraińskim.
Korporacja skupia 80 proc. wszystkich rosyjskich stoczni i przedsiębiorstw związanych z budową morskich jednostek pływających.
Autor: asz\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia | MITSUO SHIBATA